Acum este Sâm Apr 20, 2024 8:37 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Practica Cursuri Instalatori : Maistru instalator,Tehnician instalator ,instalator Foto
Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 26, 2016 8:24 pm

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Aditzu » Mar Apr 26, 2016 8:32 pm

La tara la bunici am asa ceva facuta acum 20 de ani ,doar comp apa din butoi (pod) functioneaza perfect este bagata in soba de caramida si duce 3 camere ,nu are pompa nu are nimic

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 23, 2017 2:42 am

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Vladoiu Dan » Joi Mar 23, 2017 3:02 am

Sony Boy scrie:Eu stau la curte si am o soba de teracota facuta de tata ,in interior am o serpentina de Cu maleabil facuta ca un are pe un stingator de incendii
Am 3 calorifere de fonta si un vas de exp rosu de 15 l ,pompa de circulatie este de 2 mc/h in t2 dte fg loriferele pocnesc de caldura
Serpentina nu sta in focar este bagata in fumuru ,la iesirea prin soba este izolata mastic care tine la 500 C
Merge super bine tata zice ca da cam 5 Kw



Asa am si eu in soba si funct de 9 ani ,dar teava de cu este de 1,5

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 19, 2017 11:50 am

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Sergiu gr7 » Mie Apr 19, 2017 11:59 am

Da rezukltate bune dar bagata in soba si sa nu cada direct focul pe ea ,de regula se pune dupa fumul 3 Obligat sa aiba vas de expansiune calculat ,mai rau daca este cu pompa de circulatie cand apare o pana de curent dar un UPS rezolva situatia ,pompa nu depaseste ca putere 70W ,deci un UPS de 1000 VA o duce ceva timp Alta solutie cum spunea si domnul ing sa fie cu circulatie naturala am uitat cum se cheama

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Sâm Apr 22, 2017 3:43 pm

Sergiu gr7 scrie:Da rezukltate bune dar bagata in soba si sa nu cada direct focul pe ea ,de regula se pune dupa fumul 3 Obligat sa aiba vas de expansiune calculat ,mai rau daca este cu pompa de circulatie cand apare o pana de curent dar un UPS rezolva situatia ,pompa nu depaseste ca putere 70W ,deci un UPS de 1000 VA o duce ceva timp Alta solutie cum spunea si domnul ing sa fie cu circulatie naturala am uitat cum se cheama


Termosifon
In ac caz apa circula pe baza dif de densitate ,apa calda este mai usoara si urca Daca se cunosc elem de proiectare =>o instalatie foarte sigura fara probleme cu pompele de circulatie Ies diametre mai mari cu o treapta
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Apr 29, 2017 1:53 pm

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Gelu gr 8 » Sâm Apr 29, 2017 2:37 pm

Am văzut așa ceva la un ciclop de cartier in Ap Patriei ,functioneaza super bine dar ei au o teava pe care cad picaturi de ulei cred ca ars amestecat cu motorina ,duce serpentina 3 calorifere ,mai mult nu stiu ce sa zic

 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mai 11, 2017 3:03 pm

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Radu gr 9 » Joi Mai 11, 2017 3:30 pm

Am vazut la tara asa ceva in soba si ducea 2 calorifere deci incalzea 3 camere ,era caldura ok ,am inteles ca ii crestea consumukl de lemne cam cu 20% ca serpentina recupereaza caldura de pe cos

Avatar utilizator
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Mar 09, 2018 3:58 pm

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Luca32 » Vin Mar 09, 2018 11:04 pm

Sony Boy scrie:Eu stau la curte si am o soba de teracota facuta de tata ,in interior am o serpentina de Cu maleabil facuta ca un are pe un stingator de incendii
Am 3 calorifere de fonta si un vas de exp rosu de 15 l ,pompa de circulatie este de 2 mc/h in t2 dte fg loriferele pocnesc de caldura
Serpentina nu sta in focar este bagata in fumuru ,la iesirea prin soba este izolata mastic care tine la 500 C
Merge super bine tata zice ca da cam 5 Kw


Am vazut si eu asa ceva la tara in soba de teracota , ducea 3 calorifere de fonta

Avatar utilizator
 
Mesaje: 144
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 8:57 pm
Localitate: Ciolpani

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Lascu » Sâm Iun 09, 2018 7:29 pm

Am văzut asa ceva băgat prin soba .încălzesc 2 calorifere de fontă

Avatar utilizator
 
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 7:41 am
Localitate: Popesti

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Sabingr10 » Sâm Iun 16, 2018 12:49 pm

Sergiu gr7 scrie:Da rezukltate bune dar bagata in soba si sa nu cada direct focul pe ea ,de regula se pune dupa fumul 3 Obligat sa aiba vas de expansiune calculat ,mai rau daca este cu pompa de circulatie cand apare o pana de curent dar un UPS rezolva situatia ,pompa nu depaseste ca putere 70W ,deci un UPS de 1000 VA o duce ceva timp Alta solutie cum spunea si domnul ing sa fie cu circulatie naturala am uitat cum se cheama


termosifon ;)

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Iun 30, 2018 12:25 pm
Localitate: Rahova

Re: Serpentina artizanala duce 3 calorifere

Mesaj de Malin » Sâm Iun 30, 2018 12:29 pm

Sergiu gr7 scrie:Da rezukltate bune dar bagata in soba si sa nu cada direct focul pe ea ,de regula se pune dupa fumul 3 Obligat sa aiba vas de expansiune calculat ,mai rau daca este cu pompa de circulatie cand apare o pana de curent dar un UPS rezolva situatia ,pompa nu depaseste ca putere 70W ,deci un UPS de 1000 VA o duce ceva timp Alta solutie cum spunea si domnul ing sa fie cu circulatie naturala am uitat cum se cheama

am vazut si eu soba de teracota care ducea si calorifere ,avea pompa de circulatie si vas de expansiune inchis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Practica Cursuri Instalatori Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator