Acum este Vin Mar 29, 2024 10:57 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Sep 16, 2017 4:12 pm

Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Danielgr8 » Sâm Sep 16, 2017 4:17 pm

Nota 10 pentru organizator ,am avut la dispozitie apa minerala / plata cafea
La practica este foarte utila tabla deoarece noi transpunem informatiile din schema monofilara in executie
Am ridicat niste filmulete cu gr 8 electricieni la practica ,am montat cam tot ce se monteaza la casa omului ,tablouri senzor supratensiune ,doze ,intrerupatoare prize ,cred ca sunt putine apartamente in Bucuresti care se pot lauda cu asa instalatie buna
Domnul David cu colegii monteaza primul contor de masurare a energiei electrice ,Liviu desenase pe tabla o schema de executie

Deja am tras circuitele de iluminat si circuitele de priza , tablourile electrice cu disjunctoare erau echipate ,aveam pentru masina de spalat un disjunctor diferential 16 A / 30 mA

Domnul inginer ne explica ce avem de facut si aplicam ce am invatat

Gabriel echipeaza/monteaza primul tablou



Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 17, 2017 12:58 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Filip21 » Dum Sep 17, 2017 1:00 pm

Gabriel face treaba buna va fi un bun electrician A fost o zi de practica super buna ,aplicam ce am invatat la curs si nu este nimic complicat
Fişiere ataşate
David face legaturi electrice in tabloul de sigurante.jpg
David face legaturi electrice in tabloul de sigurante
David face legaturi electrice in tabloul de sigurante.jpg (38.36 KiB) Vizualizat de 2695 ori
becuri led 230 V.jpg
Lampi led 230 V clasa A++ P=7 W
becuri led 230 V.jpg (109.03 KiB) Vizualizat de 2775 ori
Lampi led si o lampa cu filament.jpg
Lampi economice led 7 W si un bec cu filament vidat refco P=50 W
Lampi led si o lampa cu filament.jpg (118.73 KiB) Vizualizat de 2775 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Sep 18, 2017 2:26 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Augustin » Lun Sep 18, 2017 2:29 pm

Gabriel este vedeta grupei ,cred ca l-a pupat Cristina . Alex si Marin pacat ca nu au venit Am facut cu mana noastra toate legaturile electrice am montat tablouri si contor doze de trecere si de legaturi In rest ce sa zic abia asteptam sa ne vedem la sediu sa continuam
Fişiere ataşate
Gabriel traseaza un circuit electric la iesirea din contorul de energie electrica.JPG
Gabriel electricianul traseaza prima instalatie electrica
Gabriel traseaza un circuit electric la iesirea din contorul de energie electrica.JPG (68.15 KiB) Vizualizat de 2878 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Sep 19, 2017 1:05 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Aurel » Mar Sep 19, 2017 1:39 pm

Nota 10 pentru Profesor/Organizator
O zi de practica belea ,numai cei care nu au vrut nu au invatat sa execute o instalatie electrica ,am echipat cu mana noastra am fixat noi in pereti tablouri electrice 3 bucati ,doze aparente , intrerupatoare pe circuitul de iluminat ,am montat prize pe circuitul de prize protejate de disjunctor de 16 A avem si una cu disjunctor diferential de 16 A 30 mA Era si un disjunctor de 2 A pentru centrala termica
Fişiere ataşate
contor monofazat 230V 40A.jpg
Am montat contor monofazat 230V 40A
contor monofazat 230V 40A.jpg (48.21 KiB) Vizualizat de 2695 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 21, 2017 11:53 am

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Andrei21 » Joi Sep 21, 2017 12:02 pm

Mi-a placut de Gabriel cu disjunctorul diferential de 16 A cu 30 mA ,baietii sunt buni si stiu ce fac
Ce sa zic Nota 10 pentru doamna Iuliana organizatorul cursului ,de domn profesor are destule note de 10+++++ mai pun si eu un +
Am remarcat si eu ca instalatia electrica are un grad de complexitate ridicat cu 3 tablouri de sigurante , cu senzor de supratensiune , montat contor monofazat ,prize ,lampi florescente mai vin doua aplice cu dopua brate cu aprinderea lampilor independent ,aveam si o sacosa cu lampi led la 230 V parca de 7 W lampi economice
Fişiere ataşate
Claudiu de la gr 8 electricieni , face prima instalatie electrica.jpg
ridic o poza de la practica Claudiu de la gr 8 electricieni , face prima instalatie electrica
Claudiu de la gr 8 electricieni , face prima instalatie electrica.jpg (79.31 KiB) Vizualizat de 2673 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Organizator Cursuri » Sâm Sep 23, 2017 5:06 pm

Andrei21 scrie:Mi-a placut de Gabriel cu disjunctorul diferential de 16 A cu 30 mA ,baietii sunt buni si stiu ce fac
Ce sa zic Nota 10 pentru doamna Iuliana organizatorul cursului ,de domn profesor are destule note de 10+++++ mai pun si eu un +
Am remarcat si eu ca instalatia electrica are un grad de complexitate ridicat cu 3 tablouri de sigurante , cu senzor de supratensiune , montat contor monofazat ,prize ,lampi florescente mai vin doua aplice cu dopua brate cu aprinderea lampilor independent ,aveam si o sacosa cu lampi led la 230 V parca de 7 W lampi economice


Va multumesc pentru aprecieri ,vom continua sa ne imbunatatim activitatea

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 23, 2017 8:53 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de ZamfirG » Sâm Sep 23, 2017 8:54 pm

Cel mai tare este filmul cu Gabriel electricianul cand ii pune Cristinei disjunctor cu diferential la masina de spalat nu la becuri ;)
Fişiere ataşate
Contor electronic care se monteaza pe sina in tablou ..jpg
contor electric montat pe sina are mai multe functii
tensiune V
curent absorbt A
Energie Wh
Contor electronic care se monteaza pe sina in tablou ..jpg (70.81 KiB) Vizualizat de 2668 ori
folosim un aparat de masura.jpg
masuram continuitatea cu aparatul de masura electronic
folosim un aparat de masura.jpg (197.42 KiB) Vizualizat de 2668 ori
Tablou electric , pe sina este montat si contorul care arata tensiunea curentul consumat si energia in wh.jpg
Tablou electric , pe sina este montat si contorul care arata tensiunea curentul consumat si energia in wh
Tensiune AC: 80 - 300V
Amperaj: AC 0 - 100A
Putere: 0 - 30000W
Energie electrica: 0 - 99999 KW*H
Tablou electric , pe sina este montat si contorul care arata tensiunea curentul consumat si energia in wh.jpg (29.31 KiB) Vizualizat de 2668 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Sep 24, 2017 7:45 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de GaftonVasile » Dum Sep 24, 2017 7:49 pm

Inca o grupa buna de electricieni Au facut baietii arta in executia dozelor de legaturi si trecere
Fişiere ataşate
Doza de trecere si de legaturi electrice.jpg
Doza de trecere si de legaturi electrice.inainte sa ii puna regletele
Doza de trecere si de legaturi electrice.jpg (62.54 KiB) Vizualizat de 2776 ori
Doza lui Claudiu.jpg
doza de trecere si de legaturi
Doza lui Claudiu.jpg (57.33 KiB) Vizualizat de 2776 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Sep 27, 2017 7:38 pm
Localitate: Rilesti

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Sylvian » Mie Sep 27, 2017 7:42 pm

Ridic o poza cu Alex printre scule cauta un aparat de masura :D
Fişiere ataşate
Si aici avem inca un bun electrician , cred ca pregateste sculele sa fixeze un tablou electric.JPG
Si aici avem inca un bun electrician , cred ca pregateste sculele sa fixeze un tablou electric
Si aici avem inca un bun electrician , cred ca pregateste sculele sa fixeze un tablou electric.JPG (50.61 KiB) Vizualizat de 2780 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 29, 2017 9:59 pm

Re: Practica gr 8 EMJT Poze si filmulete part 1,2,3,4

Mesaj de Fanel_Dan » Vin Sep 29, 2017 10:04 pm

Inca o grupa buna de electricieni Au facut baietii arta in executia dozelor de legaturi si trecere
Un curs de electrician foarte bine structurat ma refer la partea teoretica imbinata cu executia unei instalatii electrice , din filme mi-a placut de Liviu cand explica schema monofilara de la tabla Nu au scapat baietii de tabla nici la practica ;)

Următorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori