Acum este Vin Mar 29, 2024 7:32 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Pot face un fruigider solar

Discutii despre scule ,carti de specialtate tot ce are legatura cu meseria de Frigotehnist,electrician instalatori etc
Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 24, 2018 7:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de ValentinR » Dum Iun 24, 2018 8:16 am

Imagine

Avatar utilizator
 
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Sep 07, 2019 10:46 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de GagiuFlorin » Sâm Sep 07, 2019 11:58 am

Ghe Laurentiu scrie:Pai poti sa il faci dar cum ghidezi caldura solara la frigiderul cu amoniac cum era Framul pe vremuri sau cum sunt la rulote Alta varianta ca trebuie sa mearga 24/24 este cu o fotovoltaica si cu rezistenta electrica exact cum avea Framul
Dar este bine de luat in calcul ce zic baietii pe aici pe la fotovoltaici ca o scoti la cap cu un frigider cu compresor si 4 acumulatori si ai curent de la soare
Mai poti face o chestie strangfi lumanari din cimitir si le pui unde este rezistenta dar dai foc la casa ca nu ai controlul flacarii
Eu zic sa fii mai explicit

eu as cauta sa fac ceva pe solara cu panouri fotovoltaice si cu inverter sin pur

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iun 24, 2018 7:49 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de ValentinR » Lun Sep 23, 2019 10:22 am

Teoretic, in focarul unei oglinzi concave, se pot atinge temperaturi suficient de mari pentru alimentarea cu energie termica a boilerului unei masini frigorifice cu absorbtie.
Cred ca e mai ieftin sa-l alimentezi cu propan sau chiar din panouri solare + accu. Dar, exercitiul teoretic poate fi fascinant.

Anterior

Înapoi la Subiecte diverse Frigotehnist , Electrician , instalator

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator