Acum este Joi Apr 18, 2024 3:48 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Pun si eu ce mi-au adus baietii din teren cum au legat la no

Clipuri Video si Albume Foto Cursuri Electricieni pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 17, 2017 4:16 am

Pun si eu ce mi-au adus baietii din teren cum au legat la no

Mesaj de CaryService » Vin Iun 30, 2017 12:03 pm

Merge mai bine ca titlu sa nu faceti asa ,un cablu cu doua conductoare legat la faza si nul ,nici vorba sa lege la nulul de protectie ii jignesti pe "meseriasi "
Fişiere ataşate
trifazici se vede cum s-a legat sa alimenteze echipamentul (Small).jpg
un cablu cu doua conductoare legat la faza si nul ,nici vorba sa lege la nulul de protectie ii jignesti pe "meseriasi "
trifazici se vede cum s-a legat sa alimenteze echipamentul (Small).jpg (116.43 KiB) Vizualizat de 781 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 09, 2017 10:50 pm

Re: Pun si eu ce mi-au adus baietii din teren cum au legat l

Mesaj de VDobre » Lun Iul 10, 2017 12:44 am

Din pacate nu este un caz singular ,peste tot dai de asa ceva si ne miram de ce apar tot felul de case arse din banalul scurt circuit sau circuit suparea incarcat

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iul 02, 2017 1:46 am
Localitate: Slatina jud Olt

Re: Pun si eu ce mi-au adus baietii din teren cum au legat l

Mesaj de Sava Ghe » Dum Iul 16, 2017 1:07 pm

Am o intreaga colectie de minuni intalnite pe teren ,am sa le ridic ,am un tablou la mine la bloc au montat baietii siguranta in cofret pe nul si faza direct ,alimentau un echipament de CATv acolo aveau P+N nu mai comentez unde era legata faza ,pe post de nul de protectie au strapat nulul de lucru inainte sa intre in siguranta

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:38 pm
Localitate: Balotesti

Re: Pun si eu ce mi-au adus baietii din teren cum au legat l

Mesaj de Rob3rt » Joi Aug 17, 2017 5:25 pm

Sava Ghe scrie:Am o intreaga colectie de minuni intalnite pe teren ,am sa le ridic ,am un tablou la mine la bloc au montat baietii siguranta in cofret pe nul si faza direct ,alimentau un echipament de CATv acolo aveau P+N nu mai comentez unde era legata faza ,pe post de nul de protectie au strapat nulul de lucru inainte sa intre in siguranta

Ridic si eu una
Niste circuite facute de "baieti " vedeti pe unde au plasat circuitele de priza ,probabil nu prea le au cu Normativul ,sa te tii circ ca in dreptul ferestrei vin instalatorii sa puna caloriferul
Ridic o poza cu un bransament facut de alti "baieti"
Fişiere ataşate
Bransamen subteran trifazic (Custom).jpg
Bransament trifazic rxecutie subterana
Bransamen subteran trifazic (Custom).jpg (181.51 KiB) Vizualizat de 749 ori
Circuite de priza montate sub fereastra  , ce or face instalatorii.jpg
Circuite de priza montate sub fereastra
Circuite de priza montate sub fereastra , ce or face instalatorii.jpg (50.02 KiB) Vizualizat de 750 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Aug 19, 2017 12:33 am
Localitate: Bragadiru

Re: Pun si eu ce mi-au adus baietii din teren cum au legat l

Mesaj de Miron » Sâm Aug 19, 2017 12:46 am

Rob3rt scrie:Ridic si eu una
Niste circuite facute de "baieti " vedeti pe unde au plasat circuitele de priza ,probabil nu prea le au cu Normativul ,sa te tii circ ca in dreptul ferestrei vin instalatorii sa puna caloriferul
Ridic o poza cu un bransament facut de alti "baieti"


Au facut treaba " ca la carte " cu circuitele de priza sub geam ,uita omul fereastra deschisa ploua si il electrocuteaza ,il apreciaza instalatorii cu toate injuraturile din santier ,ca nu au unde pune caloriferul


Înapoi la Practica Cursuri electricieni video si foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator