Acum este Vin Mar 29, 2024 8:58 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Condensator racit cu apa Home Made

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Razvan gr 6 » Sâm Mai 09, 2015 7:32 pm

Buna seara domnul profesor ,uitati ce am facut cu Florin

O masina de racit bauturi racoritoare cu doua capete R134 Condensatorul original era de tipul cu tole si racire fortata cu axial Nu am mai scapat de patron , obligat a vrut sa ii schimbam condensatorul cu unul racit cu apa ca asa a vazut el in Austria .I-am explicat ca ii trebuie apa dedurizata si ce probleme poate avea cu infundatul tevilor cu calcarul din apa , nu a fost chip sa ne intelegem a zis ca o sa caute pe altii ,va dati seama ca nu aveam chef sa pierdem bani .Am invatat cu dvs despre cond racite cu apa si am adaptat urgent .Am rezolvat treaba cu teava de Cu de 12 si 8 ,4 m au fost suficienti cam 0,7 m/spira ,4 argintari cu statia si 2 coliere de la magazinele de piese auto , pentru etansare furtune alimentare/evacuare apa +un filtru magnetic de 1/2" din cele care se pun la CT ,dupa noi nu face nici doi bani filtrul magnetic ,zic ei ca sparge molecula de calciu dar nu cred asa ceva.Incarcarea a fost facuta la mana cca 300 gr R134 .Apa intra cu 10 C si iesea cu 13-14 C Racitorul mergea beton As fi dorit sa il reglez sa iasa apa cu 24 C dar umblau vanzatoarele la robinet ca nu se pricep.
Spirele au fost facute pe un tambur gol de cablu de fibra optica luat de la REMAT, in interiorul tevii de 12 am bagat teava de 8 la capete am argintat teava de alim cu apa tot de 8 ,am dat gauri in teava de 12 pe laterala si am sudat cu electrozi de argint de 3 lei ;) .Una peste alta am castigat bine ,patronul nu a vrut sa ne dea condensatorul original cu ventilator .Teava o aveam recuperata de la niste AC vechi unde am fost cu Florin sa le desfiintam ,spirele sa stea stranse le-am prins cu soricei de plastic .
Fişiere ataşate
Cond racit cu apa.jpg
O masina de racit bauturi racoritoare cu doua capete R134 Condensatorul original cu tole si racire fortata cu axial Nu am mai scapat de patron obligat a vrut sa ii sch condensatorul cu unul racit cu apa ca asa a vazut el in Austria .I-am explicat ca ii trebuie apa dedurizata si ce probleme poate avea nu a fost chip sa ne intelegem a zis ca o sa caute pe altii .Am rezolvat treaba cu teava de 12 si 8 3 m au fost suficienti 4 argintari cu statia 2 coliere de la magazinele de piese auto pentru etansare furtune alimentare/evacuare apa +un filtru magnetic de 1/2 care se pune la CT ,dupa noi nu face nici doi bani ,zic ei ca sparge molecula de calciu dar nu cred asa ceva Incarcarea a fost facuta la mana .Apa intra cu 10 C si iesea cu 14 Racitorul mergea beton
Cond racit cu apa.jpg (103.36 KiB) Vizualizat de 3435 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 25, 2014 3:23 pm
Localitate: Alexandria

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Ovidiu » Dum Mai 10, 2015 4:49 pm

Sal Razvan pentru prima data gasesc asa rezolvare,ce vreau sa te intreb : Pcomp=? ,documentatie de executie unde ai gasit Are eficienta ? Cum curatati conducta in interior de depuneri

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Razvan gr 6 » Dum Mai 10, 2015 7:10 pm

Ovidiu scrie:Sal Razvan pentru prima data gasesc asa rezolvare,ce vreau sa te intreb : Pcomp=? ,documentatie de executie unde ai gasit Are eficienta ? Cum curatati conducta in interior de depuneri

Salut Ovidiu am sa incerc sa raspund puncual
-P comp nu mai stiu sigur dar era peste 200 W
-Documentatia o am pe telefonul mobil mai precis suportul de curs predat la scoala,acolo am gasit rezolvarea la capitolul condensatoare /vaporizatoare
-Eficienta foarte buna deoarece cedeaza caldura foarte repede si nu o cedeaza in mediul ambiant cum a fost construita ci la apa care are rol de agent secundar de racire .Apa se incalzeste cam cu 4 C ,nu pot sa spun sigur valoarea exacta deoarece aveam un termometru mai slab Nu am putut masura ce debit de apa se consuma ,dar asa a vrut prop asa am facut ,daca nu o facem noi incerca altul
-Proba de presiune ,vacumat incarcat exeact cum am invatat la scoala ,nu este nimic deosebit
-Curatatul tevii de Cu in interior ,aici intervine rugozitatea foarte mica a Cuprului deci depuneri mai mici ,pentru curatat cand o fi necesar o decuplam de la apa o suflam cu aer sa iasa apa din interior bagam niste solutie cu care se curat CT si o rezolvam ,tragem sperante la filtrul magnetic sa faca ce scrie in documentatia lui ,aici am rezerve si vorbesc din experienta
-Una peste alta a meritat din toate punctele de vedere

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Dec 17, 2014 5:15 am
Localitate: Zimnicea

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Adrian gr 10 » Dum Mai 10, 2015 8:12 pm

Foarte buna treaba ai facut Razvan .am vazut in Ungaria asa ceva dar era facut din plastic termo/conductor ,nici pe departe nu se compara condensatorul facut din plasticaraie cu cel facut din Cupru .Aparatul vazut de mine functiona la fel ,dar apa folosita o colectau in rezervor si spalau cu ea pe jos sau udau pomii si iarba . Nici vorba de filtru magnetic ,automatizare nici macar un robinet de reglaj , era legata direct la spalator .

Spor la treaba

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 20, 2015 11:28 pm
Localitate: Calugareni

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Catalin12 » Dum Mai 17, 2015 7:41 pm

Salut Razvan
Foarte interesant cum ati rezolvat condensatorul ,teava din interior prin care condenseaza freonul ce diametru are ,filtru de care ati pus 10-15 mai mare .Ce face masina de sucuri cand nu are apa :o

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Razvan gr 6 » Dum Mai 17, 2015 8:44 pm

Catalin12 scrie:Salut Razvan
Foarte interesant cum ati rezolvat condensatorul ,teava din interior prin care condenseaza freonul ce diametru are ,filtru de care ati pus 10-15 mai mare .Ce face masina de sucuri cand nu are apa :o


Salut Catalin am sa incerc sa raspund punctual :
-Teava din interior este de ac diametru cu ce am gasit la condensatorul racit fortat (poti pune si o treapta superioara de diametru) ,un mare avantaj ca pierderile de presiune locale (la sch de directie 180 grade in coturi ) sunt neglijabile in condensatorul facut de noi unde curbele sunt foarte lejere .asa am invatat noi la scoala .
-Filtrul =identic cu ce am gasit
-Cand nu are apa se comporta ca un condensator de la un AC cu ventilatorul ars ,o sa explic special pentru tine dar nu te supara acest lucru tine de A ,B, C-ul meseriei mai precis interp Bat de Manom .Exista o relatie de proportionalitate intre temp de condensare si presiunea de condensare .

Iau o poza de pe forum postata de d-l profesor si voi comenta
Fişiere ataşate
Bat manom 1.jpg
PP In conditii normale Pc=10 Bari Tc=42 C
Cred ca ai recunoscut un AC auto cu R134 care merge in 2/10
Bat manom 1.jpg (121.31 KiB) Vizualizat de 3000 ori
Bat Manom 2.jpg
Presupun condensatorul plin de mizerie ,Tc creste (58 C) deoarece nu mai am sch de caldura suficient ,se vede ca a crescut si Pc presiunea de condensare la 15 Bari Dar daca pulverizez apa cu vermorelul pe condensator ce se intampla cand scade temp lich saturat ............
Bat Manom 2.jpg (118.54 KiB) Vizualizat de 3000 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:15 pm
Localitate: Brasov

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Octavian Bv » Lun Mai 18, 2015 3:44 pm

Sunt foarte folosite pe afara condensatoarele racite cu apa ,am reparat si noi asa ceva (chiar erau din plastic termocond) , Cel din Cu functioneaza foarte bine ,este o problema cu apa daca nu este furnizata permanent .Se poate monta un butoi cu apa de 200 l si tine cel putin 2 ore ,debitul reglat din robinetul de intrare ,teava de iesire (scurgere ) montata in sus sa stea plina cu apa ,vad ca Razvan a facut la fel capetele sunt la partea de sus
Se foloseste numai Cu maleabil se vinde la colac nu se foloseste bara otelita

Aici ai un topic cum am rezolvat noi viewtopic.php?f=2&t=510
Fişiere ataşate
20150518_120017 (Custom).jpg
Teava se intoarce prin interiorul spirei
20150518_120017 (Custom).jpg (140.5 KiB) Vizualizat de 2982 ori
20150518_111614 (Custom).jpg
Uite inca o idee sa o pui in aplicare cand dai de necaz
20150518_111614 (Custom).jpg (108.69 KiB) Vizualizat de 2982 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Razvan gr 6 » Lun Mai 18, 2015 9:11 pm

Multumesc Octavian pentru sfaturi ,am citit postarea ta ,ca eficienta este peste serpentina de aluminiu Inca nu m-am lovit de asa ceva ,dar este bine de stiut Cand vin la Predeal vreau sa ne vedem .Daca ai drum prin Buc poate ne vedem

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 04, 2015 1:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Albu Cristian » Vin Mai 29, 2015 8:13 pm

Sunt foarte eficiente ac condensatoare racite cu apa ,nu sunt infl de temp din cladire ,au un randament foarte bun Am modificat si eu un aparat de sucuri cu 2 capete si merge foarte bine ,Cam 300 l/ora de apa se consuma aici nu ma pronunt ca nu stiu cat costa mc de apa rece Reglajul debitului a fost facut din robinetul de intrare la iesire apa avea cu 7 C mai mult ,nu am masurat temp la iesire din condensator dar avea max 25 C .Aparatul era tinut in incinta inchisa si singura solutie sa functioneze bine a fost cu cond racit cu apa In 2 ani nu am curatat teava de depuneri ,Anual o golesc si o umplu cu detartran o tin plina cam 2 ore apoi dau drumul la apa si nu iese mare lucru

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Aug 15, 2015 12:56 pm
Localitate: Tg Jiu

Re: Condensator racit cu apa Home Made

Mesaj de Dorin » Dum Aug 16, 2015 2:50 pm

Lucrez la Profi in Tg Jiu , pe caldurile acestea am pus o teava gaurita (50 de gauri de 2 mm) sa curga apa pe condensator .Ce parere aveti de aceasta metoda ,dupa mine este singura care m-a ajutat
Condensatoarele sunt montate sus pe cladire au 3 ventilatoare ,nu au turatie reglabila functioneaza toate simultan

Următorul

Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori