Acum este Vin Mar 29, 2024 10:57 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 07, 2017 3:41 pm
Localitate: Ilfov

Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de David1 » Sâm Oct 07, 2017 3:44 pm

Cea mi tare zi de practica ,am aplicat tot ce am invatat la scoala ,impreuna am executat o instalatie electrica ,de la cap la coada
Astazi am finalizat si am pus instalatia electrica in functiune
-contor de masurare a energiei electrice montat pe placa
-Senzor supra tensiune 32A U-230V
-Tablou secundar cu disjunctoare de 25A2 buc
-Tablou secundar cu 3 disjunctoare da 10 A ,18A 16 A
Tablou secundar cu 7 disjunctoare inclus disjunctor diferential 16 A .30 mA
-Circuite de iluminat
Circuite de prize
-Circuit sa aprindem o lampa din 3 locuri cu cap scara si cruce


Aici vedeta este Alex Seful de grupa un tanar ambitios care va stapani meseria de electrician


Toti eram insirati faceam legaturi in doze la intrerupatoarele cap scara si cruce ,din cand in cand ne mai duceam la tabla sa vedem ce zice schema ,Pun cuvantul meu ca nu s-a facut nici cea mai mica greseala si trebuie tinut cont ca nu am lucrat in viata noastra ca electricieni ,dar totul era clar cum trece curentul prin conductoare


Voi ridica si poze cu gr 8 la practica



Cel mai tare film ,eram cel mai fericit ca a iesit din mana noastra asa ceva ,vedeti cat de fericiti erau colegii ,unii dintre noi cand am inceput cursul nici nu visam la ce nivel ne va aduce domnul ing Olteanu , ce pot sa zic am intalnit un profesionist desavarsit

Fişiere ataşate
tablou electric cu sina metalica .jpg
tablou electric cu sina metalica .jpg (29.31 KiB) Vizualizat de 5732 ori
fixare doza aparenta (Small).JPG
fixare doza aparenta
fixare doza aparenta (Small).JPG (94.02 KiB) Vizualizat de 6901 ori
Pe tabla de la practica am desenat schemele de legaturi (Small).JPG
scheme de legaturi la intrerupatoare si circuit iluminat cu cap scara si cruce
Pe tabla de la practica am desenat schemele de legaturi (Small).JPG (89.22 KiB) Vizualizat de 6901 ori
fixam corpuri iluminat (Small).JPG
fixare pe pozitie corpuri de iluminat cu lampi led
fixam corpuri iluminat (Small).JPG (98.47 KiB) Vizualizat de 6901 ori
Probam intrerupatoarele cap scara si cruce (Small).JPG
probam intrerupatoarele cap scara si cruce sa aprindem lampa din 3 locuri
Probam intrerupatoarele cap scara si cruce (Small).JPG (110.77 KiB) Vizualizat de 6901 ori
Un electrician in devenire (Small).JPG
Daca mai venea la curs cu ce a prins la practica devenea un bun electrician
Un electrician in devenire (Small).JPG (78.21 KiB) Vizualizat de 6901 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 07, 2017 11:17 pm

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de ReluV » Sâm Oct 07, 2017 11:28 pm

Cel mai mult mi-a placut filmul cand au aprins lumina , Practica Eectricieni gr 8 part 9 ing Olteanu Mircea -Am aprins lumina
Se vedea pe electricieni cat erau da increzatori in ei ,Felicitari profesorului si electricienilor

„Extraordinar explicati dn. profesor!!! sa nu vrei si tot intelegi. Felicitari!! (Sper sa ajung si eu in grupele viitoare)”

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 10, 2017 1:58 am

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de Deni24 » Mar Oct 10, 2017 2:32 am

Filmuletul 9 l-am urmarit de 5 ori aproape ca ne-am imbratisat am reusit ce nici nu visam cand am aprins primul bec ,Nota 10 pentru profesor pentru cat a fost de devotat sa ne invete Nu stiu cine mai pierde din timpul lui liber sa se ocupe de altii cum a facut cu noi Toata stima pentru domnul ing Olteanu ,este un adevarat om si profesionaist
Fişiere ataşate
contor electronic cu 3 functii.jpg
pentru aia mici functii contor masurare energie electrica
contor electronic cu 3 functii.jpg (36.69 KiB) Vizualizat de 5732 ori
rezolvare coloane trifazate care alimenteaza si motoare asincrone monofazate U=230V si motoare asincrone trifazate U=400V tensiunea de linie.jpg
coloane trifazice care alimenteaza motoare asincrone P=16KW U=400V
rezolvare coloane trifazate care alimenteaza si motoare asincrone monofazate U=230V si motoare asincrone trifazate U=400V tensiunea de linie.jpg (76.7 KiB) Vizualizat de 6289 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 12, 2017 8:15 pm

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de EmyP » Joi Oct 12, 2017 8:21 pm

David1 scrie:Cea mi tare zi de practica ,am aplicat tot ce am invatat la scoala ,impreuna am executat o instalatie electrica ,de la cap la coada
Astazi am finalizat si am pus instalatia electrica in functiune
-contor de masurare a energiei electrice montat pe placa
-Senzor supra tensiune 32A U-230V
-Tablou secundar cu disjunctoare de 25A2 buc
-Tablou secundar cu 3 disjunctoare da 10 A ,18A 16 A
Tablou secundar cu 7 disjunctoare inclus disjunctor diferential 16 A .30 mA
-Circuite de iluminat
Circuite de prize
-Circuit sa aprindem o lampa din 3 locuri cu cap scara si cruce


A fost o practica foarte utila pot face cu mana mea o instalatie electrica obisnuita exemplu pentru un apartament cu tot ce vrea beneiciarul circuite de lumna ,priza si curenti slabi
Fişiere ataşate
contor monofazic 230 v 40A echipat.jpg
Am fixat un contor monofazic 230 v 40A echipat
contor monofazic 230 v 40A echipat.jpg (61.03 KiB) Vizualizat de 6778 ori
senzor succesiune faze 3x400v.jpg
un senzor pentru a stabili corect succesiunea fazelor util pentru legarea unui motor trifazic
senzor succesiune faze 3x400v.jpg (138.77 KiB) Vizualizat de 6778 ori
Alte poze de la practica electricieni ne pregatim sa pozitionam o lampa in planseu U=230V 7W.jpg
Alte poze de la practica electricieni ne pregatim sa pozitionam o lampa in planseu U=230V 7W
Alte poze de la practica electricieni ne pregatim sa pozitionam o lampa in planseu U=230V 7W.jpg (64.02 KiB) Vizualizat de 6778 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 12, 2017 8:15 pm

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de EmyP » Joi Oct 12, 2017 8:21 pm

Am invatat sa folosim un aparat de masura profesional
aparat de masura pus pe ohmi verificam continuitatea unui comutator
La un contor verificam schema electrica ridic un detaliu intrare conductoare in contor sunt de 6 mmp faza si nul contor monofazat U=230V
Fişiere ataşate
succesiune faze.jpg
aparat verificat succesiunea fazelor util in trifazici
succesiune faze.jpg (122.55 KiB) Vizualizat de 6777 ori
aparat de masura pus pe ohmi verificam continuitatea unui  comutator.jpg
aparat de masura pus pe ohmi verificam continuitatea unui comutator
aparat de masura pus pe ohmi verificam continuitatea unui comutator.jpg (76.66 KiB) Vizualizat de 6777 ori
detaliu intrare conductoare in contor sunt de 6 mmp faza si nul contor monofazat.jpg
detaliu intrare conductoare in contor sunt de 6 mmp faza si nul contor monofazat U=230V
detaliu intrare conductoare in contor sunt de 6 mmp faza si nul contor monofazat.jpg (60.88 KiB) Vizualizat de 6777 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Oct 19, 2017 7:38 pm

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de Marian_8 » Joi Oct 19, 2017 7:40 pm

EmyP scrie:Am invatat sa folosim un aparat de masura profesional
aparat de masura pus pe ohmi verificam continuitatea unui comutator
La un contor verificam schema electrica ridic un detaliu intrare conductoare in contor sunt de 6 mmp faza si nul contor monofazat U=230V


ridic o poza de la practica
foarte bine mi-a prins sa invat cum se executa o instalatie electrica monofazata U=230V
Fişiere ataşate
verificam un Circuit de priza u=230V 50hz.jpg
verificam un Circuit de priza u=230V 50hz.
verificam un Circuit de priza u=230V 50hz.jpg (74.43 KiB) Vizualizat de 6756 ori
Invatam sa facem in doze legaturi electrice la circuitul de la tabloul electric secundar.jpg
Invatam sa facem in doze legaturi electrice la circuitul de la tabloul electric secundar.U=230V monofazat
Invatam sa facem in doze legaturi electrice la circuitul de la tabloul electric secundar.jpg (82.93 KiB) Vizualizat de 6757 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 20, 2017 12:52 am

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de alyn » Vin Oct 20, 2017 12:59 am

Cel mai mult imi place filmul 3 ,cum legau colegii conductoarele in doze ,Alex a facut prima cositorire a unui conductor
Ridic si aici niste poze
Alex verifica legaturile la iesirea din contorul de masurare a energiei electrice consumate
Fişiere ataşate
verificam corectitudinea legaturilor electrice in doze.jpg
daca respectam schema electrica monofilara nu putem gresi
verificam corectitudinea legaturilor electrice in doze.jpg (49.24 KiB) Vizualizat de 6751 ori
contorul de masurare a energiei electrice 230V contor cu inductie electromagnetica.jpg
contorul de masurare a energiei electrice 230V contor cu inductie electromagnetica
contorul de masurare a energiei electrice 230V contor cu inductie electromagnetica.jpg (54.4 KiB) Vizualizat de 6751 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 144
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 8:57 pm
Localitate: Ciolpani

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de Lascu » Dum Oct 22, 2017 6:02 pm

Băieții sunt tari filmul 3 ok
O poza cu Alex de la practica aveam o problema la un tablou electric cu 7 circuite echipate cu disjunctoare
Fişiere ataşate
practica tablou electric secundar cu 7 circuite.jpg
practica tablou electric secundar cu 7 circuite
practica tablou electric secundar cu 7 circuite.jpg (58.84 KiB) Vizualizat de 6742 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Oct 24, 2017 8:01 pm

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de Mytu » Mar Oct 24, 2017 8:07 pm

Cel mai tare este filmul 4 Alex arata ca este un bun electrician si explica pe schema monofilara modul cum functioneaza instalatia electrica
O lucrare facuta cap coada de noi la practica
Ramanea sa batem si 8 electrozi de impamantare si era ok
Am crezut ca le stiu pe toate am lucrat ca ajutor de electrician dar m-am imbatat cu apa rece , altfel stai de vorba cand cunosti ce se intampla in conductoarele tale cand executi cu mana ta un circuit monofazat , indiferent ca este circuit de prize sau un circuite electric de iluminat
Toate acum pentru mine sunt logice si nu le mai execut mecanic , cel mai mult mi-a placut cand am montat si am vazut cum functioneaza senzorul de supratensiune , din cate stiu este cuplat la o intarziere de 30 secunde
Legaturile in dozele de trecere sau de ramificatie , pentru mine au fost simplu de realizat
Fişiere ataşate
Alta coloana de forta alimenteaza motoare monofazate tensiunea de faza U=230V tensiunea de linie U=400V.jpg
coloana de trifazici
Alta coloana de forta alimenteaza motoare monofazate tensiunea de faza U=230V tensiunea de linie U=400V.jpg (91.22 KiB) Vizualizat de 6289 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Oct 29, 2017 1:27 pm

Re: Filme practica Electricieni gr 8 Part 5 ,6 ,7 ,8 ,9

Mesaj de zoly » Dum Oct 29, 2017 2:33 pm

Mytu scrie:Cel mai tare este filmul 4 Alex arata ca este un bun electrician si explica pe schema monofilara modul cum functioneaza instalatia electrica
O lucrare facuta cap coada de noi la practica
Ramanea sa batem si 8 electrozi de impamantare si era ok
Am crezut ca le stiu pe toate am lucrat ca ajutor de electrician dar m-am imbatat cu apa rece , altfel stai de vorba cand cunosti ce se intampla in conductoarele tale cand executi cu mana ta un circuit monofazat , indiferent ca este circuit de prize sau un circuite electric de iluminat
Toate acum pentru mine sunt logice si nu le mai execut mecanic , cel mai mult mi-a placut cand am montat si am vazut cum functioneaza senzorul de supratensiune , din cate stiu este cuplat la o intarziere de 30 secunde
Legaturile in dozele de trecere sau de ramificatie , pentru mine au fost simplu de realizat


Este tare filmul cu Alex si schema monofilara mi-a placut ca este sigur pe el

Următorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori