Acum este Vin Mar 29, 2024 9:05 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Joi Iul 10, 2014 8:11 pm

La fiecare grupa de Frigotehnisti , explicam cursantilor mei ca exista 3 directii mari pe care trebuie sa se specializeze,pentru a deveni un Frigotehnist complet
1)Frigotehnist
2)Electrician
3)Automatizari
Am promis ca voi anunta toti cursantii mei ,cind vor incepe inscrierile la Scoala Postliceala Carol I clasa de Automatizari (peste 600 mailluri au fost trimise ) deci mi-am tinut cuvantul Deja spre marea mea bucurie circa (45-50 )% din clasa vor fi fosti cursanti formati de mine ,
Doresc in prima lor zi de scoala , sa fac o poza cu fostii mei elevi impreuna cu Doamna Diriginta

Voi cita din corespondenta mea privata :
Denis G
Buna ziua dl inginer ,multumim de sfat,chiar azi am sunat la scoala si au zis sa merg luni cu actele necesare,pe mine ma intereseaza foarte tare , deoarece ma lovesc mereu de asa ceva,sper sa pot inainta mai repede actele necesare si in toamna sa pot incepe cursul,inca o data multumesc de sfat

Re
Stati linistit o sa intilniti in clasa multi colegi fosti elevi ai mei ,vine si Daniel din Zimnicea .Eugen o sa fie Sef de Clasa ,a fost votat de toti colegii de la gr 9 si 10 .

Dan T
Buna ziua,

Am rezolvat cu Carol I, trebuie sa mai duc foaia matricola de la liceu si totul va fi in regula.
Va multumesc pentru ca va implicati pentru noi si pentru sfaturile competente

Multumesc

Re :
Ma bucur pentru dvs ,incepeti iar scoala o sa fiti elev :) Pacat ca nu am la indemana o poza cu dvs sa o atasez sa vada si alti tineri ca cea mai tare investitie este in om prin Scoala .

O zi buna

Pun o poza si cu Daniel din Zimnicea poate va indeamna Deja sapt aceasta cred ca s-a inscris
Daniel
Inscrierea pt carol I a inceput am sunat saptamana aceasta joi vin sa depun dosarul Vreau sa vin sa va mai vad aveti cursuri joi

Re Daniel joi nu am cursuri ,ma duc la doctor ma supara un genunchi dar incepe sa -si revina ,cind vei incepe scoal negresit ne vedem in vechea formatie gr 9 si gr 10 ,obligat si Eugen Seful de Grupa

Va urez la toti succes

ing.Olteanu Mircea
Fişiere ataşate
Daniel cu sculele.jpg
Iordan Daniel fostul meu cursant , in timpul liber pleaca la lucrari Vad ca are scule de tot felul ,la loc de cinste statia de sudura .
Daniel cu sculele.jpg (104.42 KiB) Vizualizat de 4739 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re:In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Joi Iul 17, 2014 12:59 pm

Domnul Inginer

Am reusit si m-am inscris la Postliceala,spre surprinderea mea la cei 39 de ani nu credeam ca o sa mai intru intr-un liceu si mai ales sa merg la curs zi de zi ca un liceean,cei drept cursurile vor fi cam de la ora 16.00, vor incepe din toamna si va tine un an si jumate,Inceperea cursului va fi anuntata de doamna diriginta.Pot oferi mai multe detalii in legatura cu inscrierea;buletin original si copie,certificat de nastere original si copie,foaie matricola original deoarece se vor pune note si certificat de absolvire a liceului sau diploma de bacalaureat original si copie,
.Program de inscriere de Luni-Joi intre orele 12.00-14.00 dar te primeste si pina in ora 16.00 dar nu mai tirziu,nu stiu daca mai devreme de ora 12.00 se poate,trebuie de intrebat.Inca o data va multumesc pentru informatia aceasta de a incepe cursul,sanatate.

Cu stima Burloiu Denis.


Domnul Denis stati linistit o sa fiti printre prieteni scuze colegi , cred ca peste jumatate din clasa vor fi elevii mei Va admir ca doriti sa investiti in dvs si o sa fiti elev iar , dar de data aceasta la un nivel superior este o Postliceala de Electronica si Automatizari ,lucru foarte cerut pe piata fortei de munca .Un an si jumatate vor trece repede Mai am un fost cursant care a trcut in anul II este tinerel 47 de ani domnul Turcu Adrian .Daca doriti o sa va pun in legatura cu el sa ii cereti lamuriri ,

Va urez numai bine si ne vedem cind incepeti scoala sa fac si eu o poza cu fostii mei cursanti ,langa d-na Diriginta

Cu stima ,,,

ing Olteanu Mircea
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re:In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Lun Iul 21, 2014 8:37 am

Din cite am inteles de la cursanti locurile la Colegiul Carol I Postliceala de Electronica si Automatizari ,se apropie de epuizare eu va recomand :
-COLEGIUL TEHNIC DE POSTA SI TELECOMUNICATII "GH. AIRINEI" BUCURESTI Colegiul este in DR Taberei pe Str Romancierilor
-Au si specializarea Electronica si Automatizari
http://www.ctptc-airinei.ro/
Am mai primit un mesaj pe maill , de la d-l Turcu Adrian fost cursant al meu si la Frigotehnisti si la Electricieni ,acum este elev in Anul II la Carol I Am trimis adresa d-lu Adrian la toti cursantii mei cam 600 ii pot cere lamuriri

Iata ce spune d-l Turcu Adrian : (daca voi gasi o poza prin arhiva mea am sa o postez )

Da asa este mai ales eu care am experienta in cerintele firmelor mari asa ca :
Frigotehnisti+electrician+automatist+electronist (electronica aplicata si smd)=si mai de belea ca se completeaza unele pe altele - Sigur nu se moare de foame cu conditia sa invatati si sa va placa ceea ce faceti
Cu stima ADRIAN TURCU
Mult succes
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Ian 07, 2015 7:13 pm
Localitate: Zimnicea

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de iordan.dan » Sâm Iun 06, 2015 12:10 pm

Va trimit o poza cu Denis in clasa ,pe masa avea suportul de curs si un referat .Domnul profesor va multumesc , ca ne-ati indrumat datorita dvs iesim oameni .Mai avem o luna de zile din care 9 zile de practica si trecem in anul II.La anul terminam scoala si iesim Tehnicieni adevarati ,am invatat foarte multe si nu regretam timpul alocat .Din 39 de fosti cursanti ai dvs au renuntat cam 9 Mai ma intalnesc cu Silviu Tacu si cu Alex care am inteles ca la anul pleaca in Anglia ,Eugen seful de grupa
ne-a abandonat din pacate .La clasa paralela mai sunt inca 10 fosti cursanti ,suntem in familie ;) si ne ajutam unii cu altii chit ca nu ne cunosteam , deoarece eram de la grupe diferite .
Cu Denis mergem impreuna la lucrari in timpul liber ,am fost si la el la firma unde am invatat multe ,Patronul lui vrea sa ma angajeze si pe mine .Vinerea ma duc in Zimnicea unde am clintela mea :) cred ca am reparat peste 100 de frigidere si 10 vitrine sunt deja renumit ,am fost si in Suhaia si acolo am un vad foarte bun Sunt singurul din zona care repara AC auto ,in timp ma gindesc sa ma fac PFA dar nejupoaie de vii cu taxele statul :(
Va urez numai bine si multa sanatate
Fişiere ataşate
denis la scoala (Custom).jpg
Denis elev la Postliceala Carol I ,Eram in pauza
denis la scoala (Custom).jpg (78.53 KiB) Vizualizat de 4450 ori
-PFA Zimnicea
-Tehnician Automatizari (Postliceala Carol I)
-Electrician
-Frigotehnist elevul domnului profesor ing . Olteanu Mircea
https://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs-electrician/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mar Iun 16, 2015 11:31 am

Salut Daniel ma bucur ca am putut sa va ajut si sunteti multumiti .Peste un an o sa fiti Tehnicieni "adevarati " cum spui tu
Ce doresc sa te rog sa ii saluti pe colegi din partea mea ,vad ca ai legat multe relatii cu fostii mei cursanti .

Numai bine Daniel
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 23, 2015 1:44 pm
Localitate: 1 Decembrie

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Gabriel » Mar Iun 23, 2015 1:53 pm

iordan.dan scrie:Va trimit o poza cu Denis in clasa ,pe masa avea suportul de curs si un referat .Domnul profesor va multumesc , ca ne-ati indrumat datorita dvs iesim oameni .Mai avem o luna de zile din care 9 zile de practica si trecem in anul II.La anul terminam scoala si iesim Tehnicieni adevarati ,am invatat foarte multe si nu regretam timpul alocat .Din 39 de fosti cursanti ai dvs au renuntat cam 9 Mai ma intalnesc cu Silviu Tacu si cu Alex care am inteles ca la anul pleaca in Anglia ,Eugen seful de grupa
ne-a abandonat din pacate .La clasa paralela mai sunt inca 10 fosti cursanti ,suntem in familie ;) si ne ajutam unii cu altii chit ca nu ne cunosteam , deoarece eram de la grupe diferite .
Cu Denis mergem impreuna la lucrari in timpul liber ,am fost si la el la firma unde am invatat multe ,Patronul lui vrea sa ma angajeze si pe mine .Vinerea ma duc in Zimnicea unde am clintela mea :) cred ca am reparat peste 100 de frigidere si 10 vitrine sunt deja renumit ,am fost si in Suhaia si acolo am un vad foarte bun Sunt singurul din zona care repara AC auto ,in timp ma gindesc sa ma fac PFA dar nejupoaie de vii cu taxele statul :(
Va urez numai bine si multa sanatate


Salut Daniel am si eu niste intrebari :
-Eu nu am luat BAC-ul dar am 12 clase pot sa ma inscriu
-Este grea Scoala tu cum ai facut fata


O zi buna

Avatar utilizator
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Ian 07, 2015 7:13 pm
Localitate: Zimnicea

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de iordan.dan » Mie Iun 24, 2015 8:41 am

salut gabriel
Nu trebuie sa ai bacul materia nu este deloc grea daca te pasioneaza.
-PFA Zimnicea
-Tehnician Automatizari (Postliceala Carol I)
-Electrician
-Frigotehnist elevul domnului profesor ing . Olteanu Mircea
https://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs-electrician/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Stelu-45 » Mar Iul 21, 2015 12:57 pm

Mai am un fost cursant care a trcut in anul II este tinerel 47 de ani domnul Turcu Adrian


Chiar va invidiez pe cei din Bucuresti si inprejurimi .Electrotehnica si electronica este o mare pasiune din tinerete ,le stapinesc destul de bine dar,,,, combinatia cu un curs de frigotehnie ar fi super. :(

Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:36 pm

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Eddi » Mie Ian 27, 2016 12:53 pm

Buna ziua domnul profesor

Eu sunt un fost cursant al dvs de la grupa 2 Electricieni ,sunt in anul I si mai am 5 colegi care au facut cu dvs tot Electricieni (grup compact in anul I)

Daniel anul acesta termina scoala ,cred ca o sa faca cinste cand uda diploma :)

Daca nu stateati dumneavoastra cu gura pe noi ,nici pomeneala sa iesim tehnicieni ,acum va multumesc si va doresc sanatate

Cand o da caldura poate facem o intalnire cu colegii ,mai stam si noi la un pahar de vorba Stiu ca doreati sa va luati casa la tara ,am inteles de la Daniel ca sunteti prop in Mihai Bravu Poate venim la dvs la un gratar

Multa sanatate domnul profesor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: In atentia Frigotehnistilor : Postliceala Automatizari

Mesaj de Denis G » Mie Feb 17, 2016 8:01 pm

Buna seara domnul inginer

17 feb 2016

Cel putin 15 elevi ai dvs au terminat Postliceala Carol I ,este vorba de clasa mea
Cea mai mare nota la examen 10

Acum vine partea interesanta :
-Un fost cursant al dvs este pe locul I Silviu Tacu 10/10/10 3x10 :)
-Pe locul II alt fost cursant al dvs Daniel Iordan din Zimnicea 9,83 ,membru de baza si aici pe forum
-Eu am terminat cu 9,50 :)
-Raducanu Ionel a dat a doua zi am inteles ca a terminat cu 9

Nu am putut sa facem poze sa le trimitem, am dat examen in ore diferite la grupe diferite /2 zile diferite ,Postlic diferite Carol I +D Golescu Examenul a fost la Dinicu Golescu

Silviu Tacu a avut un proiect beton https://www.youtube.com/watch?v=WXJ9pujOXiE

Alex a venit cu un panou de automatizare cu un controller ,proiectul era pe frig ,macheta era cat o masa abia o cara cu 2 colegi ,doar compresorul avea 8 kg :) Proiectul era functional in 10 min facea bruma

Noi am avut un mare avantaj la cursul de electricieni facut cu dvs , am invatat si forta .Proiectul era structurat in doua parti :Blocul de Forta si Blocul de comanda ,pe toata scoala fostii dvs elevii au fost cei mai buni

Nu v-am facut de rusine domnul Profesor ,cred ca puteti fi mandru de noi

Multa sanatate

Următorul

Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori