Acum este Joi Apr 18, 2024 8:10 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Discutii despre scule ,carti de specialtate tot ce are legatura cu meseria de Frigotehnist,electrician instalatori etc
Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Iun 13, 2017 1:27 pm
Localitate: Rosiori Vede

Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de Sile Tg » Mar Iun 13, 2017 1:57 pm

Merge de rupe asfaltul la teava sudata daca o bagi de 3 ori ,ideala pentru instalatii gaze
Fişiere ataşate
Clupa racin filetat tevi pas gaz.jpg
pentru instalatori filiera reglabila cu bacuri stanga dreapta 1/4-2"
Clupa racin filetat tevi pas gaz.jpg (113.22 KiB) Vizualizat de 1849 ori

 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iun 16, 2017 12:55 pm

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de Mario23 » Vin Iun 16, 2017 1:26 pm

am si eu una acasa de la bunicul si nu stiam la ce foloseste deci daca fac cursul de instalator o pot pune la treaba ,scula mea arata super ok chiar o sa ma apuc sa o curat si sa ii dau cu ulei

Avatar utilizator
 
Mesaje: 32
Membru din: Dum Iun 18, 2017 10:54 am

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de AntonMihai » Dum Iun 18, 2017 11:25 am

Am trecut pe langa filiera de tevi folosita de instalatori era in talcioc dar nu stiam ce naiba este , cand mai dau roata prin targ stiu ce sa aleg ,mai rau ca nu pricep cum este cu bacurile perechi O sa iau un vecin instalator batran sa ma sfatuiasca el ,am inteles ca trage filet la tevi de otel parca filetul este gaz

Avatar utilizator
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Iun 18, 2017 4:32 pm

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de Demisgr 7 » Dum Iun 18, 2017 5:11 pm

Tata are asa ceva dar tine la ea ca la ochii din cap ,numai el lucreaza cu ea este o filiera romaneasca de pe vremuri se baga gradual prima data incepe filetul dar intra puti apoi mai da o liniuta si filiera intra mai mult in teava la a treia liniuta iese filetul ca tras de strung m-am uitat cu lupa la el este ca oglinda nici gand sa apara rupturi ,

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Iun 26, 2017 10:53 pm

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de Pavel » Lun Iun 26, 2017 11:14 pm

am sa pun si eu o poza cu filiera de teava care o am taie filet gaz din cate stiu este de la 1/4" pana la 1" nu mai am bacurile stanga ,in rest taie cum spun colegii ca un strung scoate spanul Clupa Racin este Made In Romania
Fişiere ataşate
filiera reglabila taiat filete gaz.jpg
filiera de taiat filete gaz ,reglabila
filiera reglabila taiat filete gaz.jpg (31.76 KiB) Vizualizat de 1849 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 30, 2017 10:36 pm

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de Mitu23 » Mie Iun 28, 2017 1:02 am

Sile Tg scrie:Merge de rupe asfaltul la teava sudata daca o bagi de 3 ori ,ideala pentru instalatii gaze


Este scula de scula nu mai face Romania asa ceva ,merita tinuta ca amintire si de lucrat cu ea numai la ceva greu in special la gaze unde filierele turcesti smulg din filet

Avatar utilizator
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 18, 2017 7:16 pm
Localitate: Pitesti

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de ZicuB » Joi Iun 29, 2017 11:12 pm

Cand ma duc la tara am si eu o filiera reglabila sta aruncata prin magazie promit ca o curat si o ung si cand incep cursul vin cu ea sa ii facem proba

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Iul 02, 2017 2:14 pm

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de CasianG » Dum Iul 02, 2017 2:53 pm

Sile Tg scrie:Merge de rupe asfaltul la teava sudata daca o bagi de 3 ori ,ideala pentru instalatii gaze


Am si eu una la firma dar este praf ,spuneau instalatorii batrani ca mergea de rupea asfaltul dar au pus mana pe ea niste dobitoci si au tras filete fara sa dea cu ulei si bacurile de 1/2" si 3/4" sunt compromise Am sa vorbesc cu patronul sa mi-o dea mie sa ii completez bacurile si sa o aduc in mintile ei ,am tras filet la teava de 1" si scoate spanul ca ascutitoarea de creioane scula de scula

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iul 09, 2017 1:43 am

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de ReluG » Dum Iul 09, 2017 2:38 am

Am si eu un prieten instalator la 50 de ani ,foloseste filiera reglabila doar la lucrari de mare precizie ,mai sunt tevi sudate longitudinal de proasta calitate care o filiera normala le rupe sudura ,tevi turcesti ,dar cea reglabile le rezolva Cum spuneau colegii obligat unsa si gresata ,apoi scos spanul dintre bacuri

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 13, 2017 8:33 am

Re: Filiera reglabila pentru instalatori apa canal gaze

Mesaj de Gelugr12 » Joi Iul 13, 2017 12:35 pm

Am vazut la un prieten asa ceva dar nu stiam ce face si cat este de buna ,am sa dau prin targ sa cumpar una trusa de filiere rosie o am o sa ridic o poza cu ea

Următorul

Înapoi la Subiecte diverse Frigotehnist , Electrician , instalator

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori