Acum este Mar Apr 16, 2024 10:14 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Curs Electrician

Avatar utilizator
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Apr 26, 2014 9:43 pm
Localitate: Bucuresti

Curs Electrician

Mesaj de Alin » Sâm Mar 14, 2015 11:41 pm

Domnul ing doresc sa il trimit la dvs pe fratele meu sa faca cursul de Electrician, stiu ca anual organizati cate un curs de Electricieni EMJT ,Cand deschideti o noua grupa sa ne dati de stire .Vreau numai la clasa unde predati dvs , alt profesor nu ma intereseaza
Pacat ca nu organizati mai multe cursuri pe an macar 3 grupe de electricieni ,ca dvs faceti carte nu va bateti joc ca altii

Toţi se îngrămădesc să facă facultăţi, destui dintre ei urmând să fie ulterior căinaţi de rude şi prieteni, “săracul, a făcut aseul şi de 2 ani nu-şi găseşte de muncă”. Mulţi pierd din vedere că există meserii pentru care nu le trebuie facultate şi care le-ar putea aduce venituri frumuşele. De exemplu, meseria de electrician

S-a slabit un surub in tablou palpaie lumina deci era nevoie de un electrician. A venit şi a evaluat: 150 lei materiale (erau mai multe de schimbat) + 200 lei manopera (apropo, proprietarului i s-a părut bun preţul, cică a întâlnit electricieni şi mai scumpi). A lucrat omul 3 ore, frumos, curat, şi eu zic că şi-a meritat banii. 200 lei pentru 3 ore de muncă nu-i rău. Cum băiatul e bun, a mai avut şi alte lucrări pe la mai mulţi vecini, că vecinii mi l-au recomandat.

Prizele se strica , masina de spalat nu mai trage apa, pentru un electrician se găseşte mereu de lucru, fie o urgenţă, fie un circuit de prize nou in apartament Dacă eşti serios, muncitor şi faci treabă bună, nu doar că nu mori de foame ca electrician, dar chiar poţi câştiga bani buni. 2500 lei pe lună nu-i rău, aş zice că sunt baieti care împuşcă 3000-4000 lei lunar.

Va doresc multa sanatate
Abia astept sa va fac o vizita
Alin
Domnul profesor editez postarea 21-06-2021 ora 22
Vreau si eu manualul cat costa il cumpar



Manualul Electricianului 2019 este exceptional
Fişiere ataşate
curs electrician Manualul Electricianului.jpg
Manualul electricianului
curs electrician Manualul Electricianului.jpg (38.92 KiB) Vizualizat de 5910 ori
Ultima oară modificat de Alin pe Mie Apr 06, 2016 9:02 pm, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 12, 2016 2:01 pm

Re: Curs Electrician

Mesaj de Tuptup » Vin Feb 12, 2016 2:08 pm

bUNA ZIUA

Am rezervat un loc la grupa din aprilie (frig),as dori sa stiu de ce este util sa mai fac si cursul de electrician Vreau mai multe informatii

Va doresc o zi buna

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs Electrician

Mesaj de Razvan gr 6 » Lun Feb 15, 2016 2:34 am

Tuptup scrie:bUNA ZIUA

Am rezervat un loc la grupa din aprilie (frig),as dori sa stiu de ce este util sa mai fac si cursul de electrician Vreau mai multe informatii

Va doresc o zi buna


La scoala ma refer la cursul de Frigotehnist vei invata si notiuni de curent electric stai linistit Dar este nevoie sa le aprofundezi
Eu am facut si cursul de electrician EMJT ,este un curs foarte complex si bine elaborat ,am primit manual tiparit am facut carte la greu ,merita fiecare leu investit
In faza de interviu pentru angajare cel mai cautat este Frigotehnist+Electrician Cu cele doua meserii mergi super in mentenanta ,

Daca as face o lista cu deranjamentele gasite o mare pondere au cele de natura electrica ,aici cursul de electrician te scoate in fata .
Ma uit pe agenda mea de lucrari si as umple 3 pagini pe forum cu defectiunile electrice
Daca vei citi postarile mele vei vedea ca noi reparam si masini de spalat Acum intelegi de ce recomand sa inveti
Eu cu Laurentiu am facut amandoi si cursul de Electricieni cu domnul ing Olteanu Mircea ,cu prima grupa il trimit si pe Florin
Ai sa vezi ca va fi plina grupa de frigotehnisti care se vor califica Electricieni ,un mare avantaj aveti ca sunt colegi din alte grupe (veterani in frig ) si o sa aveti ceva comun =Frigotehnia
Poate mai cont maine ca este 3 dim si sunt obosit
Pun doua poze sugestive mai pe intelesul tuturor
Fişiere ataşate
comanda motor asincron schema de forta si schema de comanda folosind contactoare .jpg
comanda motor asincron schema de forta si schema de comanda folosind contactoare
comanda motor asincron schema de forta si schema de comanda folosind contactoare .jpg (33.57 KiB) Vizualizat de 5431 ori
manual electricianului Pe fiecare banca   .jpg
manual electricianului Pe fiecare banca
manual electricianului Pe fiecare banca .jpg (52.83 KiB) Vizualizat de 5757 ori
Frigotehnistul se uita la automatizare.JPG
Frigotehnistul fara electrician asa se uita la 3 relee din automatizare
Frigotehnistul se uita la automatizare.JPG (343.96 KiB) Vizualizat de 11344 ori
Frigotehnist fara electrician esti in pom (Custom).JPG
Frigotehnistul fara electrician este in pom
Frigotehnist fara electrician esti in pom (Custom).JPG (150.58 KiB) Vizualizat de 11344 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 02, 2014 11:48 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Curs Electrician

Mesaj de Marius C » Joi Feb 18, 2016 3:25 pm

Stam si ne miram de ce cate un meserias batran le stie pe toate Pun poze cu o carte =Culegere de Probleme de specialitate pentru Scoli Profesionale Stefan Vintila si Constantin Ionescu Ia vedeti suportul de curs al domnului ing Olteanu =ce invatati http://www.cursuridecalificareacreditat ... ctricieni/ Dar am rabdat 3 zile scoala/saptamana sa invat
Eu am facut ambele cursuri (frig+elect EMJT)cu dl ing Olteanu,am stat 6 luni in Buc Merita facut un efort ,cursul este super tare
De ac parere cu Razvan,chestia cu pisicile este tare
Fişiere ataşate
Ce se invata la o Sc Profesionala acum 40 de ani.JPG
Ce se invata la o Sc Profesionala acum 40 de ani.JPG (1.61 MiB) Vizualizat de 7902 ori
Culegerea de probleme se adreseaza Sc Profesionale de atunci.JPG
Culegerea de probleme se adreseaza Sc Profesionale de atunci.JPG (775.21 KiB) Vizualizat de 7902 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 04, 2015 5:44 pm

Re: Curs Electrician

Mesaj de Demi » Sâm Feb 20, 2016 4:44 pm

Buna ziua domnul profesor

As dori sa il inscriu pe varul meu la cursul de electricieni predat de dvs ,cand dati drumul la inscrieri sa ne anuntati si pe noi (fostii dvs cursanti ) Eu de 6 luni il iau cu mine la lucrari dar vad ca a prins drag de partea electrica Poate anul acesta pune burta pe carte sa termine liceul

Mai invata suplimentar sa proiecteze instalatii electrice ,
Mai jos pun poze cu proiectul meu si am facut un curs de 5 luni de Electrician ,dar am muncit acasa si am aplicat ce am invatat la scoala

Mai aveti indrumatorul de proiectare care a fost primit la scoala ? il mai vreau si eu ca am pierdut toate datele din calculatoe
Fişiere ataşate
SDC10615 (Custom).JPG
Note de calcul invatate la scoala
SDC10615 (Custom).JPG (91.62 KiB) Vizualizat de 11640 ori
SDC10616 (Custom).JPG
Proiect electricieni
SDC10616 (Custom).JPG (92.18 KiB) Vizualizat de 11640 ori
SDC10617 (Custom).JPG
Circ lumina si prize
SDC10617 (Custom).JPG (87.94 KiB) Vizualizat de 11640 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curs Electrician

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Sâm Feb 20, 2016 5:58 pm

Demi scrie:Buna ziua domnul profesor

As dori sa il inscriu pe varul meu la cursul de electricieni predat de dvs ,cand dati drumul la inscrieri sa ne anuntati si pe noi (fostii dvs cursanti ) Eu de 6 luni il iau cu mine la lucrari dar vad ca a prins drag de partea electrica Poate anul acesta pune burta pe carte sa termine liceul

Mai invata suplimentar sa proiecteze instalatii electrice ,
Mai jos pun poze cu proiectul meu si am facut un curs de 5 luni de Electrician ,dar am muncit acasa si am aplicat ce am invatat la scoala

Mai aveti indrumatorul de proiectare care a fost primit la scoala ? il mai vreau si eu ca am pierdut toate datele din calculatoe

Eu voi anunta toti fostii mei cursanti cand deschid un curs nou de EMJT ,va recomand sa cititi forumul
Am bagat de anul acesta la electricieni si studiul sistemelor fotovoltaice ,deoarece reprezinta energia verde =viitorul ,grupa 6 a dat prima testare din fotovoltaici

Pentru indrumatorul de proiectare voi apela la Eugen ,eu nu il mai am deoarece a cedat Hdd si am pierdut multe date ,dar sigur il au fostii mei cursanti
Am sa va tin la curent

O zi buna
Fişiere ataşate
pentru barbati puternici o testare din sisteme fotovoltaice inclus si calculul electric .jpg
pentru barbati puternici o testare din sisteme fotovoltaice inclus si calculul electric
pentru barbati puternici o testare din sisteme fotovoltaice inclus si calculul electric .jpg (79.83 KiB) Vizualizat de 7251 ori
curs electrician alta testare din circuite de iluminat U'24Vi.jpg
curs electrician alta testare din circuite de iluminat U'24V
curs electrician alta testare din circuite de iluminat U'24Vi.jpg (110.06 KiB) Vizualizat de 7251 ori
curs electrician testare legile curentului .jpg
curs electrician testare legile curentului
curs electrician testare legile curentului .jpg (64.21 KiB) Vizualizat de 7251 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 05, 2015 12:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs Electrician

Mesaj de David gr 5 » Sâm Feb 20, 2016 8:47 pm

Tuptup scrie:bUNA ZIUA

Am rezervat un loc la grupa din aprilie (frig),as dori sa stiu de ce este util sa mai fac si cursul de electrician Vreau mai multe informatii

Va doresc o zi buna





Eu recomand si un curs de electrician ,pun o situatie intalnita la o revizie ,Tu decizi daca vrei sa fii util firmei si daca ei se pot baza pe tine
Sa nu crezi ca frigotehnistul repara numai niste frigidere si AC-uri

Din grupa mea peste 60 % am facut cu dl profesor si cursul de electrician ,mai asteapta si tu pareri
Fişiere ataşate
20140630_185534 (Custom).jpg
Cine face masuratorile aici cu clamp-metrul
20140630_185534 (Custom).jpg (65.66 KiB) Vizualizat de 11624 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Iun 25, 2015 12:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs Electrician

Mesaj de Kaponel » Sâm Feb 20, 2016 11:03 pm

Salut colegii de forum
Recomand tuturor sa aveti grija pe unde invatati
Pun un exemplu este din suportul de curs al unui coleg din firma un cd-rom ,,,,,,,,,,,,,,,,, ,nu dau numele firmei este din Bucuresti
Pai ba nene voi platiti sa fiti invatati gresit ,
Cei care se pricep cat de cat vor observa ca schemele sunt gresite
Sa duci pe acelas circuit si lumina si prizele ,conductor de 2,5 siguranta de 25 sa tina :shock: Eu daca ziceam asa ceva ,ma dadea afara din examen domnul ing Olteanu
Nu tu nul de protectie pe locul de lampa
vedeti si detaliu in doza :o
Fişiere ataşate
instalatie electrica ne invata gresit .jpg
instalatie electrica ne invata gresit
instalatie electrica ne invata gresit .jpg (58.16 KiB) Vizualizat de 6334 ori
legatura in doze greseala fatala  .jpg
ne invata gresit la cursul de electrician
legatura in doze greseala fatala .jpg (14.57 KiB) Vizualizat de 6334 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 31, 2015 1:36 pm
Localitate: Caransebes -Bio Lab

Re: Curs Electrician

Mesaj de Dinu Aurel » Lun Mar 07, 2016 12:10 pm

Kaponel scrie:Salut colegii de forum
Recomand tuturor sa aveti grija pe unde invatati
Pun un exemplu este din suportul de curs al unui coleg din firma un cd-rom ,,,,,,,,,,,,,,,,, ,nu dau numele firmei este din Bucuresti
Pai ba nene voi platiti sa fiti invatati gresit ,
Cei care se pricep cat de cat vor observa ca schemele sunt gresite
Sa duci pe acelas circuit si lumina si prizele ,conductor de 2,5 siguranta de 25 sa tina :shock: Eu daca ziceam asa ceva ,ma dadea afara din examen domnul ing Olteanu
Nu tu nul de protectie pe locul de lampa
vedeti si detaliu in doza :o


Nu pot comenta cele descrise de tine ,si ne miram de ce a luat foc Maternitatea Giulesti Pun o poza cu o aplicatie facuta de noi gen gr 2 autorizare ingneri la anre ,este o coloana trifazata cu motoare asincron
Cursul ca informatie este de nota 10 ,Aplicatii faceam numai din cartea albastra ,nu am o poza cu Eugen la tabla


Parerea mea :
Merita un curs de Electricieni
Eu am stat in Buc aproape 7 luni sa ma calific Frigotehnist si Electrician ,lucrez in Caransebes la tehnica medicala ca frigotehnist si electrician Daca as incepe sa scriu cat de util a fost cursul de elect nu as termina nici diseara de scris Un mare avantaj este ca veti sti proiectarea ,lucru care nu se invata la scolile de profil postliceale ,este mare lucru sa stii sa alegi dupa tabel si incarcari niste conductoare
Pun o poza cu colegii de grupa si un tablou unde am intervenit de curand
Fişiere ataşate
curs electrician in banca a doua sunt eu.jpg
ma vezi in a doua banca la cursul de electrician
curs electrician in banca a doua sunt eu.jpg (110.56 KiB) Vizualizat de 6330 ori
grad2 anre.jpg
coloane trifazate
grad2 anre.jpg (104.14 KiB) Vizualizat de 6331 ori
TG LF.JPG
Tablou general
TG LF.JPG (70.84 KiB) Vizualizat de 11436 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Curs Electrician

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mie Mar 23, 2016 1:41 pm

Kaponel scrie:Salut colegii de forum
Recomand tuturor sa aveti grija pe unde invatati
Pun un exemplu este din suportul de curs al unui coleg din firma un cd-rom ,,,,,,,,,,,,,,,,, ,nu dau numele firmei este din Bucuresti
Pai ba nene voi platiti sa fiti invatati gresit ,
Cei care se pricep cat de cat vor observa ca schemele sunt gresite
Sa duci pe acelas circuit si lumina si prizele ,conductor de 2,5 siguranta de 25 sa tina :shock: Eu daca ziceam asa ceva ,ma dadea afara din examen domnul ing Olteanu
Nu tu nul de protectie pe locul de lampa
vedeti si detaliu in doza :o


Probabil cel care preda la zidari ,preda si instalatii electrice
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Următorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori