Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Tablouri de Forta

Clipuri Video si Albume Foto Cursuri Electricieni pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iul 01, 2014 10:02 pm
Localitate: Bucuresti

Tablouri de Forta

Mesaj de Adrian EMJT gr 2 » Dum Mar 15, 2015 1:48 pm

Va salut domnu profesor! Va trimit cateva fotografii din instalatii de iluminat industrial.

In 2014 am montat " 5 hectare " de lampi si o sa vedeti intr-o poza ce belea poate face neatentia. Sau obisnuinta.
Un coleg a montat reglete galben-verde pe sina, iar eu nu l-am verificat cand am pus in functiune instalatia. Nefiind izolate fata de sina, la cuplare aveam scurtcircuit 220V sau 380V. Marele noroc a fost ca am cuplat contactori de pe o singura faza.
Ala mic e primul tablou automatizat facut de mine si ala mare ultimul pe 2014. Anul asta sper sa am mai mult iluminat arhitectural.
M-am saturat cat am mers cu vaporul si cu elicopterul la Platformele Marine ,sa ii sfatuiti pe elevii dvs sa depuna CV-uri la Petrom ies multi la pensie anul acesta

Va doresc numai bine si multumesc pentru felul in care ati predat ,aveti si dvs un mare merit ca am reusit sa ma realizez profesional ,in urma cu 3 ani nu visam asa ceva ,a meritat sa astept 2 luni sa incep cu dvs . Mai aveti Ghidul de Proiectare al inst electrice ? As dori sa il printez iar .
Mai colaborez cu Ciprian si Marinel

Cu stima,
Fişiere ataşate
MA09.JPG
Aici este necazul cu regleta G/V(PE sau Np )
un lucru foarte simplu care era deja rutina dar o neatentie creaza mari probleme ,noroc cu protectiile puse ca la carte .
MA09.JPG (135.59 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA08.JPG
Primul tablou de automatizare ,cel mic din poza
MA08.JPG (116.68 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA07.JPG
Alta poza cu iluminatul artificial ,se vad randurile de reflectoare cate 8 pe rand
MA07.JPG (103.47 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA06.JPG
Alt tablou echipat de mine am si automatizare cu contactoare Multe am invatat de la dvs de la curs
MA06.JPG (153.89 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA05.JPG
Alte panouri executate ,se vad butoanele de actionare ,revin iar la ce am invatat la sala de curs :automatizarea cea mai simpla se face cu contactoare
MA05.JPG (116.43 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA04.JPG
Alte panouri executate ,se vad butoanele de actionare ,revin iar la ce am invatat la sala de curs :automatizarea cea mai simpla se face cu contactoare
MA04.JPG (120.71 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA03.JPG
Iluminatul artificial , face munca pe platforma sa fie non stop , platforma este ca un organism viu care lucreaza la foc continuu
MA03.JPG (123.05 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA02.JPG
Stiu sa sudez ,vrand nevrand am invatat Este bine sa stie omul sa faca si alte lucruri aici sudam o plat banda de 120 mmp
MA02.JPG (104.87 KiB) Vizualizat de 2292 ori
MA01.JPG
Platforma Marina ,sunt satul cat am umblat cu elicopterul si cu salupa .Aici m-am perfectionat in forta si iluminat
Costumul de protectie este vital ,fara el esti terminat
MA01.JPG (118.74 KiB) Vizualizat de 2292 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 31, 2016 1:10 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tablouri de Forta

Mesaj de R Jean » Vin Mar 04, 2016 10:44 pm

Am gasit in calculator o poza mai veche cu alt elev al dvs gr 2 EMJT , Adrian Margarit detasat cu munca la Paris
O seara buna La noi este 9,45
Fişiere ataşate
Paris.jpg
Adrian La Paris
Paris.jpg (39.44 KiB) Vizualizat de 1725 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:16 pm

Re: Tablouri de Forta

Mesaj de V Mihnea » Mar Mai 09, 2017 2:34 pm

Felicitari coane stiu ca lucrai la un birou de proiectare si ai facut scoala de tehnicieni pe instalatii electrice ,pe unde mai muncesti

 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mai 22, 2017 2:09 pm

Re: Tablouri de Forta

Mesaj de Mirel gr 8 » Lun Mai 22, 2017 2:22 pm

Adrian EMJT gr 2 scrie:Va salut domnu profesor! Va trimit cateva fotografii din instalatii de iluminat industrial.

In 2014 am montat " 5 hectare " de lampi si o sa vedeti intr-o poza ce belea poate face neatentia. Sau obisnuinta.
Un coleg a montat reglete galben-verde pe sina, iar eu nu l-am verificat cand am pus in functiune instalatia. Nefiind izolate fata de sina, la cuplare aveam scurtcircuit 220V sau 380V. Marele noroc a fost ca am cuplat contactori de pe o singura faza.
Ala mic e primul tablou automatizat facut de mine si ala mare ultimul pe 2014. Anul asta sper sa am mai mult iluminat arhitectural.
M-am saturat cat am mers cu vaporul si cu elicopterul la Platformele Marine ,sa ii sfatuiti pe elevii dvs sa depuna CV-uri la Petrom ies multi la pensie anul acesta

Va doresc numai bine si multumesc pentru felul in care ati predat ,aveti si dvs un mare merit ca am reusit sa ma realizez profesional ,in urma cu 3 ani nu visam asa ceva ,a meritat sa astept 2 luni sa incep cu dvs . Mai aveti Ghidul de Proiectare al inst electrice ? As dori sa il printez iar .
Mai colaborez cu Ciprian si Marinel

Cu stima,


Sunt ingineri care nu sunt capabili sa conceaopa asa ceva am si eu unul la munca felicitari ASdrian ai tras circuite electrice la o hala probabil ai muncit nu gluma Tablourile de distributie sunt belea Am patit si eu chestia cu regletele

 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mai 28, 2017 4:22 pm

Re: Tablouri de Forta

Mesaj de albert 23 » Dum Mai 28, 2017 4:39 pm

Meseria de electrician necesita multe cunostinte in domeniu ,am privit cu placere iluminatul industrial si circuitele de iluminat artizanal ,Felicitari Adrian

 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 16, 2017 12:55 pm

Re: Tablouri de Forta

Mesaj de Mario23 » Vin Iun 16, 2017 1:02 pm

Felicitari coane am urmarit postarile tale esti un electrician bun marca inginer olteanu ,ai niste tablouri de lumina si prize ok ai si tablouri de forta corect echipate

 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 16, 2017 12:55 pm

Re: Tablouri de Forta

Mesaj de Mario23 » Vin Iun 16, 2017 1:23 pm

am patit si eu la fel cu regletele de impamantare ,ai facut tablori de lumina si forta profesiomiste felicitari colegul


Înapoi la Practica Cursuri electricieni video si foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori