Acum este Vin Apr 19, 2024 5:22 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

 

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de StefanBalta » Vin Sep 06, 2019 8:40 pm

CramuTraian scrie:Am gasit niste poze cu masuratori electrice a acumulatorilor
cleste ampermetric I=6A.
masuram acumulatorul unui sistem fotovoltaic .

Am folosit conectori MC4 am legat in paralel panourile fotovoltaice Am masurat prima data cu un aparat de masura ,Este simplu cand te invata cineva
A fost cea mai tare zi de practica pentru mine .Panourile fotovoltaice au fost scoase afara si am masurat datele tehnice conform etichetei Isc Voc ,etc

Avatar utilizator
 
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Sep 07, 2019 10:46 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de GagiuFlorin » Sâm Sep 07, 2019 10:55 am

Colegii erau foarte incantati ca au aplicat masuratorile electrice la un sistem fotovoltaic ,Nu erau deranjati ca am iesit cu ele in strada , nu puteam sa mai asteptam sa vina lumina la noi , aveam lumina difuza si panourile nu dadeau curent
Fişiere ataşate
Masuratori electrice panou fotovoltaic.jpg
Masuratori electrice panou fotovoltaic
Masuratori electrice panou fotovoltaic.jpg (57.77 KiB) Vizualizat de 2250 ori

 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 08, 2019 10:50 pm
Localitate: fetesti

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de MileaCostel » Dum Sep 08, 2019 10:51 pm

GagiuFlorin scrie:Colegii erau foarte incantati ca au aplicat masuratorile electrice la un sistem fotovoltaic ,Nu erau deranjati ca am iesit cu ele in strada , nu puteam sa mai asteptam sa vina lumina la noi , aveam lumina difuza si panourile nu dadeau curent

a meritat sa iesim la soare :) sa masuram panourile fotovoltaice ,cand am masurat curentul de scurtcircuit am invatat influenta inclinatiei si productia de energie electrica

Avatar utilizator
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Sep 10, 2019 2:23 pm
Localitate: Mosteni

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de Sabin21 » Mar Sep 10, 2019 3:00 pm

GagiuFlorin scrie:Colegii erau foarte incantati ca au aplicat masuratorile electrice la un sistem fotovoltaic ,Nu erau deranjati ca am iesit cu ele in strada , nu puteam sa mai asteptam sa vina lumina la noi , aveam lumina difuza si panourile nu dadeau curent

Am invatat sa masor un panou fotovoltaic , stiind ce parametrii are , scrisi pe eticheta tehnica data de producator P=300W si U=24V
Fişiere ataşate
I=9A curentul generat de un panou.jpg
I=9A curentul generat de un panou.
I=9A curentul generat de un panou.jpg (81.83 KiB) Vizualizat de 2149 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Sep 11, 2019 10:15 am
Localitate: Calugareni

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de CornelLixandru » Mie Sep 11, 2019 10:29 am

Am facut si eu parte din grupa 16 , am invatat sa folosesc un aparat de masura , sincer vorbind eram pe dinafara ,La practica am invatat sa folosesc clamp metrul ,Principiul de functionare la clestele ampermetric il stiam de la sala de curs ,dar pentru mine a fost totul simplu cand am folosit sculele si aparatele de masura

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 12, 2019 2:38 pm
Localitate: Oltetu

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de sandrel » Joi Sep 12, 2019 3:00 pm

Felicitari profesorului pentru initiativa ,mare lucru sa puna mana pe ele sa le masoare sa le pipaie sa vada cum functioneaza un panou fotovoltaic

Avatar utilizator
 
Mesaje: 50
Membru din: Vin Sep 20, 2019 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de AndoneVlad » Vin Sep 20, 2019 10:48 am

mi-a placut filmul 2 cand masoara curentul de scurtcircuit cu clestele ampermetric
Pun si eu niste poze de la practica cu gr 12
panou fotovoltaic orientat spre soare.
tot masuratori electrice.
I=7A panoul nu este bine orientat spre soare.
Fişiere ataşate
panou fotovoltaic orientat spre soare.jpg
panou fotovoltaic orientat spre soare.
panou fotovoltaic orientat spre soare.jpg (70.48 KiB) Vizualizat de 2149 ori
tot masuratori electrice.jpg
tot masuratori electrice.
tot masuratori electrice.jpg (82.75 KiB) Vizualizat de 2149 ori
I=7A panoul nu este bine orientat spre soare.jpg
I=7A panoul nu este bine orientat spre soare.
I=7A panoul nu este bine orientat spre soare.jpg (60.54 KiB) Vizualizat de 2149 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 11:57 am
Localitate: Buc sect5

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de PaunCostel » Sâm Sep 21, 2019 12:36 pm

MovilaPetre scrie:Panou fotovoltaic P=280W U=24V am masurat tensiunea in gol si curentul de scurtcircuit
A fost o zi de practica super tare , dupa ce am terminat ziua de practica , domnul ing Olteanu ,ne-a dat aparatul de masura si ne-a pus sa masuram panourile fotovoltaice .Toti stiam sa facem masuratori cu multimetrul cu clestele ampermetric=>clamp metrul ,Trebuie tinut cont ca era profesorul in timpul lui liber .Pentru noi a fost simplu folosisem de zeci de ori aparatele de masurat tensiune curent,rezistente .Masurasem tensiuni in alternativ in curent continuu , toti am masurat curentul absorbit de un motor electric , asincron ,rezistenta unei infasurari,rezistenta de izolatie fata de masa .Stim sa masuram tensiuni in curent continuu ,am masurat curentul absorbit de un bec din acumulatori
Partea cea mai tare cand am luat panourile si am iesit pe trotuar , deoarece nu aveam soare in curte si dadeau putin curent
Mi-a placut cand am inseriat panourile , apoi cu conectorii le-am pus in paralel
Toata stima pentru domnul profesor



Am vazut filmele pe internet sunteti cei mai buni felicitari baietilor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 11:57 am
Localitate: Buc sect5

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de PaunCostel » Sâm Sep 21, 2019 3:54 pm

Ion.Ion scrie:tensiunea de mers in gol panou fotovoltaic , din pacate trebuia sa arate U=37V dar era la umbra.
curentul de scurtcircuit panou fotovoltaic P=300W.
U=37V tensiunea de mers in gol.

Am scapat aceasta postare , baietii masoara cu clamp metrul de curent continuu :)

 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 24, 2019 5:51 am
Localitate: Tartasesti

Re: Practica fotovoltaici ,masuratori electrice

Mesaj de AdiHuncan » Mar Sep 24, 2019 5:52 am

GagiuFlorin scrie:Colegii erau foarte incantati ca au aplicat masuratorile electrice la un sistem fotovoltaic ,Nu erau deranjati ca am iesit cu ele in strada , nu puteam sa mai asteptam sa vina lumina la noi , aveam lumina difuza si panourile nu dadeau curent

Practica fotovoltaici ,masuratori electrice foarte util capitolul de folosire a aparatelor de masura
Pun niste poze cu colegii de grupa
-tensiunea la bornele unui panou fotovoltaic P=300W
-curentul de scurt panouri in paralel P=600W.
Fişiere ataşate
tensiunea la bornele unui panou fotovoltaic P=300W.jpg
tensiunea la bornele unui panou fotovoltaic P=300W
tensiunea la bornele unui panou fotovoltaic P=300W.jpg (79.82 KiB) Vizualizat de 2166 ori
curentul de scurt panouri in paralel P=600W.jpg
curentul de scurt panouri in paralel P=600W.
curentul de scurt panouri in paralel P=600W.jpg (88.53 KiB) Vizualizat de 2166 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori