Acum este Vin Apr 19, 2024 10:25 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

AC defect decupleaza sigurantele din tablou

Clipuri Video Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 22, 2015 3:42 pm
Localitate: Ploiesti

AC defect decupleaza sigurantele din tablou

Mesaj de Bebe » Mie Iun 24, 2015 3:29 pm

Am luat un AC si ma chinuie de ieri
Sa va zic cum am procedat :
-AC era functional ,probat de mine dadea frig (6,7 C la baleiaj ) mergea si in pompa ,functioneaza cu R22 12000 BTU
-Demontat AC de la prop
.Recuperat freonul in UE prin baterie
.Inchis robinetii si blindat
.Scos din priza si demontat
-Mutat la noua locatie
.Pus pe pozitie la un magazin
.Trasee de tevi ca la carte lungime traseu 4 m
.Matisat etc etc panta pentru condens ok
.Conductoare de legatura scrie pe cablu 5x1,5
Cum se manifesta :
Bag in priza UI si sar sigurantele

Domnul profesor AC a fost transportat cca 2 km fara sa fie lovit ,nu a intrat apa in el

Ce sfat aveti pentru mine

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: AC defect decupleaza sigurantele din tablou

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mie Iun 24, 2015 5:32 pm

Din ce inteleg eu de la dvs .AC-ul functiona normal la vechiul prop ,apoi a fost demontat si remontat la o alta locatie Cand se alimenteaza aparatul cu tensiune decupleaza sigurantele

Deoarece este vorba de un magazin in acest caz executia inst electrice este mai stricta ,banuiesc ca aveti disj diferential de 30 mA pe circ de priza (vechiul prop nu avea asa ceva ) .AC-ul dumneavoastra da la masa si DD cand sesiseaza declanseaza. In acest fel interpretez ca AC functiona " normal " la vechea locatie si aici nu .AC a fost montat in Dormitor/sufragerie ,pe instalatia veche nu avea Np ddeoarece acum 25 de ani nu era prevazut Np in sufragerii/dormitoare Prize cu Np gaseati doar la intrare in baie si bucatarii .Cine a montat AC-ul trebuia sa cheme un electrician sa traga un circuit separat de 3x2,5 din tablou cu siguranta lui .

R22 12000 BTU ma duc cu gandul ca AC-ul dvs este un AC obisnuit nu este inverter , Ce va recomand :

-Cu aparatul scos de sub tensiune (tras din priza )
.Deconectati cele 5 cond care leaga UI de UE
.Daca mai gasiti inca 2 cond negre de o,5 mmp le lasati ,ele au 2 cuple albe sunt de la sonda UE (degivrare)
.Dupa ce a fost deconectata UE de UI se pune UI sub tensiune (baga in priza )
Sit A decupleaza siguranta =locul unde da la masa este in UI
.Asincron tang sau motor pas cu pas unul din ele da la masa , sau exista alta pierdere de curent pe care o sesizeaza DD diferential de 30 mA ,in ac caz vedeti integritatea conductoarelor
Sit B nu decupl siguranta din tablou inseamna ca defectul ramane afara
.Cond ciupite pe traseu (5x...) in urma executiei sau cu defectiuni
.Compresorul da la masa ,se scot bornele si se masoara fiecare pin conector cu ohmetrul fata de masa ,in caz ca exista pierderi se inlocuieste comp defecta
.asincron axial da la masa
.Vana 4 c bobina da la masa
.regleta din UE este plina de apa si alte mizerii


Daca doriti sa faceti masuratorile cu aparatul (AC-ul) scos de sub tensiune , se iau componentele vizate mai sus pe rand si se masoara rezistenta de izolatie .Dupa identificarea defectului se remediaza sau se inlocuieste componenta defecta Puteti avea noroc sa fie mizerie la borne/regleta de legatura . .

Recomand alc izoprop pentru curatenie , borne,reglete ,etc . .

Exista si o varianta de avarie dar nu am voie sa o descriu

Va recomand si dvs ca la cursantii mei sa faceti si cursul de Electricieni
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 22, 2015 3:42 pm
Localitate: Ploiesti

Re: AC defect decupleaza sigurantele din tablou

Mesaj de Bebe » Joi Iun 25, 2015 9:04 am

Ing. Olteanu Mircea scrie:Din ce inteleg eu de la dvs .AC-ul functiona normal la vechiul prop ,apoi a fost demontat si remontat la o alta locatie Cand se alimenteaza aparatul cu tensiune decupleaza sigurantele

Deoarece este vorba de un magazin in acest caz executia inst electrice este mai stricta ,banuiesc ca aveti disj diferential de 30 mA pe circ de priza (vechiul prop nu avea asa ceva ) .AC-ul dumneavoastra da la masa si DD cand sesiseaza declanseaza. In acest fel interpretez ca AC functiona " normal " la vechea locatie si aici nu .AC a fost montat in Dormitor/sufragerie ,pe instalatia veche nu avea Np ddeoarece acum 25 de ani nu era prevazut Np in sufragerii/dormitoare Prize cu Np gaseati doar la intrare in baie si bucatarii .Cine a montat AC-ul trebuia sa cheme un electrician sa traga un circuit separat de 3x2,5 din tablou cu siguranta lui .

R22 12000 BTU ma duc cu gandul ca AC-ul dvs este un AC obisnuit nu este inverter , Ce va recomand :

-Cu aparatul scos de sub tensiune (tras din priza )
.Deconectati cele 5 cond care leaga UI de UE
.Daca mai gasiti inca 2 cond negre de o,5 mmp le lasati ,ele au 2 cuple albe sunt de la sonda UE (degivrare)
.Dupa ce a fost deconectata UE de UI se pune UI sub tensiune (baga in priza )
Sit A decupleaza siguranta =locul unde da la masa este in UI
.Asincron tang sau motor pas cu pas unul din ele da la masa , sau exista alta pierdere de curent pe care o sesizeaza DD diferential de 30 mA ,in ac caz vedeti integritatea conductoarelor
Sit B nu decupl siguranta din tablou inseamna ca defectul ramane afara
.Cond ciupite pe traseu (5x...) in urma executiei sau cu defectiuni
.Compresorul da la masa ,se scot bornele si se masoara fiecare pin conector cu ohmetrul fata de masa ,in caz ca exista pierderi se inlocuieste comp defecta
.asincron axial da la masa
.Vana 4 c bobina da la masa
.regleta din UE este plina de apa si alte mizerii


Daca doriti sa faceti masuratorile cu aparatul (AC-ul) scos de sub tensiune , se iau componentele vizate mai sus pe rand si se masoara rezistenta de izolatie .Dupa identificarea defectului se remediaza sau se inlocuieste componenta defecta Puteti avea noroc sa fie mizerie la borne/regleta de legatura . .

Recomand alc izoprop pentru curatenie , borne,reglete ,etc . .

Exista si o varianta de avarie dar nu am voie sa o descriu

Va recomand si dvs ca la cursantii mei sa faceti si cursul de Electricieni


Am urmat toti pasii indicati de dumneavoastra si am rezolvat AC-ul ,Vinovata era UI un fir verde frecase de partea metalica si era ciupit .Am izolat in 3 straturi si am fixat cu un soricel de plastic .AC-ul functioneaza si nu mai sar sigurantele
Sper ca se intelege bine in poza atasata

Va multumesc pentru ajutor ,dupa ce trece sezonul voi avea in vedere sa fac si cursul de Electricieni ,aveti dreptate este foarte util
Fişiere ataşate
UI (Custom).jpg
Conductorul care a frecat de partea metalica a fost identificat si izolat cu 3 straturi
UI (Custom).jpg (91.18 KiB) Vizualizat de 1214 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: AC defect decupleaza sigurantele din tablou

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Sâm Iun 27, 2015 3:37 pm

Ma bucur ca am putut sa va fiu de folos
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/


Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti video

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator