Acum este Vin Mar 29, 2024 6:53 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Recuperator din AC Portabil R22

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:40 am

Recuperator din AC Portabil R22

Mesaj de viorel » Dum Dec 28, 2014 10:47 am

MULTA STIMA DOMNULUI INGINER MIRCEA .

INTREBARE.
DOMNULE INGINER ,POT SA FAC UN RECUPERATOR DE FREON R 134 AUTO DINTR-UN APARAT AER CONDITIONAT PORTABIL

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperator din AC Portabil R22

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Dum Ian 04, 2015 7:33 pm

Nu
Deoarece comp AC funct cu un anumit tip de ulei Dau un ex am un comp funct cu R22 de la un AC de xxxxxx BTU si il pun sa aspire R134 din instalatie Refrigerantul R134 nu este miscibil cu Uleiul compresorului ,o parte din ulei va ajunge in recipientul in care il stocati ,se cam cheama ca o sa aveti un Refr contaminat . Presupun ca ati gindit sa colectati lichidul saturat dupa ce iese din condensatorul racit fortat cu un vent axial ,apoi va intra in butelia unde stocati amestecul Refr+uleiul din comp Trebuie luat in calcul ca o parte din uleiul de ungere o sa ajunga in recipientul dvs ,iar o parte mica a uleiului din instalatia care vreti sa o goliti(recuperati ) va ajunge in baia comp deci iar dati de necaz nu dvs ci comp .
Va recomand sa imprumutati de la colegi un Recuperator de Refrigerant ,nu este bine sa umblati cu improvizatii Trebuie sa va amintesc ca un compresor mititel de frigider , poate lejer sa faca pe refulare peste 30 de bari si riscati sa crape butelia daca este o tinichea din comert chinezeasca

La variantele incepatori . mai foloseau fostii mei cursanti pina procurau PV (pompa de vacum) un comp si legau aspiratia la VS refularea o lasau in aer ,dar mereu completau uleiul ,deoarece la refulare se pierde . Face in acest caz un vacum ok .

Cu stima ,,,,,

Ps
Cam asa arata un comp care nu a functionat corect :Uleiul de ungere nu era compatibil cu Refrigerantul . Restul il intelegeti si dvs
Fişiere ataşate
Uleicontaminat_zpsfd33b60a.jpg
Uleicontaminat_zpsfd33b60a.jpg (86.78 KiB) Vizualizat de 1227 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/


Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori