Acum este Vin Apr 19, 2024 8:24 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Clipuri Video Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 21, 2017 12:28 pm

Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Adrian gr 12 » Mie Iun 21, 2017 12:30 pm

Am facut impreuna cu grupa de frigotehnisti 12 3 aere conditionate auto apoi am intrat in sala de curs si domnul profesor a explicat la tabla ce am facut
Fişiere ataşate
Gr 12 frigotehnisti ,au rezolvat trei ac-uri auto in curtea scolii.jpg
3 masini am avut in curte sa le casapim , noi am montat baterie manometre , valve adaptoare am completat cu freon
Gr 12 frigotehnisti ,au rezolvat trei ac-uri auto in curtea scolii.jpg (180.12 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie Gabriel monteaza sculele de frigotehnist sa masoare presiunile.jpg
Gabriel monteaza bateria de manometre
Aer conditionat auto 20 iunie Gabriel monteaza sculele de frigotehnist sa masoare presiunile.jpg (60.2 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Frigotehnisti gr 12 ascultam modul de functionare al unui aer condoitionat auto.jpg
grupa 12 frigotehnisti ascultam explicatiile domnului profesor vis a vis de modul de functionare a unui aer conditionat auto
Frigotehnisti gr 12 ascultam modul de functionare al unui aer condoitionat auto.jpg (50.8 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie.jpg
Aer conditionat auto 20 iunie au fost rezolvate 3 aere conditionate auto
Aer conditionat auto 20 iunie.jpg (101.28 KiB) Vizualizat de 2500 ori
Frigotehnisti gr 12 ascultam modul de functionare al unui aer condoitionat auto.jpg
explicatii mod functionare aer conditionat rolul compresorului
Frigotehnisti gr 12 ascultam modul de functionare al unui aer condoitionat auto.jpg (50.8 KiB) Vizualizat de 2500 ori
Aer conditionat auto 20 iunie  montaj baterie.jpg
aer conditionat auto 3 masini
Aer conditionat auto 20 iunie montaj baterie.jpg (100.09 KiB) Vizualizat de 2507 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 21, 2017 12:28 pm

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Adrian gr 12 » Mie Iun 21, 2017 12:32 pm

Am invatat sa localizam componentele ,sa montam cuplele adaptoare presiune joasa si presiune inalta Noi am ascultat explicatiile apoi dupa ce a montat / demontat domnul inginer ,noi am facut tot montajul sub indrumarea domnului profesor
Fişiere ataşate
6 C temoeratura pe recirculare treapta.jpg
Am obtinut 6 grade celsius suntem cei mai buni frigotehnisti
6 C temoeratura pe recirculare treapta.jpg (116.39 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie , localizam valvele pe traseul frigorific.jpg
am invatat sa cautam valvele de service pe traseul frigorific
Aer conditionat auto 20 iunie , localizam valvele pe traseul frigorific.jpg (88.41 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie  montaj baterie.jpg
frigotehnistii invata sa monteze bateria de manometre
Aer conditionat auto 20 iunie montaj baterie.jpg (100.09 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Frigotehnisti gr 12 ascultam modul de functionare al unui aer condoitionat auto.jpg
mod functionare aer conditionat rolul ventilului de laminare
Frigotehnisti gr 12 ascultam modul de functionare al unui aer condoitionat auto.jpg (50.8 KiB) Vizualizat de 2504 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 21, 2017 12:28 pm

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Adrian gr 12 » Mie Iun 21, 2017 12:34 pm

Am facut in timpul liber trei aere conditionate auto ,am invatat pasii si daca mai facem 2-3 bucati voi stii si eu sa le rezolv explicatiile sunt clare totul este ok
Fişiere ataşate
Baterie manometre  presiune joasa arata  2 bari presiune inalta 10.jpg
bateria este in 2/10 cum am invatat la scoala
Baterie manometre presiune joasa arata 2 bari presiune inalta 10.jpg (133.3 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie domnul inginer ne explica functionarea unui aer conditionat auto.jpg
functionare aer conditionat auto
Aer conditionat auto 20 iunie domnul inginer ne explica functionarea unui aer conditionat auto.jpg (97.59 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie domnul inginer explica rolul compresorului si localizarea condensatorului.jpg
modul de functionare aer conditionat si localizare valva inalta presiune
Aer conditionat auto 20 iunie domnul inginer explica rolul compresorului si localizarea condensatorului.jpg (96.08 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Dupa practica aer conditionat auto comentam la tabla.jpg
Am comentat in sala cele executate in timpul liber am facut 3 aere conditionate am invatat traseul frigorific am invatat multe lucruri noi
Dupa practica aer conditionat auto comentam la tabla.jpg (80.22 KiB) Vizualizat de 2501 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iun 21, 2017 12:28 pm

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Adrian gr 12 » Mie Iun 21, 2017 12:36 pm

Am invatat rolul presostatelor Gabriel a fost in forma ,masina avea 6 C recirculare tr 2
Fişiere ataşate
Noi am montat valve presiune inalta si presiune joasa montate pe traseul frigorufic.jpg
am montat valvele pe traseul frigorific
Noi am montat valve presiune inalta si presiune joasa montate pe traseul frigorufic.jpg (140.77 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie primim explicatii montaj valve preiune joasa.jpg
Am montat toate sdv-urile baterie cuple termometre noi am facut tot
Aer conditionat auto 20 iunie primim explicatii montaj valve preiune joasa.jpg (93.73 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie gr 12  frigotehnisti au fost 3 masini.jpg
Am invatat si am aplicat tot ce era la tabla vis a vis de traseul frigorific
Aer conditionat auto 20 iunie gr 12 frigotehnisti au fost 3 masini.jpg (100.48 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie Gabriel monteaza sculele de frigotehnist sa masoare presiunile.jpg
gabriel monteaza bateria de manometre
Aer conditionat auto 20 iunie Gabriel monteaza sculele de frigotehnist sa masoare presiunile.jpg (60.2 KiB) Vizualizat de 2499 ori
Aer conditionat auto 20 iunie.jpg
Am invatat rolul presostatelor Gabriel a fost in forma ,masina avea 6 C recirculare tr 2
Aer conditionat auto 20 iunie.jpg (101.28 KiB) Vizualizat de 2500 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:31 pm
Localitate: Barcanesti

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de ACosti » Sâm Iun 24, 2017 1:49 pm

Adrian gr 12 scrie:Am facut impreuna cu grupa de frigotehnisti 12 3 aere conditionate auto apoi am intrat in sala de curs si domnul profesor a explicat la tabla ce am facut


Este normal sa invete carte daca se intrerupe cursul sa faca in curtea scolii 3 aere conditionate apoi incepe cursul si profesorul explica ce au invatat ,Felicitari

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Iun 26, 2017 10:53 pm

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Pavel » Lun Iun 26, 2017 10:56 pm

Este normal sa iasa buni meseriasi cand au de la cine invata ,vad un interes deosebit este meritul domnului inginer si al baietilor interesati

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 18, 2017 7:16 pm
Localitate: Pitesti

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de ZicuB » Joi Iun 29, 2017 10:54 pm

Adrian gr 12 scrie:Am invatat sa localizam componentele ,sa montam cuplele adaptoare presiune joasa si presiune inalta Noi am ascultat explicatiile apoi dupa ce a montat / demontat domnul inginer ,noi am facut tot montajul sub indrumarea domnului profesor

Ati rezolvat aerul ok vad 5 C pe la bord recirculare de la vaporizator ,sunteti tari frate

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 17, 2017 4:16 am

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de CaryService » Vin Iun 30, 2017 11:56 am

Adrian gr 12 scrie:Am invatat rolul presostatelor Gabriel a fost in forma ,masina avea 6 C recirculare tr 2

Aici este si unul din baietii trimisi de noi chiar sunt multumit ca este interesat ,avem 7 masini si au aer conditionat deja le-au pus pe picioare le-am luat scule de frigotehnist de la termo dinamic si au inceput sa aplice ce au invatat
Domnul inginer toate aprecierile pentru munca dvs

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Aug 15, 2017 12:51 am

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Kiti5 » Mar Aug 15, 2017 12:55 am

Adrian gr 12 scrie:Am facut impreuna cu grupa de frigotehnisti 12 3 aere conditionate auto apoi am intrat in sala de curs si domnul profesor a explicat la tabla ce am facut

Boierie nu alta sa ai ocazia sa faci in ac zi trei aere conditionate auto , cu scule cu tot ,baietii au montat valve baterie au scos sub 10 C
felicitari profesorului si cursantilor ,

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 16, 2017 1:30 pm

Re: Practica AC-auto gr 12 20 Iunie

Mesaj de Avram » Mie Aug 16, 2017 1:37 pm

Kiti5 scrie:
Adrian gr 12 scrie:Am facut impreuna cu grupa de frigotehnisti 12 3 aere conditionate auto apoi am intrat in sala de curs si domnul profesor a explicat la tabla ce am facut

Boierie nu alta sa ai ocazia sa faci in ac zi trei aere conditionate auto , cu scule cu tot ,baietii au montat valve baterie au scos sub 10 C
felicitari profesorului si cursantilor ,

La fel gândesc si eu fără practică ești cam , ,,

Următorul

Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti video

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori