Acum este Joi Mar 28, 2024 10:31 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

pentru colegii electricieni

Clipuri Video si Albume Foto Cursuri Electricieni pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 07, 2015 2:14 pm
Localitate: Bucuresti

pentru colegii electricieni

Mesaj de Adi EMJT » Sâm Ian 30, 2016 2:00 pm

Treaba mai ciudata ca asta nu o sa gaseasca nimeni. Va-m atasat poza perfecta cu priza pentru MSA trasa din doza de lumini ca sa aratati si la electricienii aia mici.

Momentan nu am la ce sa fac poze, dar cand ajung la tras fire, montat aparate va trimit niste poze cu lucrarile mele

Aveti o poza cu Ciprian mobtand un tablou
Fişiere ataşate
Priza pentru MSA %28dim 1%29.JPG
priza din circ de lumina Al 2,5
Priza pentru MSA %28dim 1%29.JPG (32.79 KiB) Vizualizat de 2948 ori
Sapaturi 02.JPG
Santuri pentru prize
Sapaturi 02.JPG (72.47 KiB) Vizualizat de 2949 ori
Sapaturi 01.JPG
ascuteam dalta pe flex
Sapaturi 01.JPG (83.23 KiB) Vizualizat de 2949 ori
Ciprian.JPG
Ciprian monta un tablou la domnul Calota,am vorbit cu el si o sa va fie elev la frig
Ciprian.JPG (54.53 KiB) Vizualizat de 2949 ori
Legaturi.JPG
Legaturi
Legaturi.JPG (37.62 KiB) Vizualizat de 2949 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 13, 2016 4:02 pm

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Gabi3 » Joi Feb 04, 2016 7:05 pm

Masina de spalat cand inc apa ajunge la 2 Kw ,cei care au facut minunea nu erau la gara lor :( Ma mir cum de nu a luat foc instalatia Ce sigurante avea la lumina dupa ce au facut minunea

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Razvan gr 6 » Dum Feb 21, 2016 9:00 pm

Sal Adi vreau si eu un sfat :
Am de legat la un vecin o mas de spalat cu incalzitor si uscator de rufe ,consuma 2,2 Kw cand merge rezist A mers bietul om pe priza veche de la baie dar era un intenc de Al .
Cum procedez ,ce conductor iau ,sig de care ,nu pot sa pun flexul pe pereti deoarece are copil mic

Multumesc

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Aug 17, 2015 1:40 pm

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Jely » Lun Feb 22, 2016 12:32 am

Salut Adrian
Eu am in sufragerie calculatorul ,este bagat in tripla :calc ,monit,imp boxe, Pana anul acesta aveam imp de la teava caloriferului In vara au pus teava de plastic si firul sta in aer Daca pun creionul de tens se aprinde lampa dar nu ma curenteaza ca stau pe covor
Cum rezolv

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 07, 2015 2:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Adi EMJT » Lun Feb 22, 2016 4:04 pm

Gabi3 scrie:Masina de spalat cand inc apa ajunge la 2 Kw ,cei care au facut minunea nu erau la gara lor :( Ma mir cum de nu a luat foc instalatia Ce sigurante avea la lumina dupa ce au facut minunea


Era un tablou cu patroane fuzibile aveau lita

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 07, 2015 2:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Adi EMJT » Lun Feb 22, 2016 4:07 pm

Razvan gr 6 scrie:Sal Adi vreau si eu un sfat :
Am de legat la un vecin o mas de spalat cu incalzitor si uscator de rufe ,consuma 2,2 Kw cand merge rezist A mers bietul om pe priza veche de la baie dar era un intenc de Al .
Cum procedez ,ce conductor iau ,sig de care ,nu pot sa pun flexul pe pereti deoarece are copil mic

Multumesc

3x2,5 mmp pui o bipolara de 16 A ceva consacrat nu din targ

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 07, 2015 2:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Adi EMJT » Lun Feb 22, 2016 4:10 pm

Jely scrie:Salut Adrian
Eu am in sufragerie calculatorul ,este bagat in tripla :calc ,monit,imp boxe, Pana anul acesta aveam imp de la teava caloriferului In vara au pus teava de plastic si firul sta in aer Daca pun creionul de tens se aprinde lampa dar nu ma curenteaza ca stau pe covor
Cum rezolv


Obligat 3x2,5 mmp ,pui o bipolara de 10 A Circuitul tau este dedicat ,nu consumi mai mult de 1000W nterzis sa bage fiare de calcat aspiratoare etc Circuitul este doar pentru calculator,monitor imp cu cerneala si mobilul Impamantarea sau Np gaseste electr in tablou de acolo pleaca cu noul circ

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 22, 2017 11:07 pm

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Dan gr 12 » Sâm Apr 22, 2017 11:11 pm

Abia am inceput si cursul de electrician sper sa invat sa nu gresesc

Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mai 09, 2017 11:52 am

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Gaby 21 » Mar Mai 09, 2017 12:01 pm

Din cate stiu circuitul de lumina are conductor de aluminiu mai subtire deci nu il vad capabil sa duca o masina de spalat probabil ca in timp va lua foc si au de lucru cei de la isu

 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 10, 2017 1:08 pm

Re: pentru colegii electricieni

Mesaj de Dinu gr 3 » Mie Mai 10, 2017 1:17 pm

Jely scrie:Salut Adrian
Eu am in sufragerie calculatorul ,este bagat in tripla :calc ,monit,imp boxe, Pana anul acesta aveam imp de la teava caloriferului In vara au pus teava de plastic si firul sta in aer Daca pun creionul de tens se aprinde lampa dar nu ma curenteaza ca stau pe covor
Cum rezolv


Bine este sa tragi un circuit direct din tablou musai cu Np culoare G/V ,mare lucru sa le duci pe canal cablu

Următorul

Înapoi la Practica Cursuri electricieni video si foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori