Acum este Vin Apr 19, 2024 6:48 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Reparatie aer conditionat Akai

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Reparatie aer conditionat Akai

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 12:33 am

Era un harb dar avea potential ,niste frigotehnisti parati au incercat sa ii completeze refrigerantul si au luat banii si dusi au fost ,functiona vai de capul lui nici mort nu dadea rece
Fişiere ataşate
Am demontat unitatea externa Akai pentru servisare (Small).jpg
Demontare unitate aer conditionat akai pentru servisare era plina de praf
Am demontat unitatea externa Akai pentru servisare (Small).jpg (108.41 KiB) Vizualizat de 701 ori
Akai unitate interna parca este noua (Small).jpg
Unitatea interna akai parca este noua
Akai unitate interna parca este noua (Small).jpg (71.72 KiB) Vizualizat de 704 ori
Akai unitate interna dupa ervisat (Small).jpg
Unitate interna dupa reparatie si servisare
Akai unitate interna dupa ervisat (Small).jpg (96.09 KiB) Vizualizat de 704 ori
Akai unitate interna (Small).jpg
Aer conditionat Akai unitate
Akai unitate interna (Small).jpg (88.28 KiB) Vizualizat de 706 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Re: Reparatie aer conditionat Akai

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 12:42 am

A fost de munca nu gluma cu amaraciunea de aer conditionat de 12000 btu
Fişiere ataşate
unitate externa Akai Am demontat grila si am ajuns la ventilatorul axial (Small).jpg
am demontat grila sa ajung la elicea ventilatorului axial ,era o mizerie sa o rupi de fuga
unitate externa Akai Am demontat grila si am ajuns la ventilatorul axial (Small).jpg (102.02 KiB) Vizualizat de 698 ori
Unitate externa Akai (Small).jpg
Unitatea externa pregatita sa o dau cu solutii pentru degresat valvele sunt inchise freonul este recuperat
Unitate externa Akai (Small).jpg (98.66 KiB) Vizualizat de 698 ori
filtrele unitatii interne sunt infundate (Small).jpg
Pai cum sa functioneze cu filtrele unitatii interne infundate si tangentialul era plin
filtrele unitatii interne sunt infundate (Small).jpg (94.93 KiB) Vizualizat de 698 ori
demontat unitatea interna Akai am scos filtrele (Small).jpg
Unitate interna cu filtrele scoase
demontat unitatea interna Akai am scos filtrele (Small).jpg (72.14 KiB) Vizualizat de 698 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Re: Reparatie aer conditionat Akai

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 12:47 am

sus cu ele ,am muncit nu gluma sa repun in functiune un aer conditionat condamnat
Fişiere ataşate
unitatea interna Akai dezmembrata pentru servisat (Small).jpg
aici este prezentata unitatea externa dezmembrata sa reusesc sa o scot la liman
unitatea interna Akai dezmembrata pentru servisat (Small).jpg (92.48 KiB) Vizualizat de 695 ori
unitate interna Akai pentru servisat (Small).jpg
servisat unitate externa aer conditionat akai
unitate interna Akai pentru servisat (Small).jpg (50.93 KiB) Vizualizat de 695 ori
unitate externa Akai praful si mizeria de doua degete pe condensator (Small).jpg
mizeria este de 2 degete am dat prima data cu matura apoi am dat cu vermorelul si cu generatorul de abur ,a iesit un condensator de omul credea ca nu este al lui
unitate externa Akai praful si mizeria de doua degete pe condensator (Small).jpg (80.39 KiB) Vizualizat de 695 ori
Unitate externa Akai condensatorul este luna dupa servisare (Small).jpg
Unitatea externa este luna ca scos din fabrica
Unitate externa Akai condensatorul este luna dupa servisare (Small).jpg (106.57 KiB) Vizualizat de 695 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 17, 2017 4:16 am

Re: Reparatie aer conditionat Akai

Mesaj de CaryService » Vin Iun 30, 2017 12:01 pm

Avem si noi la firma o pocnitoare de aer conditionat un vortex la fete la birou ne jegmanea o firma de frigotehnisti si tot completau cu freon , au pus baietii mana pe el au gasit ca pierde la o imbinare au refacut imbinarea si l-au incarcat ,din pacate nu mi-au cerut sa le cumpar si cantar dar au luat de la magazin un cantar de peste cel cu carlig 5 gr precizie ,merge vortexul nostru ca nou
Au pus furtunul si au spalat condensatorul si vaporizatorul cu vermorelul mic

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 02, 2017 5:42 pm
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Reparatie aer conditionat Akai

Mesaj de RiciS32 » Dum Iul 02, 2017 5:50 pm

Si noi la firma cand au tabarat caldurile pe noi am scos aerul conditionat si l-am facut luna , am spalat condensatorul cu furtunul si solutii speciale ,am curatat vaporizatorul jurai ca este nou ,acum fetele de la birou sunt fericite
Fişiere ataşate
curatat vaporizator (Small).jpg
Vaporizator curatat se vede sonda de ambient si modul locul unde se leaga nulul de protectie Np
curatat vaporizator (Small).jpg (169.46 KiB) Vizualizat de 628 ori


Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator