Acum este Mie Mai 15, 2024 8:21 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Inlocuitor freon r22

Discutii despre scule ,carti de specialtate tot ce are legatura cu meseria de Frigotehnist,electrician instalatori etc
Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 01, 2016 9:48 am

Inlocuitor freon r22

Mesaj de winstonn33 » Sâm Iul 03, 2021 11:51 pm

Va Salut domnilor.
Am un ac split de 12000btu, cred ca are deja peste 15 ani (model vortex) care a ramas fara freon (din cauza mea…pt. ca am uitat sa strang in primavara capacul de cupru de la mufa de alimentare.
Problema: Cum nu gasesc Freon r22 pentru el, doresc ceva sugestii de la dvs. pentru inlocuire cu ceva compatibil….adica destul de compatibil incat sa nu fie nevoie sa ii schimb si uleiul.
r410 si r407 ii exclud din start nu sunt miscibili si sunt scumpi.
Ma gandesc la r290, sau r600 pe care nu il gasesc ca fiind cel mai ieftini si compatibili….dar sunt deschis si la orice alte sugestii.
Aparatul are ceva pierderi si trebuie reincarcat/completat cam la 1 sau max 2 ani. Deci caut orice tip de freon mai ieftin, ieftin si miscibil, ca nu am deloc atractie sa schimb uleiul la ac.
Mai am il lucru si un alt ac, Simbio model; sim12-hp an fab. 2004 parca.
Aparatul a ramas fara freon dupa reabilitarea blocului unde era montat, si l-am primit cadou cand proprietarul a decis sa il schimbe cu unul nou.
Daca tot am vazut dupa testare ca nu are pierderi, as vrea sa il resuscitez dar fara investitii prea mari.

Înapoi la Subiecte diverse Frigotehnist , Electrician , instalator

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator