Acum este Vin Mai 03, 2024 2:12 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Condensator racit cu apa Home Made

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 13, 2017 11:04 pm

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de IstrateM » Mar Iun 13, 2017 11:28 pm

Razvan gr 6 scrie:Buna seara domnul profesor ,uitati ce am facut cu Florin

O masina de racit bauturi racoritoare cu doua capete R134 Condensatorul original era de tipul cu tole si racire fortata cu axial Nu am mai scapat de patron , obligat a vrut sa ii schimbam condensatorul cu unul racit cu apa ca asa a vazut el in Austria .I-am explicat ca ii trebuie apa dedurizata si ce probleme poate avea cu infundatul tevilor cu calcarul din apa , nu a fost chip sa ne intelegem a zis ca o sa caute pe altii ,va dati seama ca nu aveam chef sa pierdem bani .Am invatat cu dvs despre cond racite cu apa si am adaptat urgent .Am rezolvat treaba cu teava de Cu de 12 si 8 ,4 m au fost suficienti cam 0,7 m/spira ,4 argintari cu statia si 2 coliere de la magazinele de piese auto , pentru etansare furtune alimentare/evacuare apa +un filtru magnetic de 1/2" din cele care se pun la CT ,dupa noi nu face nici doi bani filtrul magnetic ,zic ei ca sparge molecula de calciu dar nu cred asa ceva.Incarcarea a fost facuta la mana cca 300 gr R134 .Apa intra cu 10 C si iesea cu 13-14 C Racitorul mergea beton As fi dorit sa il reglez sa iasa apa cu 24 C dar umblau vanzatoarele la robinet ca nu se pricep.
Spirele au fost facute pe un tambur gol de cablu de fibra optica luat de la REMAT, in interiorul tevii de 12 am bagat teava de 8 la capete am argintat teava de alim cu apa tot de 8 ,am dat gauri in teava de 12 pe laterala si am sudat cu electrozi de argint de 3 lei ;) .Una peste alta am castigat bine ,patronul nu a vrut sa ne dea condensatorul original cu ventilator .Teava o aveam recuperata de la niste AC vechi unde am fost cu Florin sa le desfiintam ,spirele sa stea stranse le-am prins cu soricei de plastic .


Interesant mod de rezolvare folosind apa ,cred ca merge de rupe ca nu il mai deranjeaza ca afara este cald sau frig ,conteaza sa ai apa sa faci frig ,deci ce sa inteleg vaporizatorul a ramas la fel condensatorul a fost modificat sub forma de spira comprimata in interior o teva prin care curge freonul in exterior curge apa ,mai nasol la curatatul periodic de piatra ,filtre ceva ?

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 8:46 pm

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Sabin » Sâm Iul 01, 2017 9:09 pm

Am facut si eu o masina frigorifica de facut inghetata avea 4 capete si cand o scotea in strada crapa fierea in ea ca era asfaltul incins ,atunci i-am scos condensatorul original cu teava de 6 si am bagat teava de 6 in teava de 8 si i-am sudat intrare iesire a apei ,tot dupa modelul colegului A mers super bine si nu mai avea treaba ,am facut alta care avea un butoi de apa la 1,5 m si venea prin cadere apa si tot functiona in soare

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 02, 2017 5:42 pm
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de RiciS32 » Dum Iul 02, 2017 5:50 pm

Am vazut si eu in austria masina de sucuri care avea asa ceva condensator racit cu apa ,am dat cautare dar am gasit niste condensatoare facute din plastic tectilice se pare ca pretul este 5x cel home made

prin interior circula refrigerantul si condenseaza in exterior circula apa care preia caldura , prefer pe cel facut de baieti asta este scump si prost
Fişiere ataşate
condenstor racit cu apa.jpg
condensatoare racite cu apa niste chestii scumpe nu le recomand mai bine le faceti singuri
condenstor racit cu apa.jpg (34.47 KiB) Vizualizat de 1214 ori
condensator racit cu apa (Small).jpg
prin interior circula refrigerantul si condenseaza in exterior circula apa care preia caldura , prefer pe cel facut de baieti asta este scump si prost
condensator racit cu apa (Small).jpg (38.45 KiB) Vizualizat de 1214 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 18, 2017 3:03 pm

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Luci23 » Mar Iul 18, 2017 3:08 pm

RiciS32 scrie:Am vazut si eu in austria masina de sucuri care avea asa ceva condensator racit cu apa ,am dat cautare dar am gasit niste condensatoare facute din plastic tectilice se pare ca pretul este 5x cel home made
prin interior circula refrigerantul si condenseaza in exterior circula apa care preia caldura , prefer pe cel facut de baieti asta este scump si prost


Am invatat si noi la scoala condensatoarele tectilice ,am invatat si condensatorul in placi brazate alfa leval

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 23, 2015 1:44 pm
Localitate: 1 Decembrie

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Gabriel » Mar Aug 01, 2017 2:34 pm

RiciS32 scrie:Am vazut si eu in austria masina de sucuri care avea asa ceva condensator racit cu apa ,am dat cautare dar am gasit niste condensatoare facute din plastic tectilice se pare ca pretul este 5x cel home made

prin interior circula refrigerantul si condenseaza in exterior circula apa care preia caldura , prefer pe cel facut de baieti asta este scump si prost

Am facut si condensator racit cu apa din tevi de cupru am invatat si la scoala de cele tectilice ,prefer sa dau 100 lei pe teava nu 400 euro pe plastic si fac acelas lucru dar eu stiu ca teava de cupreru conduce cel mai bine caldura

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 07, 2015 11:51 am
Localitate: Titan

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de AdiWork » Joi Aug 10, 2017 1:57 am

RiciS32 scrie:Am vazut si eu in austria masina de sucuri care avea asa ceva condensator racit cu apa ,am dat cautare dar am gasit niste condensatoare facute din plastic tectilice se pare ca pretul este 5x cel home made

prin interior circula refrigerantul si condenseaza in exterior circula apa care preia caldura , prefer pe cel facut de baieti asta este scump si prost

Le stiu din manualul de frig primit de la scoala
Ai facut o prezentare foarte ok
Ma bagase in pamant un agregat si am facut celebra teava prin teava cu apa prin ea si am reusit ,bine este sa aiba cine te invata

Avatar utilizator
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 11:57 am
Localitate: Buc sect5

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de PaunCostel » Sâm Sep 21, 2019 2:26 pm

Bun de studiat condensatorul unei masini frigorifice racit cu apa , cred ca este pe freon R134

Anterior

Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator