Acum este Vin Apr 19, 2024 10:38 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Dec 17, 2022 3:15 pm

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de LaurentiuDanut » Mar Dec 20, 2022 3:00 pm

O vreau si eu tot cartonata .
Din pacate la Targul de carti Gaudeamus am ajuns la spartul targului. Erau doar cate un exemplar la stand ,nu am putut cumpara .Am fost cu sotia si am asistat la o lansare de carte . Dau dreptate colegilor de forum saracie lucie pe partea tehnica ,Am rasfoit si eu o carte cred ca o descria unul din colegi ,cum sa faci niste circuite electrice prin casa si pe langa casa sau asa ceva .Cred ca era de prin 2014 sau 2013 ,nu dadeam banii pe ea .
Fişiere ataşate
Instantaneu Gaudeamus 2022..jpg
De la targ
Instantaneu Gaudeamus 2022..jpg (108.31 KiB) Vizualizat de 2542 ori

 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 20, 2022 3:40 pm

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de PruneaMarian » Mar Dec 20, 2022 3:40 pm

Nu sunt elevul dvs dar am luat manualul de la Expo ,il rasfoiesc de 8 zile .Este o carte excelenta, pentru cei care vor sa aprofundeze instalatiile electrice in constructii ,imi mai prind urechile prin calcule si formule ,dar incet incet datorita manualului le dau de cap ,nu credeam ca voi tine in mana aceasta carte :roll:
-Sunt pasionat de acest domeniu ,am si titlurile mentionate de colegi ,din pacate nu sunt relevante , fata de cartea galbena .Saracie lucie pe domeniul tehnic .Merita si ultimul ban dat pe el .Daca o scoateti cartonata ,o iau si pe aceea .
Felicitari domnului ing Olteanu .

 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Dec 22, 2022 3:39 am

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de LaurentiuGeorge » Joi Dec 22, 2022 11:01 am

Am studiat din acest manual ,pun o parere personala :
-Manualul electricianului de ultima ediție este un ghid esențial pentru orice electrician.
-Acesta oferă informații detaliate despre instalarea, întreținerea și repararea sistemelor electrice.
-Manualul conține, de asemenea, informații despre siguranța electrică și despre cum să se evite accidentele electrice.
-De asemenea, manualul conține informații despre codurile de construcție și despre cum să se respecte acestea.
-Manualul electricianului de ultima ediție este un instrument esențial pentru orice electrician care dorește să învețe și să se perfecționeze în domeniul electricității.
Fişiere ataşate
Romexpo 2022 Targul de carti Gaudeamus ..jpg
La Gaudeamus prima zi 7 dec 2022 .
Romexpo 2022 Targul de carti Gaudeamus ..jpg (133.23 KiB) Vizualizat de 2454 ori

 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 22, 2022 5:30 pm

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de MihaiAsandescu » Joi Dec 22, 2022 5:30 pm

Incontestabil, evenimentul cultural de prim-plan din actuala perioadă a fost la Târgului de Carte Gaudeamus. Am fost de 5 ori dupa ora 16 la Complexul ROMEXPO din București.
Am remarcat putine titluri tehnice ,cca 80% niste traduceri dar titluri vechi , una era din 2008 ,nu am verificat calitatea traducerilor ,sunt patit cu manualele rosii .
Pe partea de Tehnica Frigului Artificial, doar cartea domnului ing Olteanu Mircea ,in rest niente .Ramasese ultima in raft si era deja rezervata .
Manualul Electricianului cel galben, era un exemplar in alt stand ,rezervat si acela .
Sunt foarte interesat cum fac sa le procur ,Poate ma ajuta colegii cu un sfat .
Fişiere ataşate
Gaudeamus Manualul Frigotehnistului ..jpg
Gaudeamus Manualul Frigotehnistului.
Gaudeamus Manualul Frigotehnistului ..jpg (83.86 KiB) Vizualizat de 2502 ori

 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Dec 23, 2022 7:53 am

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de DinuAndrei » Vin Dec 23, 2022 11:21 am

MihaiAsandescu scrie:Incontestabil, evenimentul cultural de prim-plan din actuala perioadă a fost la Târgului de Carte Gaudeamus. Am fost de 5 ori dupa ora 16 la Complexul ROMEXPO din București.
Am remarcat putine titluri tehnice ,cca 80% niste traduceri dar titluri vechi , una era din 2008 ,nu am verificat calitatea traducerilor ,sunt patit cu manualele rosii .
Pe partea de Tehnica Frigului Artificial, doar cartea domnului ing Olteanu Mircea ,in rest niente .Ramasese ultima in raft si era deja rezervata .
Manualul Electricianului cel galben, era un exemplar in alt stand ,rezervat si acela .
Sunt foarte interesat cum fac sa le procur ,Poate ma ajuta colegii cu un sfat .

Pentru procurat cele 2 carti ,daca esti elevul domnului Olteanu ai un avantaj ,se comanda direct la Editura ,dar un singur manual pentru cursant .
Acelasi rezultat l-am sesizat si eu .La capitolul literatura tehnica ,targul a fost fff slab .Nu am gasit prin targ carti de asa anvergura .M-am uitat si la traduceri ,cred ca erau cele mai slabe ,nu poti veni cu ceva tehnic din anii 1990.... 2000 si sa o prezinti la noi ca pe o noutate .
Fişiere ataşate
10 decembrie Targul de carti Gaudeamus.jpg
10 decembrie Targul de carti Gaudeamus.
10 decembrie Targul de carti Gaudeamus.jpg (102.39 KiB) Vizualizat de 2417 ori

 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Dec 23, 2022 10:15 pm

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de VutaNicolaie » Vin Dec 23, 2022 10:37 pm

Abia astept sa incepem scoala
Vreau si eu varianta cartonata .chit ca este mai scumpa cu 20 de lei .Nu o schimb ca pe rotile masinii vara/iarna

 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Dec 25, 2022 3:55 pm

Re: Manualele dupa care invatam,la Targul de carti Gaudeamus

Mesaj de BraileanuVasile » Mar Dec 27, 2022 7:34 pm

Am fost si eu pe data de 9 si 11 decembrie la Gaudeamus .Nu am avut bafta sa cumpar un manual ,Ajungeam dupa ora 17 ,parca se sculau cu noaptea-n cap sa le apuce .Au etichete cu rezervat :?
Felicitari domnului ing Olteanu Mircea .
Fişiere ataşate
Gaudeamus ziua de 7 Dec 2022 ..jpg
Gaudeamus ziua de 7 Dec 2022
Gaudeamus ziua de 7 Dec 2022 ..jpg (154.09 KiB) Vizualizat de 2382 ori

 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Dec 24, 2022 10:53 pm

Re: Manualele dupa care invatam ,la Targul de carti Gaudeamu

Mesaj de RizeaJean » Mie Dec 28, 2022 9:05 pm

BraileanuVasile scrie:Am fost si eu pe data de 9 si 11 decembrie la Gaudeamus .Nu am avut bafta sa cumpar un manual ,Ajungeam dupa ora 17 ,parca se sculau cu noaptea-n cap sa le apuce .Au etichete cu rezervat :?
Felicitari domnului ing Olteanu Mircea .

Nici eu nu am avut parte sa cumpar unul ,dar il voi primi la scoala ,sunt 2 colegi norocosi care le aveau la ei pe 17 dec la prima intalnire .

 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Iun 17, 2022 3:58 am

Re: Manualele dupa care invatam ,la Targul de carti Gaudeamu

Mesaj de DumitreanuMihai » Vin Dec 30, 2022 8:55 pm

Am vazut ca erau cartile galbene rezervate ,ma refer la Latest Edition 2021 manualul Romanesc

 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Ian 02, 2023 12:08 am

Re: Manualele dupa care invatam ,la Targul de carti Gaudeamu

Mesaj de DumitrescuLiviu » Lun Ian 02, 2023 2:09 pm

Am fost doar o singura zi la Targ ,am salivat cand am vazut Manualul galben ,nici eu nu am avut parte de el

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori