Acum este Vin Mar 29, 2024 12:50 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Ce meserie sa aleg

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 15, 2015 5:25 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Dan gr 10 » Mar Iul 28, 2015 1:21 pm

Este un lucru bine cunoscut ca nimeni nu se naste invatat.Incercati cei care cautati un drum si vedeti cum se descurca multi colegi ai mei ii gasiti aici pe forum .
Frigotehnia este o meserie foarte buna si de viitor ,un frigotehnist bun nu moare de foame ,cum au spus si colegii trebuie tratata cu mult respect si meseria de electrician

 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 27, 2015 4:34 pm
Localitate: Braila

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Munteanu Marius » Mar Mar 01, 2016 1:33 pm

Buna ziua

Eu sunt din Braila ,am terminat cursul in 2014 , am facut cu domnul Olteanu ambele cursuri Frig+Electrician 6 luni am stat in Buc in gazda .Dupa 3 luni de curs am fost acasa si am reparat primul AC sculele erau ale unui vecin ,el ma asista
Acum ce sa zic ,totul este ok am clientii mei ,in sezon cum spun colegii nu am timp de mine vin la 10 noaptea
As fi dorit sa ma bag la Postliceala dar ma omora naveta la Buc sau gazda ,la anul poate ma bag si eu
Fişiere ataşate
Fotografie0669 (Custom).jpg
Aceasta este prima mea lucrare ,abia am facut 3 luni de curs dar m-am descurcat
Fotografie0669 (Custom).jpg (65.75 KiB) Vizualizat de 1729 ori
Fotografie0670 (Custom).jpg
R22 se baga gaz cum am invatat la scoala
Fotografie0670 (Custom).jpg (67.42 KiB) Vizualizat de 1729 ori
Fotografie0671 (Custom).jpg
Eu lucram clientul facea poze sa ma laud la colegi
Fotografie0671 (Custom).jpg (62.43 KiB) Vizualizat de 1729 ori
Fotografie0672 (Custom).jpg
Presiunea pe joasa
Fotografie0672 (Custom).jpg (61.47 KiB) Vizualizat de 1729 ori
Fotografie0673 (Custom).jpg
AC UE
Fotografie0673 (Custom).jpg (67.22 KiB) Vizualizat de 1729 ori

 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 01, 2016 6:57 pm

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Florin » Mie Mar 02, 2016 5:55 pm

Salut colegii de forum
Eu am terminat frigul acum 2 ani ,lucrez in Mentenanta la o cladire de birouri ,ma descurc ok nu am de ce ma plange Cea mai buna meserie este cea pe care o cunosti Daca ai aptitudini sa mesteresti este bine sa faci un curs de calificare Frigotehnia este o meserie foarte ok si nu mori de foame
Pun si eu o poza de la o lucrare marunta
Fişiere ataşate
Spalare sub presiune.jpg
Curatat condensator cu jet sub presiune
Spalare sub presiune.jpg (75.31 KiB) Vizualizat de 1699 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 25, 2016 1:14 pm

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Mihai22 » Lun Iul 25, 2016 1:37 pm

Daca ai aptitudini si-ti bagi nasul sa repari merita un curs de frigotehnist si unul de electrician Merita Postliceala sa o faci dar ca o specializare dupa ce stapanesti cat de cat meseria respectiva

Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 20, 2016 6:33 pm

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de S Nicu » Vin Dec 30, 2016 11:58 pm

Cea mai buna meserie este cea pentru care te-ai pregatit si pe care o stapanesti .Din cate stiu nimeni nu se naste invatatr ,la scoala ne formam
Eu as fi interesat de ,instalator,electrician ,frig toate fac parte din domeniul instalatiilor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 26, 2017 12:45 pm
Localitate: Tancabesti

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de LiviuConstantin » Joi Ian 26, 2017 12:50 pm

Au avut de la cine invata ,felicitari domn`profesor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Apr 29, 2017 1:53 pm

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Gelu gr 8 » Sâm Apr 29, 2017 1:59 pm

De regula conteaza ce aptitudini tehnice are omul ,din pacate majoritatea stiu sa butoneze un calculator si un mobil ,cam atat La fel am fost si eu dar vad ca am inceput sa ma descurc ca Electrician si acum ma calific la domnul Olteanu Util pentru mine a fostt ajutorul de la prieteni ei m-au sfatuit incotro sa o apuc

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Aug 12, 2017 6:43 pm

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de SCornel33 » Sâm Aug 12, 2017 6:51 pm

Gelu gr 8 scrie:De regula conteaza ce aptitudini tehnice are omul ,din pacate majoritatea stiu sa butoneze un calculator si un mobil ,cam atat La fel am fost si eu dar vad ca am inceput sa ma descurc ca Electrician si acum ma calific la domnul Olteanu Util pentru mine a fostt ajutorul de la prieteni ei m-au sfatuit incotro sa o apuc

Total de acord

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iun 20, 2015 11:08 am
Localitate: Urziceni

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Adi boy » Dum Aug 13, 2017 12:29 am

Munteanu Marius scrie:Buna ziua

Eu sunt din Braila ,am terminat cursul in 2014 , am facut cu domnul Olteanu ambele cursuri Frig+Electrician 6 luni am stat in Buc in gazda .Dupa 3 luni de curs am fost acasa si am reparat primul AC sculele erau ale unui vecin ,el ma asista
Acum ce sa zic ,totul este ok am clientii mei ,in sezon cum spun colegii nu am timp de mine vin la 10 noaptea
As fi dorit sa ma bag la Postliceala dar ma omora naveta la Buc sau gazda ,la anul poate ma bag si eu


Nu ai fost in grupa cu mine ,noi am avut un coleg din Oradea a stat omul cam 7 luni in Bucuresti , dar a plecat cu doua calificari

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Aug 13, 2017 11:57 am
Localitate: Constanta

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de LiviuPanait » Dum Aug 13, 2017 12:05 pm

Conteaza in primul rand daca omul are aptitudini sa mestereasca din pacate nu mai invatam nimic prin scoala ,poate de la parinti bunici sa mai invatam cate ceva ,am prieteni care daca le dau un stecher sa il lege la o veioza nu au habar

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori