Acum este Vin Apr 19, 2024 11:23 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Eoliana

Clipuri Video si Albume Foto Cursuri Electricieni pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 21, 2017 8:37 pm

Re: Eoliana

Mesaj de emil » Dum Mai 21, 2017 8:56 pm

silviutacu gr 13 scrie:Buna seara domnul profesor ,am o pasiune sa aplic ce invat si ce citesc ,omul este bine toata viata sa invete "o zi in care nu ai invatat ceva este o zi pierduta din viata "

Eoliana construita de mine (experiente versus facut bani)
Putere cca 1 Kw magneti neodin , fuzeta/port fuzeta de Dacia de la remat ,restul multa pasiune , voi mai descrie pe parcurs

Ai dreptate Silviu dar daca nu sufla vantul 4 zile nu ai curent ,este pe aici un post de ftv ,eu as cupla cele doua asa mai merge ca lumina am

 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mai 22, 2017 2:09 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Mirel gr 8 » Lun Mai 22, 2017 2:18 pm

Ai muncit nu gluma sa obtii curent electric cu eoliana dar depinzi prea mult de vant si eu sunt de ac parere sa cuplezi 4 panouri de 250 W fiecare si alea trag la greu ce vine din eoliana este bonus
Poti deveni independent da enel cu 8 panouri pacat ca nu permint baietii jmekeri sa pui sistem on grid produci curent bagi in retea noaptea tragi din retea contorul este facut si in tara merge in ambele sensuri si platesti doar 10 lei pe luna dar de

Avatar utilizator
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mai 23, 2017 2:59 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Telu gr frig » Mar Mai 23, 2017 3:04 pm

tot cu fotovoltaice cuplata o vad si eu si sunt controlere speciale de le duc pe ambele

Avatar utilizator
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 05, 2017 6:11 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Viorel gr 7 » Lun Iun 05, 2017 6:34 pm

Felicitari silviu pentru eoliana am auzit ca ai terminat pe locul I postliceala Carol I si Daniel Iordan pe locul II ,pacat ca nu am venit si eu cu voi ,cat a insistat domnul inginer olteanu sa mergeti la scoala

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 12, 2017 1:45 pm
Localitate: Calugareni

Re: Eoliana

Mesaj de DicuMihai » Lun Iun 12, 2017 2:09 pm

Energia regenerabila merge asociata cu sisteme fotovoltaice autonome sau on grid in baterii ,merge asociata si cu off grid sa bagi in retea dar cand nu este vant nu ai ce baga

 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 16, 2017 12:55 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Mario23 » Vin Iun 16, 2017 1:01 pm

Instalatia eoliana de producere a curentului electric este bine sa fie cuplata cu fotovoltaici fie ca esti off grid adica il acumulezi in baterii fie onn grid il bagi in reteaua furnizorului ,dar la noi nu poti de baietii destepti

Avatar utilizator
 
Mesaje: 32
Membru din: Dum Iun 18, 2017 10:54 am

Re: Eoliana

Mesaj de AntonMihai » Dum Iun 18, 2017 11:13 am

Cred si eu ca este bine daca sunt pe regenerabile sa cuplezi eoliana cu fotovoltaici ,ai cam aceleasi componente controler pentru incarcare acumulatori ,inverter s ai curent alternativ pentru frigidere televizoare si ce o mai fi

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 12:57 am

DicuMihai scrie:Energia regenerabila merge asociata cu sisteme fotovoltaice autonome sau on grid in baterii ,merge asociata si cu off grid sa bagi in retea dar cand nu este vant nu ai ce baga

Au dreptate baietii esti cu eoliana prea dependent de vant ,merita cuplata cu un sistem de fotovoltaici off grid sau on grid daca bagi in retea

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iul 01, 2017 8:46 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Sabin » Sâm Iul 01, 2017 9:13 pm

Cum spun si colegii fara un sistem fotovoltaic cam greu sa te bazezi cu euliana pe bataia vantului

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 13, 2017 8:33 am

Re: Eoliana

Mesaj de Gelugr12 » Joi Iul 13, 2017 11:56 am

de acord cu colegii sursele de curent regenerabile sunt ok dar nu poti sa te bazezi numai pe eoliana ,si eu zic ca mergea cuplata o instalatie electrica cu fotovoltaici

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Practica Cursuri electricieni video si foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator