Acum este Vin Mar 29, 2024 9:04 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Practica Cursuri Electricieni Albume foto Practica
Cursuri Electricieni Albume Foto lucrari primite de la fostii cursanti
Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:31 pm
Localitate: Barcanesti

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de ACosti » Sâm Iun 24, 2017 1:52 pm

Stancu V scrie:Scula ideala pentru instalatii electrice de impamantare

Pe mine ma trantea jos doua zile sa bat 6 electrozi din teava am comandat o foreza si invart la manivela si ea scoate pamant este ca un burghiu ridic poze cu minunea M dadea nevasta cu voltaren si miroseam ca dihorul Vroiam sa ma las de instalatii electrice partea de impamantare ,ma rablagea dar am dat de aceasta scula si sunt boier


Nu am facut prize de impamantare dar am inteles rolul acestei foreze care te ajuta sa plantezi electrozi ,faci o protectie la circuitele de lumina si prize care iese ok

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 12:59 am

Stancu V scrie:Scula ideala pentru instalatii electrice de impamantare

Pe mine ma trantea jos doua zile sa bat 6 electrozi din teava am comandat o foreza si invart la manivela si ea scoate pamant este ca un burghiu ridic poze cu minunea M dadea nevasta cu voltaren si miroseam ca dihorul Vroiam sa ma las de instalatii electrice partea de impamantare ,ma rablagea dar am dat de aceasta scula si sunt boier


este o scula de scula faci usor implantarea electrozilor de impamantare si iese o priza ,la o locuinta lejer de 4 ohmi pe cel putin 6 electrozi

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 17, 2017 4:16 am

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de CaryService » Vin Iun 30, 2017 12:04 pm

De unde comand foreza pentru implantat electrozi de impamantare sa faca priza de protectie pentru atingeri accidentale
Fişiere ataşate
Am gasit o poza cu foreza din imagine implanta un electrod in parc.jpg
foreza de electrozi impamantare poza cu foreza muncind
Am gasit o poza cu foreza din imagine implanta un electrod in parc.jpg (24.93 KiB) Vizualizat de 1673 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 8:46 pm

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de Sabin » Sâm Iul 01, 2017 9:17 pm

Este o chestie super foreza te scapa de stresul sa bati cu barosul sa implantezi un electrod de impamantare sa faci un circuit de protectie la tensiuni accidentale sau la cel care se leaga la prevectron pentru descaracari atmosferice

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 02, 2017 5:42 pm
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de RiciS32 » Dum Iul 02, 2017 5:49 pm

Mai omule de unde este luata foreza ca este solida ,am luat din praktiker o nenorocire dupa 2 gauri s-a indoit ,nu recomand ,prefer pe cele facute de meseriasii de la noi cu teava solida nu sa se indoaie ca o coala de hartie

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Iul 08, 2017 5:00 pm

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de SGinelgr5 » Sâm Iul 08, 2017 5:33 pm

Am facut la tara impamantare cu acest gen de foreza era facuta la timpuri noi din otel de otel si in ziua de astazi functioneaza la fel ,in maxim 40 minute gaura era forata ,efortul sa bati teava zincata in pamant era mic ,am udat cu apa in gaura sa aluncece si mergea ok ,,am implantat in 6 ore 8 electrozi la 3 m unul de altul in urma mea venea tata si le tragea santul cu flexul apoi baga plat banda si ii suda ,din pacate nu a fost om de inteles sa toarne smoala cat sunt incinsi sa poata suge smoala prin pori dar asta este ,adancimea de montaj cam cat 3 casmale max 70 cm ca ma durea spatele

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 18, 2017 3:03 pm

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de Luci23 » Mar Iul 18, 2017 3:20 pm

Era bun si un link sa stim si noi de unde sa cumparam foreza pentru implantat electrozi de impamantare

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 25, 2017 10:45 pm

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de EnacheC » Mar Iul 25, 2017 11:03 pm

Pune te rog cotele sau un desen sa o dau si eu la facut ,am cumparat una din market si duopa 50 cm s-a rupt din suduri ,teava de nici 1 mm

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 27, 2015 12:33 am

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de Ronin » Joi Iul 27, 2017 2:34 am

Foreza merita tori banii ma asez si eu la coada sa vad unde a fost facuta macar niste cote daca se poate

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 17, 2017 12:58 pm

Re: Pentru electrozii de impamantare foreza manuala

Mesaj de Filip21 » Dum Sep 17, 2017 1:09 pm

Este adevarat foreza este foarte utila ,dar se aplica metoda de implantat cu escavatorul , bate electrodul il indeasa in pamant cu cupa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Practica Cursuri Electricieni Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator