Acum este Vin Apr 19, 2024 5:36 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Ce merita boiler electric sau robinet instant

Practica Cursuri Electricieni Albume foto Practica
Cursuri Electricieni Albume Foto lucrari primite de la fostii cursanti
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 09, 2017 12:47 am

Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Tibi 23 » Mar Mai 09, 2017 1:18 am

Vreau si eu parerile dvs Casa bunicilor este in judetul Ilfov este o casa batranesca nu este modernizata ,vreu bunica sa aiba apa calda sa spele vase nu sa incalzeasca cu oala
M-am gandit ca il foloseste max 1 ora pe zi

 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 09, 2017 8:51 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Ghe Laurentiu » Mar Mai 09, 2017 9:01 pm

Pai robinetul instant de la reclame fa si tu o socotela ia lejer 13 A poate si mai bine ,daca ai lipsa nulul de protectie sau nu face contact bine in priza ca ai o priza turceasca cu cleme de fier dar spoite cu cupru ,te tranteste cu curul de pamant in cel mai fericit caz
Eu optez pentru boiler

 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 10, 2017 2:13 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Liviu gr 7 » Mie Mai 10, 2017 2:22 pm

Tibi 23 scrie:Vreau si eu parerile dvs Casa bunicilor este in judetul Ilfov este o casa batranesca nu este modernizata ,vreu bunica sa aiba apa calda sa spele vase nu sa incalzeasca cu oala
M-am gandit ca il foloseste max 1 ora pe zi


Instalatia este veche si este pe aluminiu de 2,5 daca o fi si atat ,impamantare nu cred ca ai deci eu zic sa te astamperi ca o tranteste jos pe bunica ta
Ce as face eu :
5 electrozi de impamantare de 2 m lungime teava zn de 2 " pusi la 2 m unul de altul batuti in pamant dar in sant de 0,5 m apoi sudezi platbanda de 120 mmp si de acolo pleci tot cu Pb ingropata pana ajungi pe peretele casei unde pui o doza=pentru priza de separatie si de acolo pleci cu Np in toata casa Din tablou tragi circuit special de cupru 2,5 mmp 3 cond Eu te sfatuiesc sa pui un boiler dar echipat ca la carte nu il pui in mediu umed si poate bunica sa fac si un dus ca o cuva de dus costa 300 lei

 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mai 11, 2017 3:03 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Radu gr 9 » Joi Mai 11, 2017 3:22 pm

Nu as pune amaratul ala de robinet nici cu forta prefer un boiler sa duca si baia si bucataria ,legat bine la impamantare ,nu este mare lucru sa tragi niste tevi de PP-r

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mai 21, 2017 3:33 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Stancu V » Dum Mai 21, 2017 4:18 pm

Liviu gr 7 scrie:
Tibi 23 scrie:Vreau si eu parerile dvs Casa bunicilor este in judetul Ilfov este o casa batranesca nu este modernizata ,vreu bunica sa aiba apa calda sa spele vase nu sa incalzeasca cu oala
M-am gandit ca il foloseste max 1 ora pe zi


Instalatia este veche si este pe aluminiu de 2,5 daca o fi si atat ,impamantare nu cred ca ai deci eu zic sa te astamperi ca o tranteste jos pe bunica ta
Ce as face eu :
5 electrozi de impamantare de 2 m lungime teava zn de 2 " pusi la 2 m unul de altul batuti in pamant dar in sant de 0,5 m apoi sudezi platbanda de 120 mmp si de acolo pleci tot cu Pb ingropata pana ajungi pe peretele casei unde pui o doza=pentru priza de separatie si de acolo pleci cu Np in toata casa Din tablou tragi circuit special de cupru 2,5 mmp 3 cond Eu te sfatuiesc sa pui un boiler dar echipat ca la carte nu il pui in mediu umed si poate bunica sa fac si un dus ca o cuva de dus costa 300 lei


Ai cea mai buna parere vezi ca ridic si cum sa faci o foreza sa dai gauri pentru electrozii de impamantare

Avatar utilizator
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mai 23, 2017 2:59 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Telu gr frig » Mar Mai 23, 2017 3:20 pm

la priza de al de 2,5 mmp tu vrei sa duca boiler de 2000w esti copil ,tragi circuit separat 3x2,5 fy cu disj dif 16/30 si gata

Avatar utilizator
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 05, 2017 6:11 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Viorel gr 7 » Lun Iun 05, 2017 6:46 pm

Tibi 23 scrie:Vreau si eu parerile dvs Casa bunicilor este in judetul Ilfov este o casa batranesca nu este modernizata ,vreu bunica sa aiba apa calda sa spele vase nu sa incalzeasca cu oala
M-am gandit ca il foloseste max 1 ora pe zi


Ma omule pune boiler dar vezi ca pe rece se monteaza o piesa cu doua roluri ,supapa de sens si supapa de presiune parca 6 bari

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 12, 2017 1:45 pm
Localitate: Calugareni

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de DicuMihai » Lun Iun 12, 2017 2:14 pm

Prefer boiler dar boiler adevarat am acasa instant carcasa este maro din culoarea gri mai ai si 3000 w si priza o ingenunchezi daca este pe aluminiu de 2,5 AFY 2,5

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 8:46 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de Sabin » Sâm Iul 01, 2017 9:19 pm

Cum zic colegii boiler electric minim rezistenta de 1200 W maxim 2000 W ,legat la impamantare prin intermediul prizei dar vezi ca are si un surub separat ii duci si acolo un flexibil de 2,5 din cupru Nu se monteaza prin baie ca va da pe jos

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Iul 02, 2017 2:14 pm

Re: Ce merita boiler electric sau robinet instant

Mesaj de CasianG » Dum Iul 02, 2017 2:55 pm

Ce pot sa spun eu ca instalator am evitat instanturile prefer boiler in jurul la 200 l este suficient daca nu lasi apa sa curga vraiste

Următorul

Înapoi la Practica Cursuri Electricieni Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori