Acum este Dum Mai 05, 2024 6:29 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Reparatie combina pas cu pas

Albume Foto Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Stelu-45 » Mie Iul 01, 2015 8:42 pm

Buna seara.
Ultima oară modificat de Stelu-45 pe Mar Noi 07, 2017 9:29 pm, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mar Iul 07, 2015 5:55 pm

Buna ziua si bun venit pe forum

-Aveti o pasiune frumoasa in domeniul Frigului artificial ,cum spuneti si dvs varsta nu conteaza cand vrei sa faci ceva nou . --Eu va admir aceasta pasiune si sunt convins ca ati investit mult timp,sa ajungeti la un nivel de performanta , sa nu uitam si banii investiti in scule .
-Reparatia combinei din acest post a venit ca o necesitate, pentru cei care se ocupa cu reparatii de masini frigorifice .Cred ca am facut un lucru bun , deoarece nu am gasit asa ceva pe internet , sau poate o fi dar nu stiu eu .
-Ca alternativa la clestele Lokring si conectori ,cand am predat la Dacia Pitesti am aflat ca se fabrica artizanal "clestele de tras inele" care il foloseau cei de la Arctic Gaiesti , tot ei vindeau si pungute cu conectori din Al (2-3 diametre ),acelas mod de folosire tot cu Loctit se unge , aveam o poza cu proba unei imbinari facuta la 10 Bari .
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Stelu-45 » Mie Iul 08, 2015 9:50 pm

Multumesc ,pentru atentia acordata ,asa este am investit mult in scule .Cumparate de acum 4 ani de pe la Constanta Termodinamic.
Ultima oară modificat de Stelu-45 pe Mar Noi 07, 2017 9:30 pm, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Joi Iul 09, 2015 1:33 pm

Stelu-45 scrie:Multumesc ,pentru atentia acordata ,asa este am investit mult in scule .Cumparate de acum 4 ani de pe la Constanta ,sincer va spun cind am primit pachetul ma uitam suspicios nu intelegeam nimic. Apoi nopti pierdute pe net .
Sculele au fost recomandate de un agent de vinzari, duminica am sa fac poze si le pun pe forum .
Referitor la conectarea Cu -Al lokringul le batea pe toate ,dar acum ma descurc cu sudura ,nu am azot la verificare sau chiar pentru curatare ,decit compresor si pompa vacuum 2 trepte.
Asa cum cred ca stiti si dv aceasta pasiune cere respect si multa rabdare de aceia cred ca reusesc in proportie de 80-90%. Stau la un client 3-4 ore pina sunt convins ca totul e bine. Un singur lucru ma framinta ,sunt unele combine la care am observat ca ,chiar daca anulez anticondensul cind este cazul sau montare panou nou compresorul lucreaza lejer ,dar la unele lucreaza foarte incins .
Numai bine domnule inginer .


Buna ziua

Ma bucur pentru dvs si va urez mult succes , va admir efortul sa invatati Tehnica frigului artificial ,era o placere pentru mina sa va am in sala de curs , dar am inteles distanta este foarte mare pana la Bucuresti
Nu am avut timp sa va raspund vis a vis de capilar deoarece am fost foarte ocupat, voi completa raspunsul si voi atasa niste poze ca sa intelegeti ce se intampla in masina frigorifica ,nu este o solutie sa umblati la lungimea capilarului deoarece modificati punctele de functionare
Sunteti un tip super ok si faceti treaba foarte buna , bine ar fi toti frigotehnistii sa gandeasca ca dumneavoastra
La TMD Constanta toti cursantii mei primesc reducere de 10% la procurat scule ,doar daca specifica ca sunt elevii ing Olteanu ,am o relatie foarte buna acolo iar D-l Director Panait este un om deosebit

Va urez numai bine si astept poze cu lucrarile dumneavoastra ,sunt foarte utile sa invete si altii

Cu stima ,,,,,

ing.Olteanu Mircea
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Stelu-45 » Vin Iul 10, 2015 9:27 pm

Cu siguranta voi pune poze am multe, dar am mai incercat si imi apare mesajul ca sunt prea mari .
Ajung seara tirziu acasa si nu prea mai am timp de editare ,poate duminica .
O seara buna tuturor .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Stelu-45 » Dum Iul 12, 2015 11:08 am

Nu pot incarca pozele sunt prea mari,ce-i de facut?

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Stelu-45 » Sâm Iul 18, 2015 10:41 pm

Buna ,in final am reusit sa editez pozele .Va voi prezenta sculele .Si promit ca miine voi pune poze cu ce am mai lucrat .
Mai sunt dar mai mult de 5 poze nu se poate :cry:
Fişiere ataşate
Trusa sudura.jpg
Trusa sudura.jpg (234.09 KiB) Vizualizat de 3750 ori
Clestele lokring si starterul pentru verificarea compresoarelor.jpg
Clestele lokring si starterul pentru verificarea compresoarelor.jpg (203.27 KiB) Vizualizat de 3750 ori
Pompa vacuum 2 trepte.jpg
Pompa vacuum 2 trepte.jpg (188.34 KiB) Vizualizat de 3750 ori
Baterie manometre R134 ,22  si manometru R 600.jpg
Baterie manometre R134 ,22 si manometru R 600.jpg (238.45 KiB) Vizualizat de 3750 ori
Trusa AC.jpg
Trusa AC.jpg (228.68 KiB) Vizualizat de 3750 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Stelu-45 » Dum Iul 19, 2015 8:24 am

Pacat ca nu se pot pune mai multe poze ,dar o sa revin si cu alte poze din diferite lucrari .
Fişiere ataşate
Vacum.jpg
Dupa vacuum am reincarcat cu r 134 ,pe eticheta era 130 gr dar ,fiind instalatia modificata am pus cu cintar 120 gr si restul pina la completare vapori de 134 pina la 0,1 pe manometru la -24 congelare si 3,7 refrigerare am intilnit instalatii care a functionat si pe 0.
Imi pare rau ca nu am poze cu temperaturile si presiunea pina sa ajuns la temperaturile de care am spus am uitat aparatul deschis si sa descarcat bateria ,nu am mai avut cu ce face poze.
Vacum.jpg (230.51 KiB) Vizualizat de 3745 ori
Panoul  montat.jpg
Panoul montat.jpg (204.61 KiB) Vizualizat de 3745 ori
Schimbare capilar.jpg
Am schimbat capilarul vechi cu unul nou pentru siguranta functionarii, la fel am aplicat cirpa uda umeda.
Schimbare capilar.jpg (223.59 KiB) Vizualizat de 3745 ori
Brazare vaporizator ,aspiratie.jpg
Brazarea aspiratiei pe vaporizatorul din frigider ,am aplicat o cirpa uda pentru a proteja imbinarea dintre Cu si Al .
Brazare vaporizator ,aspiratie.jpg (202.34 KiB) Vizualizat de 3745 ori
Combina 1.jpg
Combina 1.jpg (213.2 KiB) Vizualizat de 3745 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 14, 2015 2:12 pm

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de Marinescu Adrian » Vin Aug 14, 2015 4:54 pm

Buna ziua

De doua saptamani citesc acest forum ,deja am inceput sa prind drag de aceasta meserie si sper sa va fiu din toamna elev


Stima

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 30, 2016 12:50 pm

Re: Reparatie combina pas cu pas

Mesaj de SebiGil » Mar Iun 07, 2016 4:01 pm

Daca aveam un frigider si scule cu cat material gasesc pe aici ii dadeam de cap Un forum foarte tare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator