Acum este Vin Mar 29, 2024 6:41 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiacilor

Discutii despre scule ,carti de specialtate tot ce are legatura cu meseria de Frigotehnist,electrician instalatori etc
Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 27, 2017 1:00 am
Localitate: Rosiori Vede

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de TanaseAgr2 » Mie Iun 28, 2017 1:52 pm

Stan V scrie:trusa manuala indoit tevi de cupru ,pot reface un vaporizator pot face curbe la instalatii sanitare Prima data ma uitam la ea si nu m-am prins dar stiu de la scoala ca exista o trusa care curbeaza tevi 6 8 10 folosita de frigotehnisti ,dar asta este o trusa belea


Ma frate scula este belea si costa o poala de bani cand erai mic ai facut in scaldatoare ,sa o stapanesti sanatos si spor la curbat tevi de aere conditionate cu ea si trasee frigorifice cu raza de 100

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:56 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de Orlando » Mie Iun 28, 2017 11:27 pm

TanaseAgr2 scrie:
Stan V scrie:trusa manuala indoit tevi de cupru ,pot reface un vaporizator pot face curbe la instalatii sanitare Prima data ma uitam la ea si nu m-am prins dar stiu de la scoala ca exista o trusa care curbeaza tevi 6 8 10 folosita de frigotehnisti ,dar asta este o trusa belea


Ma frate scula este belea si costa o poala de bani cand erai mic ai facut in scaldatoare ,sa o stapanesti sanatos si spor la curbat tevi de aere conditionate cu ea si trasee frigorifice cu raza de 100

Sunt de acord cu colegul trusa de curbat tevi este ok ,de la ce taclioc ai gasit ? cel din vitan sau dr taberei ,am auzit ca este unul si la filaret

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iun 28, 2017 10:56 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de Orlando » Joi Iun 29, 2017 12:53 am

Merita banii trusa de curbat tevi este utila si la aer conditionat si la tevile de apa calda si rece din cupru ,nu mai tragi suduri la coturi
Am folosit asa ceva ridic o poza
Fişiere ataşate
Poza cu indoitorul de tevi l-am folosit la un traseu de frig teava de 18 cupru maleabil.jpg
indoitor tevi folosit de mine la teava de 18 instalatie frig
Poza cu indoitorul de tevi l-am folosit la un traseu de frig teava de 18 cupru maleabil.jpg (9.81 KiB) Vizualizat de 1660 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 8:46 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de Sabin » Sâm Iul 01, 2017 9:27 pm

Trusa de curbat tevi te ajuta sa nu mai folosesti o multime de coturi si multe suduri ,teava se curbeaza daca este din cupru maleabil nu poti curba teava la bara ca rupi presa si o cutezi ,cam greu sa o decalesti prin incalzire ca nu o nimeresti uniform

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Iul 02, 2017 2:14 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de CasianG » Dum Iul 02, 2017 2:50 pm

Stan V scrie:trusa manuala indoit tevi de cupru ,pot reface un vaporizator pot face curbe la instalatii sanitare Prima data ma uitam la ea si nu m-am prins dar stiu de la scoala ca exista o trusa care curbeaza tevi 6 8 10 folosita de frigotehnisti ,dar asta este o trusa belea


Trusa de curbat tevi este belea iar pretul este super bun ,la o singura lucrare te-ai scos ,faci curbe la teava de cupru maleabil de zici ca sunt poze nu alta ,are si o regleta sa masori unghiul de curbura si baga ppierderi hidraulice foarte mici ca raza este mare

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 03, 2017 12:32 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de Virgilgr7 » Lun Iul 03, 2017 12:38 pm

Te-ai scos cu trusa de curbat tevi merge super mai ales la teava de cupru cred ca merge pana la 22 dar sa fie cupru maleabil este ideala pentru instalatori si frigotehnisti ,merita banul dat pe ea

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 08, 2017 5:00 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de SGinelgr5 » Sâm Iul 08, 2017 5:18 pm

Pavel scrie:Din cate vad trusa de curbat tevi este super tare poti curba conducte sa faci traseul la calorifere si apa rece daca le lucrezi in cupru ,felicitari colegul pentru achizitie

Am lucrat cu asa o presa si era foarte buna am curbat tevi cred ca o tona din pacate am lasat sculele in masina si cand am venit nu mai erau mi-au facut bpaguba baietii de 4000 lei inclusiv aparat de lipit pp-r profesional

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 09, 2017 1:43 am

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de ReluG » Dum Iul 09, 2017 2:36 am

Am folosit un tip asemanator de presa de curbat tevi de cupru si a functionat foarte bine ,am indoit tevi de cupru de 10 si 12 si s-a descurcat ok este o trusa din gama semi profesionala Pentru instalatori si frigotehnisti merita banii te scuteste sa tot pui coturi ,le faci home made

Avatar utilizator
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:06 pm

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de Marian gr 2 » Lun Iul 31, 2017 10:21 pm

Merg si la tras tevi de incalziri dar sa fie din cupru maleabil la cele de tip bara se cuteaza merg mai ok la frigotehnisti

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 23, 2015 1:44 pm
Localitate: 1 Decembrie

Re: Scule curbat luate din targ cu 150 lei interzis cardiiac

Mesaj de Gabriel » Mar Aug 01, 2017 2:31 pm

Ce sa zic traiasca o lx-ul si eu urmaresc pe acolo sa iau scule si tot ce am nevoie ,trusa de curbat este super buna doar la cupru ,da raza de curbura cum trebuie si nu cuteaza teava ,este ideala pentru frigotehnisti ,in locul presei mici de curbat teava de cupreu la aere conditionate sau confectionat vaporizatoare diametre exterioare 6 ,8 ,10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Subiecte diverse Frigotehnist , Electrician , instalator

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator