Acum este Vin Mar 29, 2024 7:03 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

unitate externa R32 compresor trifazat ,duct legata gresit.

Clipuri Video Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 10, 2019 11:03 pm
Localitate: Listeni

unitate externa R32 compresor trifazat ,duct legata gresit.

Mesaj de MorosanuLiviu » Lun Iun 10, 2019 11:04 pm

Asta e memorabila.
Daca fazele l1 l2 l3 sunt in ordine l1 gri l2 negru l3 maro si (1)L si (2)N alimenteaza unitatea interna(vaporizator duct), era intre 2 faze
Buna este cartea
Fişiere ataşate
unitate externa R32 compresor trifayat legata gresit.jpg
unitate externa R32 compresor trifazat ,duct legata gresit.
unitate externa R32 compresor trifayat legata gresit.jpg (593.46 KiB) Vizualizat de 728 ori

 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 30, 2019 4:36 am
Localitate: Arad

Re: unitate externa R32 compresor trifazat ,duct legata gres

Mesaj de Sorin Rechin » Sâm Iun 15, 2019 8:51 pm

borna 4 negru e faza2 si e bagata la nul, la interna rezulta ca avem faza de la borna 5 1L si faza de la borna de nul, deci interna a fost legata intre 2 faze
necalificatu(nesupravegheat) a ridicat cu incredere siguranta si i-a sarit imediat -
ce s-a intamplat?
dupa o interventie alaturi de un SUPER electrician si frigotehnist, (am spus rugaciuni sa nu fie placile din unitatea interna, era bun sefu de plata) am depistat cablul 3*1,5 care pleca de la interna la externa s-a topit si atat, aveau continuitate firele intre ele

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: unitate externa R32 compresor trifazat ,duct legata gres

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Dum Iun 16, 2019 3:58 pm

Sorin Rechin scrie:borna 4 negru e faza2 si e bagata la nul, la interna rezulta ca avem faza de la borna 5 1L si faza de la borna de nul, deci interna a fost legata intre 2 faze
necalificatu(nesupravegheat) a ridicat cu incredere siguranta si i-a sarit imediat -
ce s-a intamplat?
dupa o interventie alaturi de un SUPER electrician si frigotehnist, (am spus rugaciuni sa nu fie placile din unitatea interna, era bun sefu de plata) am depistat cablul 3*1,5 care pleca de la interna la externa s-a topit si atat, aveau continuitate firele intre ele

Ce sa zic Sorin ti-ai mancat 7 luni din viata la Buc sa inveti carte , de meserias nu pomenesc nimic =un amarat
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: unitate externa R32 compresor trifazat ,duct legata gres

Mesaj de RosuFlorian » Lun Iun 17, 2019 8:39 pm

Destul de riscanta combinatia -3 Kg freon inflamabil si un "electrician nazdravan"! Nu sunt de acord cu instalatiile ce depasesc suta de grame de freon inflamabil, poate in alte state UE cei ce intervin au totusi o meserie la baza si respecta normele de protectie, altii vin in urma si dau accepul de functionare,... dar la noi, sunt adevarate bombe pe mainile unora care mai stau si cu tigara in coltul gurii in timp ce dau aerul afara din interna ("- Ce pompa de vid, 2-3 pufaituri si e stas").


Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti video

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori