Acum este Vin Mar 29, 2024 6:59 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Reparatie combina Beko pas cu pas

Albume Foto Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de Organizator Cursuri » Lun Mai 28, 2018 5:26 pm

Arty scrie:
Vali26 scrie:Domnul ing aici un om interesat gaseste tot ce ii trebuie ,vointa sa aiba
Nu am gasit pe alte forumuri sa explice cineva modul cum se repara .Interesant este ca putini stiu importanta supraracirii/supraincalzirii
Am facut si eu celebrul TMS predat de dvs ,aveam o vitrina (congelare) care de noua functiona prost ,bagam refrigerant cat scria pe eticheta chinuita ducea la -20 ,aspiratia deja era alba de zapada compresorul facea " barba " Am aplicat ce am invatat la curs si i-am dat de cap ,nu am bagat capilarul in tub ca nu aveam suficient capilar ,dar am marit suprafata de sch de caldura si comp mergea uscat
Poate il trimit pe fratele meu sa faca cu dvs ,deja m-am uitat la Electricieni si in poza recunosc cel putin 3 colegi ,as fi venit si eu dar am fost detasat ,poate la alta grupa

Va salut


Pentru un incepator sa repare o combina frigorifica este un bun inceput dar trebuie sa ai habar ce faci = sa ai scoala facuta

Majoritatea cursantilor de la frigotehnisti au citit aceasta postare

Avatar utilizator
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 05, 2019 12:09 am
Localitate: Boceni

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de LeandruVasile » Vin Apr 05, 2019 12:19 am

Este cel mai bine explicata reparatia unei combine frigorifice

Avatar utilizator
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Apr 14, 2019 10:50 am
Localitate: Rahova

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de Codrinel » Dum Apr 14, 2019 9:32 pm

Eu care nu sunt de specialitate si tot pricep cate ceva

 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 07, 2019 7:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de Gabriel.ene » Mar Mai 07, 2019 7:48 pm

Buna ziua.
Este foarte probabil ca cantitatea de freon necesara să fie mai mică deoarece exista diferența de diametru intre țeavă de aluminiu eliminată și țeavă de cupru montata in congelator. Și chiar și la partea de răcitor. Placa alba (vaporizatorul din răcitor) are mai mic traseul de freon dar este într-adevăr mai buna, cu mult.
Cât despre înghețul care vine la compresor, am avut două variante: ori sa mai lungesc traseul dintre răcitor și aspirația compresorului, ori sa pun un "spărgător de lichid" (de obicei artizanal dintr-un filtru mai mare sau dintr-o țeavă cu diametrul mai mare) până în aspirația motorului pe care îl puneam tot în izolație.
Dar, foarte rar se întâmplă să nu poți controla înghețul către compresor daca vaporizatorul din răcitor are decantor în el.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Aug 06, 2019 11:54 am
Localitate: Tunari

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de Martac.Paul » Mar Aug 06, 2019 12:56 pm

o postare care ajuta sa vezi cu ochii tai cum faci un vaporizator , folosind o presa de curbat tevi ieftina

Avatar utilizator
 
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Sep 07, 2019 10:46 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de GagiuFlorin » Sâm Sep 07, 2019 11:13 am

Este cel mai bun post acesta cu reparatia unei combine frigorifice pas cu pas .Pricepe tot omul dar trebuie sa aiba habar de frigotehnie

Avatar utilizator
 
Mesaje: 50
Membru din: Vin Sep 20, 2019 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de AndoneVlad » Vin Sep 20, 2019 12:08 pm

GagiuFlorin scrie:Este cel mai bun post acesta cu reparatia unei combine frigorifice pas cu pas .Pricepe tot omul dar trebuie sa aiba habar de frigotehnie

am un vecin s-a mutat la tara , are 65 de ani si repara frigidere prin sat , bun meserias are scule si tot ce ii trebuie ,

Avatar utilizator
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 11:57 am
Localitate: Buc sect5

Re: Reparatie combina Beko pas cu pas

Mesaj de PaunCostel » Sâm Sep 21, 2019 12:40 pm

Reparatia pe care o poate face si cel mai prost om atat de clar este explicata ,

Anterior

Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori