Acum este Vin Apr 19, 2024 5:51 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Clipuri Video Cursuri Instalatori :Maistru instalator,Tehnician instalator ,instalator,realizate pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Sâm Aug 26, 2017 3:44 pm

De dragul unor profesii foarte utile in lumea de astazi ,este bine cursantii/fostii cursanti sa apeleze la nevoie la niste profesionisti
Recomand :
-Frigotehnistilor
-Electricienilor
-Instalatorilor
Cand au motoare defecte sa apeleze la firme de bobinat motoare ,mai bine raman banii in tara la Firmele Romanesti ,nu sunt incantat sa contribuim la inflorirea economii altor tari ,sa le cumparam de afara , cand le putem repara la noi
Exemplu la Freon Trading ajunge compresor cu 2 ambielaje cu statorul ars ,solutia aleasa de Dedi si nea Iulica :
1)7000 eu compresor adus de afara =fluiera a paguba italienii scuze chinezii
2)1000 euro reparat in tara , rebobinat in Bucuresti ,banii au ramas iin Romania lucru normal
3) Totul se intampla acum 3 ani ,compresorul functioneaza normal la o Tipografie si in ziua de astazi

Baietii fac treaba "ca la carte " :
In procesul de bobinare a unui motor se numara urmatoarele operatiuni: demontat-montat, debobinat-bobinat stator, probe, lacuire si uscare în cuptor.

Imposibil prin fiecare oras sa nu existe un Atelier de bobinat ,unde sa dea fuga Frigotehnistul cu motorul electric care antreneaza un compresor semi ermetic sau deschis si sa nu poata fi reparat
Valabil si pentru pompele instalatorilor


Dau un exemplu
Servicii Bobinaj Motoare Bucuresti

Servicii si suport pentru motoare electrice:

Bobinam si reparam motoare electrice trifazate, monofazate, cu mai multe turatii, motoare electrice de curent continuu, motoare electrice pentru ascensoare si alte tipuri de motoare electrice.

Bobinam si reparam pompe Kama, pompe pentru centrale termice, pompe EPET, pompe EPEG, pompe HEBE, pompe de piscina, pompe de apa strung si alte tipuri de pompe;

Rebobinam transformatoare de sudura, alimentare de separaţie şi de alte tipuri de transformatoare;

In procesul de bobinare a unui motor se numara urmatoarele operatiuni: demontat-montat, debobinat-bobinat stator, probe, lacuire si uscare în cuptor.

Este bine de stiut ca prin bobinarea unui motor electric nu se pierde din putere, turatii sau alte specificatii date de producator. In majoritatea cazurilor in care spatiul din canalele statorului ne permit, se foloseste sarma putin mai groasa pentru a micsora posibiltatea arderii la o solicitare mai intensa.

Detalii despre serviciile oferite:
Bobinajul se executa in atelierul nostru din Bucuresti, Intrarea Posada nr. 1, Sector 5.
In functie de natura defectiunii si caracteristicile tehnice ale motorului defect, asiguram si trasportul.

Oferim garantie de 12 luni si postgarantie la toate lucrarile noastre.

Pentru o estimare de pret ne puteti cere o oferta sau ne puteti contacta la numerele de telefon:

0766 502 554
0735 278 087

http://www.atelierdebobinaj.ro
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iul 13, 2015 1:39 pm

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Blackrose » Lun Aug 28, 2017 3:22 pm

Am dat si eu un motor de pompa de 1,7 Kw la rebobinat U=230 V Initial a functionat cam 2 ani ,si s-a ars dupa reparatie functioneaza de 2 ani si nu da semne de oboseala
Pompa era la un Hidrofor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Gelugr 8 EMJT » Sâm Sep 02, 2017 5:38 pm

Am luat si eu de la chinezi un aparat de sudura ,dar dupa doua luni s-a ars ,am gasit sa ii rezolve electronica dar avea un soi de transformator bobinat cu aluminiu ,nu credeam ca ii va da cineva de cap ,am fost la un atelier de bobinaj si l-au rezolvat baietii ,cam scump dar sudez cu el de 2 ani si este inca bun de munca
Efectiv inlocuitul mosfetilor ,au fost pusi altii de curent mai mare ( nu ma pricep ) si bobinajul transformatorului a cam dublat pretul dar merge de rupe s-a meritat investitia
Gr 8 Electricieni

Avatar utilizator
 
Mesaje: 144
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 8:57 pm
Localitate: Ciolpani

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Lascu » Sâm Sep 02, 2017 9:00 pm

Gelugr 8 EMJT scrie:Am luat si eu de la chinezi un aparat de sudura ,dar dupa doua luni s-a ars ,am gasit sa ii rezolve electronica dar avea un soi de transformator bobinat cu aluminiu ,nu credeam ca ii va da cineva de cap ,am fost la un atelier de bobinaj si l-au rezolvat baietii ,cam scump dar sudez cu el de 2 ani si este inca bun de munca
Efectiv inlocuitul mosfetilor ,au fost pusi altii de curent mai mare ( nu ma pricep ) si bobinajul transformatorului a cam dublat pretul dar merge de rupe s-a meritat investitia


Am inlocuit si eu mosfeti la aparatul de sudura ,in rest transformatorul a scapat este tot din aluminiu
Fişiere ataşate
Kit reparatie aparat sudura.jpg
inlocuire mosfeti aparat masura inverter
Kit reparatie aparat sudura.jpg (55.73 KiB) Vizualizat de 3315 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Sep 14, 2017 6:47 pm

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Marinell » Joi Sep 14, 2017 6:56 pm

O meserie ok bobinatorul de motoare electrice

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Organizator Cursuri » Dum Oct 01, 2017 5:32 pm

Este o meserie destul de rara bobinatorul de motoare , poate incercam un parteneriat cu o firma sa vada si cursantii nostrii cum se procedeaza

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Noi 12, 2017 7:03 pm
Localitate: Gradistea

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Maryus » Dum Noi 12, 2017 7:10 pm

Meseria de bobinator cere 2-3 ani de experienta , merita sa ai habar sa rebobinezi un motor electric

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Noi 27, 2017 3:10 pm
Localitate: Sinesti

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Radu_S » Lun Noi 27, 2017 3:56 pm

De regula prefer unde este posibil sa rebobinez un motor electric , daca sunt meseriasi garantat ii tripleaza viata Ultima data am dus un asincron trifazat de 3 KW 3x400V la rebobinat cu schimbat rulmenti am ajuns cam la pretul de 40% din pretul unuia nou dupa care asteptam sa vina 2 luni

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 30, 2017 11:36 pm
Localitate: tarteni

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Dede » Joi Noi 30, 2017 11:46 pm

Radu_S scrie:De regula prefer unde este posibil sa rebobinez un motor electric , daca sunt meseriasi garantat ii tripleaza viata Ultima data am dus un asincron trifazat de 3 KW 3x400V la rebobinat cu schimbat rulmenti am ajuns cam la pretul de 40% din pretul unuia nou dupa care asteptam sa vina 2 luni


La fel procedez si eu , la tot ce se poate bobina ,prefer sa schimb rulmentii daca este cazul , prefer sa dau sa il bobineze baietii deoarece fac treaba buna de regula ca fiabilitate mult peste obiectul nou ,am decapsulat compresor trifazat cu 2 ambielaje , cu 1000 lei era rezolvat ,un SH costa 5000 lei economie 4000 lei

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Mar 25, 2018 11:10 am
Localitate: Voluntari

Re: Rebobinaj motoare electrice-tot ce inseamna bobinaj

Mesaj de Eugen34 » Dum Mar 25, 2018 12:19 pm

am dus la rebobinat un motor electric de P=2KW ,cumparat acum 5 ani il folosesc la un abriht ,Luat de nou nout si a tinut nici 2 ani garantia dusa , am platit nu gluma sa il bobinez , schimbat rulmenti gresat toooot dar de 3 ani functioneaza super bine , nici nu maraie


Înapoi la Practica Cursuri Instalatori video

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator