Acum este Sâm Mai 11, 2024 2:06 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Drumul dumneavoastra incepe de aici

Albume Foto Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Drumul dumneavoastra incepe de aici

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mar Iul 29, 2014 9:44 am

Sala de curs conform cerintelor in vigoare peste 80mp inaltime peste 3,5 m

Cum este si normal sala este plina ,cursantii iau notite ,inginerul este la tabla
Daca va uitati prin sala este imposibil sa nu gasiti pe cineva cunoscut
Fişiere ataşate
Sala plina.jpg
Drumul dumneavoastra incepe de aici : o sala de clasa plina ,caietul pentru luat notite .La tabla cum este normal gasim inginerul
Sala plina.jpg (106.8 KiB) Vizualizat de 2450 ori
Sala este plina.jpg
Drumul dumneavoastra incepe de aici : o sala de clasa plina ,caietul pentru luat notite .La tabla cum este normal gasim inginerul
Sala este plina.jpg (110.56 KiB) Vizualizat de 2450 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

De la tabla la Practica

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mie Mar 25, 2015 1:43 pm

Nimic in viata nu este prea greu , cind esti indrumat si ajutat sa inveti
Tubul de azot si bateria de Ecologici R290/600
Ambele manometre sunt conectate sa vada cursantii caderea de presiune pe capilar ,pina obtineam presiunea statica durata de egalizare aprox 7-8 minuter
Dupa nici 2 luni de curs ,cursantii mei stiu sa repare o masina frigorifica
Verificarea argintarilor asigura o rata de succes de peste 95% , numai daca procedezi cum ai fost invatat
Dupa decontaminarea agregatului purjand cu azot uscat ,se monteaza comp noua obligat se sch filtrul ,proba de presiune a fost ok .Urmeaza vacumarea
Ultima faza incarcarea cu refrigerant R134 R600 ,este foarte util un cantar cu precizie de 1 gr ,deja au fost introduse 32 gr mai trebuia introdus pina la 44 gr cit scrie pe agregat .Special pentru cursantii mei am folosit un cantar ieftin de bucatarie ,gaseam la Freon Trading cantar de firma , dar pentru un Frigotehnist la inceput de drum ,este super bun un cantar de 20-30 Lei
Nici AC auto nu este greu da invatat se vor exersa pe 3-4 masini
Fişiere ataşate
sculeAlex1.JPG
Scule procurate de Alex Preda ,investitia cam 1000 lei ,vedem acolo cam tot ce ii trebuie sa poata merge la o lucrare cu Dan ,Impreuna cu Dan a fost la Profi sa repare o vitrina ,a vazut Alex si centrala de frig cu 5 compresoare 3 refigerare 2 congelare
sculeAlex1.JPG (105.55 KiB) Vizualizat de 2404 ori
Rolul sculelor.jpg
Va ajutam sa va familiarizati cu sculele specifice frigotehnistilor .Veti invata sa folositi diverse scule si SDV-uri O parte din ele le aveti in poza de mai sus cu nici 1000 lei se pot procura
Rolul sculelor.jpg (89.37 KiB) Vizualizat de 2404 ori
IMG_20150105_115421 (Custom).jpg
Compresorul a fost deja echipat si legat in circuitul frigorific Toate operatiile le veti executa si dvs la practica .
CU NOI VETI FI CEI MAI BUNI
IMG_20150105_115421 (Custom).jpg (109.08 KiB) Vizualizat de 2424 ori
Reductorul de presiune de azot.JPG
La scoala si practica invatati importanta lucrului cu Azot uscat :
-Decontaminarei cu azot uscat
-Probe de presiune
La fel se executa sio la un agregat casnic proba este la 5-6 bari presiune generica nu se stiu datele producatorului Daca se stiu cum este in cazul de mai jos este ok 7,5 bari
Reductorul de presiune de azot.JPG (256.77 KiB) Vizualizat de 2425 ori
IMG_20150105_115647 (Custom).jpg
Vacumarea agregatului se face cum a fiost exersat la scoala ,Explicatiile au fost primite la sala de curs
Bateria sta cuminte in -1 este si normal deoarece a trecut proba de presiune la 6 bari
IMG_20150105_115647 (Custom).jpg (140.89 KiB) Vizualizat de 2426 ori
IMG_20150105_121805 (Custom).jpg
Combina este pregatita pentru probe ,se vede placa de la refrigerare care a fost inlocuita term montat ,vent functional Un client multumit ,frigotehnistul scoate bani
IMG_20150105_121805 (Custom).jpg (46.12 KiB) Vizualizat de 2427 ori
IMG_20150105_123711 (Custom).jpg
Punem accentul si pe reparatii masini frigorifice casnice ,frigidere,combine,vitrine
La scoala invatati modul de functionare ,etapele necesare pentru remedierea defectiunilor La practica puneti in aplicatie cele invatate Veti arginta cu mana dvs ,tot dvs o sa executati principalele operatii Purjari cu azot ,etc etc
Aici trebuie sa ajungeti si dumneavoastra
IMG_20150105_123711 (Custom).jpg (54.26 KiB) Vizualizat de 2427 ori
AC auto 1.jpg
Daca ai invatat la Scoala si ai exersat la Practica, nu este mare lucru sa pui cuplele adaptoare si bat de manom sa citesti presiunile PJ PI proba de presiune .vacumare ,incarcare ,masurat temp la grila de refulare toate se fac cum invatati la practica
Cel putin 3-4 AC auto le rezolvati la practica AC auto de regula il fac in timpul liber sau ne dam intalire inainte de curs
Cu noi veti fi cei mai buni
AC auto 1.jpg (95.96 KiB) Vizualizat de 2431 ori
AC auto 2.jpg
Nu este mare lucru sa pui cuplele adaptoare si bat de manom sa citesti presiunile PJ PI proba de presiune .vacumare ,incarcare ,masurat temp la grila de refulare toate se fac cum invatati la practica
Cel putin 3-4 AC auto le rezolvati la practica AC auto de regula il fac in timpul liber sau ne dam intalire inainte de curs
Cu noi veti fi cei mai buni
AC auto 2.jpg (87.13 KiB) Vizualizat de 2431 ori
AC auto 3.jpg
Inca un lucru prioritar care trebuie sa il stiti
AC auto il invatati si pe acesta deoarece trebuie sa va descurcati si sunt bani de castigat
Slabe sanse sa obtina 5 C la "robotel " aici Frigotehnistul este cel mai bun deoarece el lucreaza cum a invatat si poate interveni sa ajunga la temp dorita ,el nu executa un program .
AC auto 3.jpg (83.97 KiB) Vizualizat de 2431 ori
SDC12438_zps5a148a78.jpg
Unitatea externa se serviseaza rapid cand ai mai exersat asa ceva la scoala Lucruri ca :Recuperat refrigerant ,dat drumul in instalatie ,vacumari etc etc ,o sa vi se para simple deoarece sunt toate invatate la curs si practica
SDC12438_zps5a148a78.jpg (87.74 KiB) Vizualizat de 2433 ori
IMG_3352_zps5dddbf32.jpg
Nu neglijam nici AC asa zis casnic ,daca va formati un stil de lucru ordonat este ok Explicatiile de la tabla impreuna cu practica va ajuta sa va descurcati foarte bine Tot la fel exec probe de presiune ,vacumare incarcare ,bercluieli ,calibrari ,argintari Lucruri simple care se invata la scoala si la practica
IMG_3352_zps5dddbf32.jpg (116.21 KiB) Vizualizat de 2435 ori
suflat condensatorul cu azot uscat 25 bari (Custom).jpg
Prima purjare cu azot se invata la scoala pe niste lucruri simple Nu este mare bataie de cap sa sudezi 3-4 VS si sa faci purjare cu Azot la 28 bari Totul a fost exersat la scoala doar trebuie sa aplici la o scara mai mare
suflat condensatorul cu azot uscat 25 bari (Custom).jpg (126.1 KiB) Vizualizat de 2436 ori
Ventile laminare chiller Ferolli.jpg
Ventilele de laminare cu eg pres .Vor fi recunoscute imediat deoarece in sala de curs aveti asa ceva .Explicatiile primite la tabla sunt suficienta sa stiti rolul componentei respective ,tot la tabla invatati cum se pozitioneaza sonda pe conducta Teoria bine fundamentata ajuta cel mai mult
Ventile laminare chiller Ferolli.jpg (106.28 KiB) Vizualizat de 2437 ori
chiler feroli Vaporizat spart.jpg
Sunt masini frigorifice mai moderne si pe acestea trebuie sa le cunoasteti ,in acest caz avem un chiller cu doua circuite imediat se observa 2 comp scr /circuit
chiler feroli Vaporizat spart.jpg (81.31 KiB) Vizualizat de 2438 ori
08052012203 (Custom).jpg
Comp semiermetic cu 5 chiuluase
Ca sa ajungi la acest nivel trebuie sa cunosti modul de functionare rolul componentelor ,notiuni care se invata la scoala Este foarte usor de recunoscut tipul com si modul de functionare ,daca ai invatat la scoala despre el .
Piesa albastra este un presostat .tot la scoala se invata rolul lui
08052012203 (Custom).jpg (123.46 KiB) Vizualizat de 2439 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 11, 2021 1:35 am
Localitate: sect 5

cea mai buna grupa

Mesaj de DavidRelu » Dum Iul 11, 2021 1:36 am

Ing. Olteanu Mircea scrie:Nimic in viata nu este prea greu , cind esti indrumat si ajutat sa inveti
Tubul de azot si bateria de Ecologici R290/600
Ambele manometre sunt conectate sa vada cursantii caderea de presiune pe capilar ,pina obtineam presiunea statica durata de egalizare aprox 7-8 minuter
Dupa nici 2 luni de curs ,cursantii mei stiu sa repare o masina frigorifica
Verificarea argintarilor asigura o rata de succes de peste 95% , numai daca procedezi cum ai fost invatat
Dupa decontaminarea agregatului purjand cu azot uscat ,se monteaza comp noua obligat se sch filtrul ,proba de presiune a fost ok .Urmeaza vacumarea
Ultima faza incarcarea cu refrigerant R134 R600 ,este foarte util un cantar cu precizie de 1 gr ,deja au fost introduse 32 gr mai trebuia introdus pina la 44 gr cit scrie pe agregat .Special pentru cursantii mei am folosit un cantar ieftin de bucatarie ,gaseam la Freon Trading cantar de firma , dar pentru un Frigotehnist la inceput de drum ,este super bun un cantar de 20-30 Lei
Nici AC auto nu este greu da invatat se vor exersa pe 3-4 masini

Lucrez de 5 ani ca frigotehnist Sunt mandru ca am fost elevul domnului ing Olteanu

 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Oct 23, 2022 3:57 am

Re: Drumul dumneavoastra incepe de aici

Mesaj de Tronea Costel » Lun Oct 24, 2022 12:30 am

Este si normal sa fie bine pregatiti ,acum dupa 8 ani toti fug sa faca in online sau zoom .Nici nu pun mana pe scule .Mi-a venet un astfel d specimen nu avea habar de notiunile de baza din frig ,dar era calificat .din vorba in vorba a facut scoala 2 ore din cand in cand cam la 2 saptamani intalnirea .
Cred ca numeri pe degetele de la o mana cati mai predau o meserie la sala ,si ne miram de ce suntem vai de noi Firmele si-au luat banul si la revedere .

 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 21, 2022 11:32 pm

Re: Drumul dumneavoastra incepe de aici

Mesaj de MangeacuFlorian » Joi Noi 24, 2022 11:21 pm

Tronea Costel scrie:Este si normal sa fie bine pregatiti ,acum dupa 8 ani toti fug sa faca in online sau zoom .Nici nu pun mana pe scule .Mi-a venet un astfel d specimen nu avea habar de notiunile de baza din frig ,dar era calificat .din vorba in vorba a facut scoala 2 ore din cand in cand cam la 2 saptamani intalnirea .
Cred ca numeri pe degetele de la o mana cati mai predau o meserie la sala ,si ne miram de ce suntem vai de noi Firmele si-au luat banul si la revedere .

Sunt vai de steaua lor aia cu online


Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator