Acum este Dum Mai 12, 2024 4:42 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Practica Cursuri Instalatori : Maistru instalator,Tehnician instalator ,instalator Foto
Avatar utilizator
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iul 16, 2018 9:37 pm
Localitate: Sabarel

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Sandu33 » Lun Iul 16, 2018 9:46 pm

Sergiu gr7 scrie:Da rezukltate bune dar bagata in soba si sa nu cada direct focul pe ea ,de regula se pune dupa fumul 3 Obligat sa aiba vas de expansiune calculat ,mai rau daca este cu pompa de circulatie cand apare o pana de curent dar un UPS rezolva situatia ,pompa nu depaseste ca putere 70W ,deci un UPS de 1000 VA o duce ceva timp Alta solutie cum spunea si domnul ing sa fie cu circulatie naturala am uitat cum se cheama


cel mai bine este sa circule apa prin calorifere fara pompa , prin termosifon sau circulatie naturala cu vas de expansiune deschis , este cea mai sigura

Avatar utilizator
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 05, 2019 12:09 am
Localitate: Boceni

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de LeandruVasile » Vin Apr 05, 2019 12:28 am

Radu Lucian scrie:Foarte tare treaba cu serpentina in soba ,o parte din caldura fumului nu mai iese pe cos .Ce diametru are teava ,ce diametru serpentina .Pompa este pusa pe retur ? la cat timp darami soba sa sch serpentina
Cum ai curbat teava sa nu se cuteze ?Ce presiune ai la rece cat urca la cald

O zi buna

daca este groasa in carne din teava trasa la cald si nu bate flacara in ea tine si 30 de ani

Avatar utilizator
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Aug 12, 2019 2:40 pm
Localitate: Voluntari

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Angelo .Dan » Lun Aug 12, 2019 3:59 pm

Bogdan Ionescu scrie:La tara am si eu asa ceva dar pompa este protejata de un UPS de 1000VA pica curentul funct pompa cam 3 ore VE de 30 l si 2 supape 3 bari ,functioneaza super bine Am antigel in instalatie si cand nu este curent o sapt face focul in sobele normale :)

am si eu la tara in soba asa ceva dar nu are pompa de circulatie a apei , duce 3 calorifere de fonta de tip vechi , face caldura in casa si nu este dependenta de curentul electric Foarte economica

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 12, 2019 2:38 pm
Localitate: Oltetu

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de sandrel » Joi Sep 12, 2019 3:13 pm

Am sa fac la bunici instalatie de incalzire cu serpentina in soba cu circulatie naturala

Avatar utilizator
 
Mesaje: 50
Membru din: Vin Sep 20, 2019 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de AndoneVlad » Vin Sep 20, 2019 10:52 am

sandrel scrie:Am sa fac la bunici instalatie de incalzire cu serpentina in soba cu circulatie naturala

este cea mai ok circulatia naturala prin termo sifon , nu depinzi de pompele de circulatie , ii faci un vas de expansiune deschis prin pod si gata

Avatar utilizator
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 11:57 am
Localitate: Buc sect5

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de PaunCostel » Sâm Sep 21, 2019 12:56 pm

Am si eu la bunici asa ceva dar serpentina s-a gaurit , cand demonteaza soba o inlocuiesc .Ducea 2 calorifere , avea caldura in 3 camere .Consumulk de lemne suplimentar era de 5=10% deoarece ia caldura de la fum

Avatar utilizator
 
Mesaje: 113
Membru din: Mie Sep 25, 2019 2:25 pm
Localitate: Bucuresti sect 1

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de MitreaNicolae » Mie Sep 25, 2019 3:03 pm

Sony Boy scrie:Eu stau la curte si am o soba de teracota facuta de tata ,in interior am o serpentina de Cu maleabil facuta ca un are pe un stingator de incendii
Am 3 calorifere de fonta si un vas de exp rosu de 15 l ,pompa de circulatie este de 2 mc/h in t2 dte fg loriferele pocnesc de caldura
Serpentina nu sta in focar este bagata in fumuru ,la iesirea prin soba este izolata mastic care tine la 500 C
Merge super bine tata zice ca da cam 5 Kw

cred ca duce lejer 3 calorifere cu P=2KW

Avatar utilizator
 
Mesaje: 37
Membru din: Lun Oct 07, 2019 12:10 pm
Localitate: Leordeni

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Rudy23 » Lun Oct 07, 2019 2:18 pm

Pregatesc serpentina sa o bag in soba este din cupru maleabil cred ca de 28 , o bag dupa primul fum sa nu bata focul pe ea

Anterior

Înapoi la Practica Cursuri Instalatori Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator