Acum este Dum Mai 12, 2024 8:17 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Scule frigotehnist electrician instalator

Discutii despre scule ,carti de specialtate tot ce are legatura cu meseria de Frigotehnist,electrician instalatori etc
Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 21, 2017 12:28 pm

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Adrian gr 12 » Mie Iun 21, 2017 12:52 pm

Telu gr frig scrie:O unitate externa de aer conditionat o fac bucati sa ajung la condensator in 5 minute ,sculele sunt luate din targ pretul ok :D

Sculele sunt ok merita toti banii felicitari colegul o sa invat si eu drumul spre talcioc

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 1:04 am

Stancu V scrie:Bun este un schimb de experienta

Pentru un instalator este aur curat o filiera de teava taie filete gaz ,inca este in mintile ei ai un niplu cu span pui cheia si il bagi sa il curete


Este o scula ok merita banii dar eu sunt indragostit de filiera reglabila Romaneasca am tras ceva filete cu a mea si merge cum spun unii ca strungul scoate spanul

Am gasit si eu in targ o trusa cu spit patent cleste taiat conductoare sfic sau oblic ,bonus surubelnitele yotul la 15 lei ,merg pe tot ce este electrica inclusiv la frig
Fişiere ataşate
spit oblic patent si surubelnite toate izolate.jpg
trusa cu scule de electrica pentru frigotehnist spit patent cleste taiat conductoare sfic sau oblic ,bonus surubelnitele
spit oblic patent si surubelnite toate izolate.jpg (39.22 KiB) Vizualizat de 1477 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Iul 02, 2017 2:14 pm

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de CasianG » Dum Iul 02, 2017 2:54 pm

Stancu V scrie:Bun este un schimb de experienta

Pentru un instalator este aur curat o filiera de teava taie filete gaz ,inca este in mintile ei ai un niplu cu span pui cheia si il bagi sa il curete

Am lucrat cu asa ceva dar trebuie sa te cam opintesti in ea de la un tol in sus ,trebuie sa ai muschi nu gluma

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 03, 2017 12:32 pm

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Virgilgr7 » Lun Iul 03, 2017 12:37 pm

Stancu V scrie:Bun este un schimb de experienta

Pentru un instalator este aur curat o filiera de teava taie filete gaz ,inca este in mintile ei ai un niplu cu span pui cheia si il bagi sa il curete

Am lucrat cu acest model de filiera am taiat tevi sa fac un cadru imbinat prin filete cu teuri si mufe am folosit si racorduri olandeze
Este o filiera in mintile ei

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 09, 2017 10:50 pm

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de VDobre » Lun Iul 10, 2017 12:42 am

Interzis celor bolnavi cu inima trusa frigotehnist cam ok ,250 lei
spirale pentru bormasina fixat unitati externe in perete cliket imbusi cam majritatea
omul pleca sa munceasca in germania ca frigotehnist
Inclusiv o butelie plina R600 ,electrozi de brazay si un borcan cu pasta flux ,periute de sarma pentru curatat argintari si un tub cu substanta de contrast 100 ml
Fişiere ataşate
inclusiv mapp gazul ,pentru argintat la frigidere.jpg
Am si mapp gazul
inclusiv mapp gazul ,pentru argintat la frigidere.jpg (20.53 KiB) Vizualizat de 1477 ori
trusa frigotehnist baterie cu un manometru ,clicet imbusi ,taietor cu rola.jpg
baterie cu un manometru am si joasa si inalta un singur robinet si furtune
trusa frigotehnist baterie cu un manometru ,clicet imbusi ,taietor cu rola.jpg (25.05 KiB) Vizualizat de 1477 ori
partea de spirale pentru unitati interne aer conditionat si un pumn de dibluri cu holsuruburi.jpg
spirale pentru unitati interne aer conditionat si un pumn de dibluri cu holsuruburi
partea de spirale pentru unitati interne aer conditionat si un pumn de dibluri cu holsuruburi.jpg (24.85 KiB) Vizualizat de 1477 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 13, 2017 8:33 am

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Gelugr12 » Joi Iul 13, 2017 11:58 am

VDobre scrie:
Telu gr frig scrie:O unitate externa de aer conditionat o fac bucati sa ajung la condensator in 5 minute ,sculele sunt luate din targ pretul ok :D

trusa merita investitia dar cam slab gradul de izolatie ,as lucra cu ea numai la montaj dar la curent prin circuite nu


Am sa incep si eu cautarile dupa scule deja la frig am invatat sa le folosesc deja am achizitionat o trusa de surubelnite izolate 20 lei
Fişiere ataşate
trusa de surubelnite.jpg
trusa de surubelnite pentru interventii la partea electrica
trusa de surubelnite.jpg (22.6 KiB) Vizualizat de 1477 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 27, 2015 12:33 am

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Ronin » Joi Iul 27, 2017 2:37 am

Telu gr frig scrie:O unitate externa de aer conditionat o fac bucati sa ajung la condensator in 5 minute ,sculele sunt luate din targ pretul ok :D

Pentru frigotehnisti este ok dar merge si la electriciani in special la montaj ,aparate electrice tablouri paturi de cablu suspendat in tije filetate

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Iul 29, 2017 7:13 pm
Localitate: 1 Decembrie If

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Florin33 » Sâm Iul 29, 2017 7:25 pm

Stancu V scrie:Bun este un schimb de experienta

Pentru un instalator este aur curat o filiera de teava taie filete gaz ,inca este in mintile ei ai un niplu cu span pui cheia si il bagi sa il curete

Am si eu una uitata prin pod ,am sa o curat si caut o carte veche sa vad cum o folosesc

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Sâm Iul 29, 2017 11:01 pm

Florin33 scrie:
Stancu V scrie:Bun este un schimb de experienta

Pentru un instalator este aur curat o filiera de teava taie filete gaz ,inca este in mintile ei ai un niplu cu span pui cheia si il bagi sa il curete

Am si eu una uitata prin pod ,am sa o curat si caut o carte veche sa vad cum o folosesc


In mod normal daca cel care a lucrat cu ea era instalator adevarat ar trebui sa fie la vaselina Nu va sfatuiesc sa o montati fara sa va documentati ca o stricati iremediabil
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 23, 2017 3:03 pm

Re: Scule frigotehnist electrician instalator

Mesaj de DoruRazvan » Vin Aug 11, 2017 7:13 pm

Telu gr frig scrie:O unitate externa de aer conditionat o fac bucati sa ajung la condensator in 5 minute ,sculele sunt luate din targ pretul ok :D

Bai fratilor dar sunteti culmea unul ia aia la un pret de nimic altu ia aia pe doi lei sunteti culmea culmilor
Merita trusa toti banii

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Subiecte diverse Frigotehnist , Electrician , instalator

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator