Acum este Joi Mai 02, 2024 3:04 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

AC montat pe perete placat cu polistiren

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2015 2:08 pm
Localitate: Oltenita

AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Cristi33 » Vin Mai 15, 2015 4:27 pm

Au reabilitat termic blocul meu cu polistiren de 10 ,in pret intra si dat jos de pe perete AC si montajul ,Vreau sa va intreb care este cea mai sigura metoda La un vecin au montat direct pe izolatie

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Razvan gr 6 » Vin Mai 15, 2015 5:48 pm

Sal Cristi vezi sa nu dai de necaz ,cei care monteaza pe schela sa nu fie niste necalificati ,eu cu Florin le zicem "schelari" mai castiga si ei un ban dar fac numai rele
Voi scrie pasii importanti
-Recuperat Refrigerantul (freonul ) in UE ,eu folosesc bateria sa vad cand ajunge la -1 Atentie mare AC sa functioneze in frig nu in pompa de caldura ca este belea .
-Blindat robinetii unde intra imbusul 2 capace din bronz cu filet interior ,acum gasesti din plastic dar vezi sa aiba garnitura de etansare
-Scos de sub tensiune (tras din priza )
-Demontat cond 5x..mmp
-Demontat piulitele olandeze de la conductele de legatura UI UE ,obligat tii contra de Valva de gaz/lichid
-Blindat cu dopuri la valve :unde au fost tevile ,poti sa le blindezi si in balcon .deoarece pot exista pierderi pe linga fusul de la robinet
-Demontat UE de pe console (suruburi si piulite ,ai grija sa nu cada jos ,aici noi folosim o scula speciala (de fapt 2 sa tinem cu una contra si cu una desfacem )ca o pipa cu un brat sub forma de L o sa fac o poza sa o atasez
-Blindat tevile cu dopuri ,ma refer la cele care raman afara ,sa nu intre mizerie in ele sa infunde aparatul Intervine si clasica punga de plastic si izolier

La montaj se ia in sens invers ,apoi baterie vacumare si dat drumul ,bine este sa faca si o proba de presiune dar nu o sa ai parte de asa ceva
Aici intervine probleme ca multi zic ca vor comp cu freon ,ai grija ce scrie pe UE R22 sau 407 410 ,Gasesti ....... care baga peste R22 407 si se alege praful de comp in 3-5 luni .Refrigerantii din ganma 4xx nu se comp ,se recupereaza si se incarca iar
Daca tevile au ramas doar cu pungi in cap si niste izolier care a cazut si acela,te sfatuiesc sa inlocuiesti conducta de Cu deoarece este plina cu praf si mizerie si contaminezi traseul frigorific .

Acum voi scrie cum am invatat noi la scoala sa fixam consolele pe peretele placat :
-Minim 4 tevi de Ol de 1/2" sau 3/4 " de 10 cm pe post de distantier ,minim 2 tevi pe fiecare consola ,noi punem 3 buc Am testat daca suporta : cu UE montata s-a suit Florin pe ea si nici nu a marait . Proba facuta pe o UE montata la parter
-Nu accepta sa fie montat direct pe polistiren fara nimic in spate deoarece polistirenul se taseaza si toata greutatea sta in 4 dibluuri si 4 Hs si te trezesti cu aparatul cazut jos
-Nici cu forta sa nu accepti sa fie montat cu ancore de strapungere si tije filetate
-In jurul tevilor care intra in polistiren noi dam cu cauciuc siliconic ( cel folosit de instalatori ) sa nu intre apa pe langa ele


Cred ca este ok si m-am facut inteles

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Dec 17, 2014 5:15 am
Localitate: Zimnicea

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Adrian gr 10 » Dum Mai 17, 2015 6:37 pm

Montajul AC pe polistiren direct este total gresit deoarece polistirenul se taseaza,riscul sa cedeze este foarte mare ,au dat si la tv AC cazut pe o masina ,paguba la greu Subscriu si eu la montajul cu tevi de 10 cm ,cam un cm preseaza in tencuiala .dar sunt foarte rezistente .cum a scris si colegul dat cu silicon sa nu intre apa Cu tije nu am montat si nu recomand ,Am colegi care monteaza prin decuparea polistirenului si pun prelungitoare de consola sau iau console mai lungi sa nu stea UE lipita de perete deoarece nu mai are circulatie de aer La acest tip de montaj apare problema ca intra apa pe langa polistiren ,mai ales iarna cind apa ingheata si deplaseaza polistirenul bucatile decupate si lipite cu adezivi nu fac doi bani .Recomand tevile de 10 cm ,eu am gasit niste bucsi vechi de Aro si le-am pus au exact cat trebuie ,dar nu se mai fabrica asa ceva ,tot teava este sfanta Recomand teava taiata drept la strung ,ca varianta de avarie eu puneam o coala de hartie si faceam un cerc cu creionul , apoi taiam pe contur cu flexul si iesea foarte drept Este ceva de munca dar sunt multumit si dorm linistit pe perna mea

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2015 2:08 pm
Localitate: Oltenita

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Cristi33 » Dum Mai 17, 2015 8:08 pm

Multumesc Razvan pentru sfaturi ,am sa dau la strungar sa faca distantierele din teava

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 1:21 pm
Localitate: Popesti Leordeni

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Damian gr 3 » Sâm Mai 23, 2015 2:13 pm

Cum au scris si colegii ,cel mai sigur este cu minim 4 capete de teava de 10 cm pe post de distantier ,pe capul Hs obligat o saiba sa fie suprafata de contact mare ,se strang cu bun simt ,obligat puse in boloboc Daca faci asa este bine

Avatar utilizator
 
Mesaje: 26
Membru din: Vin Iul 17, 2015 2:38 pm

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Alf » Mie Iul 29, 2015 8:25 pm

Am vazut la practica la Freon Trading ,un AC cazut de la etajul 1 viewtopic.php?f=4&t=544 ,atasez niste poze sa le vedeti
Cei de la Freon Trading au fost de l-au inlocuit cei care il montasera nu au mai fost de gasit
Daca era pus cu distantiere de teava nu mai cadea
Fişiere ataşate
AC cazut de la et 1.JPG
AC a scapat cu cond indoit carcasa era vai steaua ei ,am inteles ca se poate repara
AC cazut de la et 1.JPG (49.17 KiB) Vizualizat de 8140 ori
AC cazut..JPG
AC a scapat cu cond indoit carcasa era vai steaua ei ,am inteles ca se poate repara
AC cazut..JPG (55.35 KiB) Vizualizat de 8141 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2015 2:08 pm
Localitate: Oltenita

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de Cristi33 » Joi Iul 30, 2015 4:52 pm

Am rezolvat cu AC-ul acum doua saptamani

Cum este romanul am lasat de pe o zi pe alta pana au dat caldurile

Uitati ce suport am facut :)
Am urmat sfatul cu tevile de 10 cm
Pe fiecare suport Home Made am pus 3 dibluri in perete

Va multumesc pentru sfaturi
Fişiere ataşate
Suporti Home Made.jpg
Suportul este facut din profile groase in carne de 2 mm
Puferele de amortizare sunt luate din magazin de piese auto
Suruburile de fixare cum am citit pe forum au contra/piulita ,asez aparatul pe suruburi si le string lejer
Suporti Home Made.jpg (96.55 KiB) Vizualizat de 8128 ori

 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 24, 2022 12:20 am

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de ObrejaVasile » Mie Aug 24, 2022 12:20 am

Cristi33 scrie:Am rezolvat cu AC-ul acum doua saptamani

Cum este romanul am lasat de pe o zi pe alta pana au dat caldurile

Uitati ce suport am facut :)
Am urmat sfatul cu tevile de 10 cm
Pe fiecare suport Home Made am pus 3 dibluri in perete

Va multumesc pentru sfaturi

Am terminat un curs in zoom sunt praf .Acum caut si eu manualul de frig .
Am citit cam tot ce se poate citi pe forum
Am invatat si eu ceva

 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Noi 21, 2022 11:48 pm

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de JoineaVlad » Mar Noi 22, 2022 6:00 pm

ObrejaVasile scrie:
Cristi33 scrie:Am rezolvat cu AC-ul acum doua saptamani

Cum este romanul am lasat de pe o zi pe alta pana au dat caldurile

Uitati ce suport am facut :)
Am urmat sfatul cu tevile de 10 cm
Pe fiecare suport Home Made am pus 3 dibluri in perete

Va multumesc pentru sfaturi

Am terminat un curs in zoom sunt praf .Acum caut si eu manualul de frig .
Am citit cam tot ce se poate citi pe forum
Am invatat si eu ceva

Bine era daca faceai cursul in sala eu astept de 9 luni sa prind un loc

 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Noi 21, 2022 11:32 pm

Re: AC montat pe perete placat cu polistiren

Mesaj de MangeacuFlorian » Joi Noi 24, 2022 11:24 pm

JoineaVlad scrie:
ObrejaVasile scrie:
Cristi33 scrie:Am rezolvat cu AC-ul acum doua saptamani

Cum este romanul am lasat de pe o zi pe alta pana au dat caldurile

Uitati ce suport am facut :)
Am urmat sfatul cu tevile de 10 cm
Pe fiecare suport Home Made am pus 3 dibluri in perete

Va multumesc pentru sfaturi

Am terminat un curs in zoom sunt praf .Acum caut si eu manualul de frig .
Am citit cam tot ce se poate citi pe forum
Am invatat si eu ceva

Bine era daca faceai cursul in sala eu astept de 9 luni sa prind un loc

Si eu astept


Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori