Acum este Vin Mar 29, 2024 6:55 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electrice

Practica Cursuri Electricieni Albume foto Practica
Cursuri Electricieni Albume Foto lucrari primite de la fostii cursanti
Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 07, 2017 3:41 pm
Localitate: Ilfov

Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electrice

Mesaj de David1 » Sâm Oct 07, 2017 3:45 pm

nu stiu cat de inspirat am fost in alegerea ca titlu Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electrice

Am facut la practica de la cap la coada o instalatie de lumina si de prize ,inclus contor ,tablouri electrice 3 bucati sigurante de 2A 6A 10A 16A disjunctor diferential 16A/30mA
Stiu sa folosesc un aparat de masura stiu sa citesc un plan de instalatie electrica
Fişiere ataşate
clamp meter masoara indirect curentul masurat 0,4A.jpg
Aparat de masura tip clamp meter masoara indirect curentul masurat 0,4A
clamp meter masoara indirect curentul masurat 0,4A.jpg (121.25 KiB) Vizualizat de 1742 ori
clamp meter indica aproape 1A consumat pe circuitul de prize.jpg
curentul masurat cu clamp meter indica aproape 1A consumat pe circuitul de prize
clamp meter indica aproape 1A consumat pe circuitul de prize.jpg (114.33 KiB) Vizualizat de 1742 ori
circuit iluminat cu leduri 230v 7W lampa led 75mA FY 3X1,5 mmp.jpg
Normativul indica =obliga minim FY 1,5 mmp circuit iluminat cu leduri 230v 7W lampa led 75mA FY 3X1,5 mmp
circuit iluminat cu leduri 230v 7W lampa led 75mA FY 3X1,5 mmp.jpg (88.58 KiB) Vizualizat de 1742 ori
avem un intrerupator de 10A care de nou nu face contacte electric.jpg
Inainte de montaj este bine sa verificam daca intrerupatoarele sunt bune ,avem un intrerupator de 10A care de nou nu face contacte electric
avem un intrerupator de 10A care de nou nu face contacte electric.jpg (175.28 KiB) Vizualizat de 1742 ori
aparat de masura multi tester  U=1000V 20A 20 mega ohmi ,continuitae capacitati ,curent alternativ curent continuu.jpg
Fara un aparat de masura in mintile lui nu faci treaba : aparat de masura multi tester U=1000V 20A 20 mega ohmi ,continuitae capacitati ,curent alternativ curent continuu
aparat de masura multi tester U=1000V 20A 20 mega ohmi ,continuitae capacitati ,curent alternativ curent continuu.jpg (169.17 KiB) Vizualizat de 1742 ori
alte faza din executia unei instalatii electrice monofazate U=230v.jpg
o electrica se executa in faze de executie
alte faza din executia unei instalatii electrice monofazate U=230v
alte faza din executia unei instalatii electrice monofazate U=230v.jpg (102.85 KiB) Vizualizat de 1742 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 12, 2017 8:15 pm

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de EmyP » Joi Oct 12, 2017 8:27 pm

Poze cu băieții
Fişiere ataşate
0,1A curentul consumat de o singura lampa led masurat cu clamp metrul.jpg
Am pus aparatul de masura sa vedem cat curent consuma o lampa era in jurul la 50mA 100mA aparatul era nehotarat
0,1A curentul consumat de o singura lampa led masurat cu clamp metrul.jpg (135.75 KiB) Vizualizat de 1724 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 12, 2017 8:15 pm

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de EmyP » Joi Oct 12, 2017 8:27 pm

Alex la practica invata sa faca legaturi intre conductoarele electrice
Fişiere ataşate
Alex electricianul invata meserie.jpg
Alex face conexiuni electrice
Alex electricianul invata meserie.jpg (126.72 KiB) Vizualizat de 1723 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 14, 2017 12:10 pm

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de AdiSan » Sâm Oct 14, 2017 12:19 pm

Am bagat in priza un calorifer de 2000W 230V ,plus 2 lampi de 7W Aparatul de masura arata cca 11A
Fişiere ataşate
am bagat in priza un consumator de 2000W ca sa masuram curentul.jpg
am bagat in priza un consumator de 2000W ca sa masuram curentu
am bagat in priza un consumator de 2000W ca sa masuram curentul.jpg (125.45 KiB) Vizualizat de 1722 ori
10,3A consuma caloriferul pe circuitul de priza.jpg
10,3A consuma un calorifer elecric de 2000W erau si niste nimicuri prin prize
10,3A consuma caloriferul pe circuitul de priza.jpg (128.22 KiB) Vizualizat de 1722 ori
0,4A curentul consumat cu toate lampile aprinse.jpg
Am aprins tot ce este lampa si curentul este 0,4A curentul consumat cu toate lampile aprinse
0,4A curentul consumat cu toate lampile aprinse.jpg (117.82 KiB) Vizualizat de 1722 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de Organizator Cursuri » Sâm Oct 14, 2017 2:24 pm

Au invatat cursantii sa faca o instalatie electrica ,toate aparatele montate pe pereti fac parte din grupa medie de performanta , nu am luat nimic de la solduri sau de la sina din talcioc Avem in vizor si un detector de metale dar profesional Vom procura si un aparat de masura
Fişiere ataşate
detector de metale util pentru electricieni.jpg
detector de metale pentru electricieni si frigotehnisti sa nu aiba surpriza sa dea gauri santuri cand trag circuite electrice
detector de metale util pentru electricieni.jpg (13 KiB) Vizualizat de 1727 ori
multitester profesional.jpg
aparat de masura pentru electricieni
multitester profesional.jpg (14.15 KiB) Vizualizat de 1729 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 78
Membru din: Vin Sep 08, 2017 10:04 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de SorinBg » Dum Oct 22, 2017 6:43 pm

Mai am niste poze cu montaj tablou principal U=230V parca pe 6mmp si ipy20 Am si detaliu de montaj contor de masurat energia consumata este un contor prin inductie magnetica Cum dau de poze le ridic
Masuratori curent cu clamp metrul voi ridica si eu

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Oct 29, 2017 1:27 pm

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de zoly » Dum Oct 29, 2017 1:55 pm

GigiB scrie:Mai am niste poze cu montaj tablou principal U=230V parca pe 6mmp si ipy20 Am si detaliu de montaj contor de masurat energia consumata este un contor prin inductie magnetica Cum dau de poze le ridic
Masuratori curent cu clamp metrul voi ridica si eu

O sa le ridic eu cand voi incepe practica cu gr 9 ,suntem la inceput

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Noi 05, 2017 12:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de Akela » Dum Noi 05, 2017 1:29 pm

zoly scrie:
GigiB scrie:Mai am niste poze cu montaj tablou principal U=230V parca pe 6mmp si ipy20 Am si detaliu de montaj contor de masurat energia consumata este un contor prin inductie magnetica Cum dau de poze le ridic
Masuratori curent cu clamp metrul voi ridica si eu

O sa le ridic eu cand voi incepe practica cu gr 9 ,suntem la inceput

Suntem, colegi la grupa 9 electricieni abia astept sa bagam si noi mare cu practica , vreau sa fac cu mana mea prima instalatie electrica sa o vd functionala

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Noi 27, 2017 3:10 pm
Localitate: Sinesti

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de Radu_S » Lun Noi 27, 2017 4:09 pm

Daca nu stii sa legi teoria cu practica nu este bine , teoria are un rol major ,practica fixeaza ce ai invatat ,chestia care o zic teoria ca teoria dar practica ne omoara , este valabila pentru necalificati Este simplu sa executi ceva sa zicem sa dai cap cap doua conductoare , mai greu este daca nu ai habar ce este cu un circuit Trebuie tinut cont ca cei de la pompieri cam 50 la suta din interventii sunt la instalatii electrice facute de niste nepriceputi

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Dec 18, 2017 4:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Practica Electricieni legaturi in doze masuratori electr

Mesaj de Gygy » Lun Dec 18, 2017 4:10 pm

Radu_S scrie:Daca nu stii sa legi teoria cu practica nu este bine , teoria are un rol major ,practica fixeaza ce ai invatat ,chestia care o zic teoria ca teoria dar practica ne omoara , este valabila pentru necalificati Este simplu sa executi ceva sa zicem sa dai cap cap doua conductoare , mai greu este daca nu ai habar ce este cu un circuit Trebuie tinut cont ca cei de la pompieri cam 50 la suta din interventii sunt la instalatii electrice facute de niste nepriceputi


Pe mine teoria si practica m-au ajutat sa invat logic cum se calculeaza executa circuitele electrice , rolul sculelor , alegerea conductoarelor , ce tub pun IPY IPEY ,,,
Fişiere ataşate
fixam la pozitie intrerupatorul cap scara doza de ramificatie este finalizata.jpg
intrerupator dublu , aprindem lampile independent
fixam la pozitie intrerupatorul cap scara doza de ramificatie este finalizata.jpg (45.82 KiB) Vizualizat de 1646 ori
Doza centralizatoare circuite electrice circuite de priza si circuite de iluminat U=230V.jpg
Doza de legaturi 20/15 U=230V
Doza centralizatoare circuite electrice circuite de priza si circuite de iluminat U=230V.jpg (95.1 KiB) Vizualizat de 1646 ori

Următorul

Înapoi la Practica Cursuri Electricieni Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori