Acum este Vin Apr 19, 2024 1:29 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 02, 2014 11:48 pm
Localitate: Baia Mare

Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Mesaj de Marius C » Mie Mar 18, 2015 7:43 pm

Am gasit si eu un blog unde se dezbate aceasta problema http;//cojo,ro/personal/job-de-criza-ce ... n-romania/
Citez
Nu mai mergeţi la facultăţi şi masterate, nu vă mai zbateţi atât, nu vă mai chinuiţi neuronii. O să vă spun care este cea mai bănoasă meserie din România!
Căutaţi pe internet cursuri de "Frigotehnist” şi aruncaţi-vă pe ele. Câştigaţi aproximativ 300 lei în 30 de minute.
Un tip pe la 25 de ani, îmbrăcat numai de la firme de ţoale ajunge la pacientul bolnav, un frigider care abia mai răsufla. Îl trage puţin în faţă, îl gâdilă şi-l pipăie puţine pe la spate şi în 10 secunde îi pune diagnosticul. Nu mai are agent frigorific.
Costă 300 lei şi îl poate repara pe loc. Aduce ustensilele şi se apucă de treabă. Bagă puţin câteva puţin, dintr-un tub care părea folosit de 100 de ani. Între timp tot butonează de zor un telefon Samsung Galaxy S4, puţin enervat că nu se încarcă instalaţia mai repede. A durat maxim 10 minute încărcarea. Sudează la loc ţeava prin care a băgat freonul (3 minute) şi îmi zice că este gata. Îi dau banii şi îl văd cum pleacă rapid din parcare cu un BMW seria 1.

Cel mai mult am scos /zi cam 1000 lei ,era sezon abia faceam fata ,aveam si un ajutor primea si el 100 lei/zi ,dar acolo pe blog era altul ........

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 11, 2014 11:17 am
Localitate: Brasov

Re: Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Mesaj de Radu » Mie Mar 18, 2015 10:02 pm

O avea si omul dreptate cine stie peste ce jepcar a dat ,cam mult 300 lei sa bage 100 gr de refrigerant ,probabil o fi argintat o valva pentru incarcare
Daca ai segmentul tau de clientela stabil si dai dovada de seriozitate ,este imposibil sa nu razbesti Am citit si eu articolul respectiv dar parca este cusut cu ata alba si BMW si mobil de ultima generatie ,cred ca tipul le exagereaza Poate o fi fost un BMW ursulet si mobilul o replica ieftina ,mai trebuia bietului frigotehnist sa ii puna si un rolex la mana ,obligat si salopeta versace
Am citit un articol pe internet despre un frigotehnist , lucra la tara nu mai stiu in ce comuna ,iesea pe luna la cca 2000 -3000 Lei ,ce viata tihnita avea .
Ca o parere personala este bine sa nu ramanem calati pe frigotehnie ,merita abordat segmentul de reparatii si cel mai ok vad ca le merge celor care se baga pe electrocasnice .Am rasfoit pe aici si vad ac opinie Am avut si eu o perioada in care ma ocupam numai de AC , vara era super bine dar mergi in salturi cand este sezon , apoi fassss ca vine toamna .

Salut

Avatar utilizator
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iun 24, 2014 2:21 pm
Localitate: Pitesti

Re: Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Mesaj de Machinefrigo » Vin Mar 20, 2015 4:02 pm

Toate meseriile sunt banoase daca le faci cu simt de raspundere ,sa ia 300 lei in 10 min este cam ciudat dar cine stie ,vorba colegului de mai sus cine stie ce jepcar era

Am avut si eu zile cand veneam acasa cu bani prin toate buzunarele de la salopeta ,Recunosc era sezon dar sunt si zile moarte de ce sa nu recunoastem

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 20, 2015 11:42 pm
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Mesaj de Andi gr 7 frig » Sâm Mar 21, 2015 12:46 am

Mai exagereaza lumea dar nici chiar asa si BMW si Android si 300 lei in 30 min ,o fi Parlamentar asa se explica

Avatar utilizator
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 23, 2015 11:03 am
Localitate: Voluntari

Re: Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Mesaj de Eek36 » Lun Mar 23, 2015 11:38 am

Pe undeva are dreptate ,am si eu un fost coleg de scoala s.a calificat 4 luni ,nu duce lipsa de bani , a sch 2 masini ii merge foarte bine Adevarul este ca si munceste , cand da caldura nu stie de zi libera ,el mi-a sugerat sa ma calific ca Frigotehnist .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:32 pm
Localitate: Videle

Re: Job de criză – cea mai bănoasă meserie din România

Mesaj de Kuki » Dum Apr 12, 2015 2:36 pm

Are dreptate toti stalpii au anunturi cu reparatîi masini de spalat si cei care dau bani cu camata 50% dobanda Nu am vazut anunt cu reparatii pe frig .deci sunt putini meseriasi .Am sa fac niste poze sa mai dau idei la colegi Interesant ca incepe sa se incalzeasca si nu vad afise cu servisat AC boieri frigotehnistii


Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator