Acum este Dum Apr 28, 2024 6:02 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Cod eroare A0,multisplit Daikin

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 01, 2022 10:40 am

Cod eroare A0,multisplit Daikin

Mesaj de Adrian Minca Vangu » Joi Sep 01, 2022 11:24 am

Buna ziua! Am unsistem multisplit Daikin format din unitate exterioara 3MXM52N2V1B si trei unitati interioare FVXM25FV1B. Folosesc acest sistem din 2019 si pe incalzire si pe racire. Din ianuarie anul acesta,una din unitati a defectat trei placi interioare. A aparut Cod A0 si reprezentantul firmei care a vandut si montat a concluzionat ca PCB-ul interior trebuie schimbat. Ma puteti ajuta,lamuri de ce se intampla acest fenomen. Multumesc anticipat !

 
Mesaje: 245
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: Cod eroare A0,multisplit Daikin

Mesaj de RosuFlorian » Sâm Sep 03, 2022 11:20 pm

Am intalnit 3 astfel de cazuri si toate au avut aceeasi cauza: a fost intrerupt nulul de lucru. Posibile cauze: -1- contact imperfect pe nul in stecher/priza de alimentare, in siguranta automata sau in rigletele de legatura; -2- daca nu aveti siguranta automata bipolara ci doi monopolari si din diferite cauze ( diversi consumatori legati pe acelasi circuit, scurtcircuit, monopolar decalibrat/defect pe circuitul de nul) monopolarul de pe circuitul de nul se decupleaza, ramanand faza in placile electronice ce poate distruge oscilatoarele de frecventa, circuitul de semnal (comunicare)...etc; -3- daca alimentarea generala a locuintei este trifazata si nu este folosit un tetrapolar ci doar monopolari/tripolar pe faze si cu monopolar pe nulul de lucru (cu aceeasi valoare ca cele de pe faze sau mai mica), atunci este posibil sa gasiti din cand in cand "cazuta siguranta pe nul" si va duce la punctul 2; -4 - altele... fluctuatii/varfuri, socuri de tensiune provocate de diversi consumatori, tensiune de retea peste limita de 240V.


Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator