Acum este Joi Apr 18, 2024 2:51 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Identificare freon

Clipuri Video Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 10, 2015 12:58 pm
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Identificare freon

Mesaj de ene.daniel » Lun Aug 10, 2015 1:10 pm

Metoda de identificare este foarte buna , am facut experienta la firma pe o butelie de R 404 .Operatiile exact cum a descris domnul inginer si citirea bateriei ne-a condus la R404 .Am incercat si pe R22/134/407 si le-am identificat ok .
Eu am folosit o baterie noua (manifold) abia luata de la magazie ,temperatura a fost masurata cu doua termom laser sa nu avem eroare .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 07, 2015 12:57 pm
Localitate: Valenii de Munte

Re: Identificare freon

Mesaj de Marcone » Lun Aug 10, 2015 6:02 pm

ene.daniel scrie:Metoda de identificare este foarte buna , am facut experienta la firma pe o butelie de R 404 .Operatiile exact cum a descris domnul inginer si citirea bateriei ne-a condus la R404 .Am incercat si pe R22/134/407 si le-am identificat ok .
Eu am folosit o baterie noua (manifold) abia luata de la magazie ,temperatura a fost masurata cu doua termom laser sa nu avem eroare .

Intrebare de ce ai folosit doua term

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 10, 2015 12:58 pm
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Identificare freon

Mesaj de ene.daniel » Lun Aug 10, 2015 6:19 pm

Daca citeai cu atentie ce a scris domnul profesor era bine .

Am folosit doua lasere sa se verifice unul pe altul (sa am o valoare cat mai exacta a yemp lichidului din butelie )
Baterie de manometre am folosit un manifold Testo 550-1, digital ,precizie la zecime de bar

Nu sunt la firma dar am o poza cu bateria luata de pe internet

Voi lua o poza cu manom de inalta sa o comentez deoarece am sesizat ca sunt foarte apropiate punctele la R404/407 ,daca masori aiurea sau ai un termometru de slaba calitate :(
Fişiere ataşate
Bat forum..jpg
Diferenta intre R404 si R407 este foarte mica si poate da erori daca nu se masoara corect
Bat forum..jpg (111.63 KiB) Vizualizat de 1702 ori
Bat forum.jpg
Manometrul de PI
Precizia ei este din 0,5 in 0,5 bari dar este ok sa il identifici in cazul nostru
Pc=10,5 Bari
Tc=44 C
Bat forum.jpg (112.81 KiB) Vizualizat de 1704 ori
Manifold.jpg
R134 Tc=43,7 C Pc=10,24 Bari
Manifold.jpg (50.53 KiB) Vizualizat de 1706 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Aug 15, 2015 12:56 pm
Localitate: Tg Jiu

Re: Identificare freon

Mesaj de Dorin » Dum Aug 16, 2015 1:10 pm

Am facut proba pe o butelie cu R404 si am identificat corect freonul .
Ce doresc sa intreb este obligatoriu sa fac identificarea cu baterie electronica si cu termometru laser

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Aug 10, 2015 12:58 pm
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Identificare freon

Mesaj de ene.daniel » Dum Aug 16, 2015 3:14 pm

Dorin scrie:Am facut proba pe o butelie cu R404 si am identificat corect freonul .
Ce doresc sa intreb este obligatoriu sa fac identificarea cu baterie electronica si cu termometru laser

Salut Dorin

Termometrul laser este obligatoriu deoarece cele clasice cu sonda dau erori mari
Bateria de manometre clasica daca este ok te ajuta sa identifici corect Dar are precizie de 0,5 Bari cat este intre doua diviziuni

Bateria electronica este mai sigura ,dar nu o exclude pe cea clasica , daca nu a fost trantita si decalibrata

Eu am reusit sa identific si cu bateria clasica dar indica corect ,la termometrul cu laser nu poti renunta ,il gasesti si la cateva sute de lei dar trebuie sa il verifici cu altul de firma .

Am un coleg care a cumparat din targ un laser Non Name cu 150 lei si indica corect

Daca te mai pot ajuta cu ceva o fac cu placere

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Aug 15, 2015 12:56 pm
Localitate: Tg Jiu

Re: Identificare freon

Mesaj de Dorin » Mar Aug 18, 2015 11:20 am

ene.daniel scrie:
Dorin scrie:Am facut proba pe o butelie cu R404 si am identificat corect freonul .
Ce doresc sa intreb este obligatoriu sa fac identificarea cu baterie electronica si cu termometru laser

Salut Dorin

Termometrul laser este obligatoriu deoarece cele clasice cu sonda dau erori mari
Bateria de manometre clasica daca este ok te ajuta sa identifici corect Dar are precizie de 0,5 Bari cat este intre doua diviziuni

Bateria electronica este mai sigura ,dar nu o exclude pe cea clasica , daca nu a fost trantita si decalibrata

Eu am reusit sa identific si cu bateria clasica dar indica corect ,la termometrul cu laser nu poti renunta ,il gasesti si la cateva sute de lei dar trebuie sa il verifici cu altul de firma .

Am un coleg care a cumparat din targ un laser Non Name cu 150 lei si indica corect

Daca te mai pot ajuta cu ceva o fac cu placere

Multumesc pentru sfaturi,deja caut si eu un term lasser ,am gasit unul bun la 250 lei

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 11, 2015 1:26 pm

Re: Identificare freon

Mesaj de Ghe.Laurentiu » Dum Aug 23, 2015 3:19 pm

Am incercat si eu pe o butelie verde de R134 sa vad daca il identifica corect sa nu gresesc cu un freonn necunoscut

Am gasit asa

Temp masurata cu termometrul laser 25,4 C trei masuratori
Presiunea masurata cu baterie normala cam 5,5 -6 Bari ,4 masuratori cu doua baterii
Intrebare cum gasesc freonul

Thank`s

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:29 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare freon

Mesaj de Emil gr 15 » Dum Aug 23, 2015 4:03 pm

Ghe.Laurentiu scrie:Am incercat si eu pe o butelie verde de R134 sa vad daca il identifica corect sa nu gresesc cu un freonn necunoscut

Am gasit asa

Temp masurata cu termometrul laser 25,4 C trei masuratori
Presiunea masurata cu baterie normala cam 5,5 -6 Bari ,4 masuratori cu doua baterii
Intrebare cum gasesc freonul

Thank`s


Este foarte simplu sa citesti pe baterie presiunea si temp de condensare a refigerantului respectiv
in cazul tau

6 bari
25 C

Pun manometru de inalta si cred ca vei pricepe ideea
Fişiere ataşate
Identif Refrigerant 2.jpg
In acest caz se identifica R134

2 diviziuni pe scala de presiune inseamna 1 bar
Pe scala de temperatura o diviziune 2 C
Identif Refrigerant 2.jpg (124.51 KiB) Vizualizat de 1603 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 11, 2015 1:26 pm

Re: Identificare freon

Mesaj de Ghe.Laurentiu » Dum Aug 23, 2015 5:17 pm

Emil gr 15 scrie:
Ghe.Laurentiu scrie:Am incercat si eu pe o butelie verde de R134 sa vad daca il identifica corect sa nu gresesc cu un freonn necunoscut

Am gasit asa

Temp masurata cu termometrul laser 25,4 C trei masuratori
Presiunea masurata cu baterie normala cam 5,5 -6 Bari ,4 masuratori cu doua baterii
Intrebare cum gasesc freonul

Thank`s


Este foarte simplu sa citesti pe baterie presiunea si temp de condensare a refigerantului respectiv
in cazul tau

6 bari
25 C

Pun manometru de inalta si cred ca vei pricepe ideea


Multumesc Emil pentru explicatii .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 18, 2015 4:20 pm

Re: Identificare freon

Mesaj de Traian T » Dum Sep 20, 2015 1:40 pm

Buna ziua

Foarte util acest forum ,deoarece am gasit multe lucruri interesante

Am aplicat si eu cele descrise de dvs si am identificat toate tipurile de freon din magazia firmei .Cum au spus si colegii baza este termometrul laser si o baterie care sa nu aiba erori de masurare ,in rest totul a fost simplu
Freonii verificati R134 R404 R407 R410 ,R22 nu am avut

Va doresc un sfarsait de saptamana placut

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti video

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator