Acum este Vin Mar 29, 2024 9:07 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Avatar utilizator
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Iul 30, 2017 10:49 am
Localitate: Bucuresti

Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Bebe23 » Dum Iul 30, 2017 11:29 am

Volkswagen şi Daimler, două concerne auto importante din Europa, protestează impotriva obligativităţii introducerii unui nou tip de freon din 2017, numit R-1234yf, care promite să fie mai ecologic, dar le-a cauzat probleme în toate testele interne.
Cele două corporaţii germane spun că noul freon ecologic, care este cu 99.7 procente "mai prietenos cu mediul", prezintă un risc serios de incendiu în caz de accident. În cadrul testelor independente organizate de Volkswagen şi de Daimler, modelele care foloseau freonul ecologic R-1234yf au luat foc
Alta belea
Testele interne ale celor de la Daimler au arătat că noul freon ia foc în momentul în care ia contact cu o suprafaţă fierbinte, cum ar fi motorul unui automobil. Nemţii au organizat 20 de teste de impact frontal, toate fiind soldate cu un incendiu la nivelul compartimentului motor. Un alt rezultat neaşteptat în cazul scurgerilor de R-1234yf este apariţia florurii de hidrogen (HF), o substanţă periculoasă pentru oameni, care era degajată în asemenea cantităţi încât parbrizul se albea
Producatorii zic alta
Reprezentanţii Honeywell şi Dupont au spus că testele lor nu le-au arătat asemenea riscuri şi au subliniat faptul că există mai multe substanţe în compartimentul motor care pot lua foc la contactul cu o suprafaţă fierbinte, ca apoi să-i acuze pe cei de la Daimler că au înscenat testele pentru a nu plăti mai mult pentru noul agent de răcire

Noul freon ecologic este rezultatul unei investiţii în valoare de sute de milioane de dolari realizate de Dupont şi Honeywell, menită să dezvolte un nou tip de freon, mai ecologic decât actualul agent de răcire folosit în UE, R134a. Uniunea Europeană nu se află la prima decizie de schimbare obligatorie a agentului de răcire folosit de toate instalaţiile proiectate în acest sens, existând mai multe modificări de acest tip în ultimii 20 de ani.
Fişiere ataşate
R1234y -Masina luata foc .jpg
Testele interne ale celor de la Daimler au arătat că noul freon ia foc în momentul în care ia contact cu o suprafaţă fierbinte,
R1234y -Masina luata foc .jpg (38.57 KiB) Vizualizat de 3661 ori
R-1234yf freon inflamabil zic unii.jpg
refrigerantul r-1234yf la toyota În cadrul testelor independente organizate de Volkswagen şi de Daimler, modelele care foloseau freonul ecologic R-1234yf au luat foc vezi incercuit cu rosu
R-1234yf freon inflamabil zic unii.jpg (85 KiB) Vizualizat de 4793 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:06 pm

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Marian gr 2 » Lun Iul 31, 2017 10:11 pm

Am citit si articole in limba engleza se pare ca este adevarat ,ia foc in anumite conditii ,nu se vaitau de pomana producatorii Ce sa zic prefer surogatul cu 14% R134
Pun o poza cu eticheta de la mercedes
Fişiere ataşate
R1234yf refrigerantul auto  ecologic inflamabil cred ca mercedes.jpg
refrigerantul ecologic inflamabil R-1234yf la Mercedes
R1234yf refrigerantul auto ecologic inflamabil cred ca mercedes.jpg (122.88 KiB) Vizualizat de 4719 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 23, 2015 1:44 pm
Localitate: 1 Decembrie

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Gabriel » Mar Aug 01, 2017 2:32 pm

Articolul este foarte interesant stiam ceva vag despore el eu am terminat frigul mai demult dar nu stiam ca are asa un potential inflamabil ,pai mai bine il puneau cu R290 :)
Au si aparut baterii speciale cu cuple speciala la o caruta de bani Astia ne iau de prosti ,daca am cuple moare daca citesc pe baterie obisnuita daca eu stiu presiunile de lucru
Fişiere ataşate
Au aparut si bateriile r-1234 si cuple (Small).jpg
set baterie si cuple adaptoare r-1234fy
Au aparut si bateriile r-1234 si cuple (Small).jpg (95.68 KiB) Vizualizat de 4717 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Sep 13, 2016 8:16 am
Localitate: Bucuresti

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de costea » Joi Aug 03, 2017 8:25 am

Multumesc frumos pt. articol. Interesant si de bagat la cerebel. O zi frumoasa va doresc.Am inteles de la domnul inginer Olteanu ,ca vom merge la o reprezentanta auto Mercedes sau Ford sa vedem cum se rezolva si in ce presiuni lucreaza

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Joi Aug 03, 2017 2:33 pm

Deja am fost solicitat de Ford Craiova si reprezentanta Mercedes ,sa le instruim personalul Daca se face un training chem grupa sa vada ce executam

Doamna Iuliana a facut tot ce este posibil sa realizeze contactul

Am contactat si eu marile firme prin maill :
Dacia Group Renault Prima solicitata mai ales ca aveam marele atu ca le-am calificat o grupa de Frigotehnisti
-Ford
-Volvo
-Toyota
-Mercedes lipsa sanse
-Vw
-Opel
-BMW
-Honda
-Mazda
-Suzuki
-Kia
Mari Servis-uri
-Meridian
-Radacini

Acest maill a fost trimis la firmele mai sus mentionate ,particularizat functie de producator

Exemplu

Buna ziua -Ne incercam norocul si la Opel

In urma cu cca 3 ani , Am calificat la Dacia group Renault Mioveni ,toti Frigotehnistii

Pe autoturisme a aparut noul refrigerant R-1234yf inflamabil Frigotehnistii mei stiu sa lucreze si cu inflamabili au capitol special in suportul de curs http://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs ... otehnisti/
Invata sa rezolve si AC auto viewtopic.php?f=2&t=1017
Intrebare :
Vreau in Bucuresti acces la un Service al dvs ,sa fac un Training pe un autoturism care in sistemul de climatizare are Refrigerantul inflamabil r-1234yf
Sunt interesat de :
Pus cuple adaptoare
Masurat presiune statica
Masurat presiune dinamica PJ ,PI
Vin cu baterie dedicata pentru r-1234yf
Vin si cu cuple dedicate

Astept raspunsul dumneavoastra

Datele firmei:
SC MIPP PROFESIONAL EDUCATION SRL
Sediu Social: Str. Diditel, nr. 3, sector 4, Bucuresti
Cod Unic de Inregistrare: 29479565
Nr. de Ordine in Registrul Com[b][i]ertului: J40/15206/21.12.2011
Cont: RO31INGB0000999902807824 – IngBank Sucursala Tineretulu
Telefon contact 0765.224.984 Iuliana Popeea
ing.Olteanu Mircea 0723.253.342


Interesant este sa discutam cu materialul clientului
100% ADEVARAT
Nu pun marca masinii si Servisul unde a fost reparata , are Gabriel Factura (masina a fost avariata ,spart condensator radiator ce o fi fost ,reparata pe asigurarea vinvatei )
Martor gr Frig 10 vara 2016 Popescu Gabriel vine cu o masina marca,,,,,,,,,,,, Schimbat condensator in Service......... autorizat Top 10
Parcheaza in fata Scolii la Bucur Obor unde predam Frigul
De sub capota masinii prin toate incheieturile a iesit ca o ceata ,s-au speriat trecatorii Am mers cu grupa si a ridicat capota ,pierduse tot refrigerantul R134 , noroc ca s-a deformat o flansa cu oring si surub de 6 ,flansa langa podeaua pedalier
-Ce s-a intamplat "
La Service au bagat o cantitate mare de refrigerant ,peste limita scrisa pe eticheta
-Daca era inflamabilul R-1234yf ce credeti ca se intampla , o sa ziceti Gabriel fluiera a paguba Pompierii aveau de lucru
-Dar daca Gabriel era in drum spre Vama Veche ce patea -o sa ziceti ii facea de 6 saptamani
-Nu pot comenta cat este de calificat/necalificat operatorul celebrului robotel

Un lucru interesant uitati ce a facut grupa 10 Frig cu 3 saptamani inainte de incident
viewtopic.php?f=13&t=802 Recomand sa fie citit
Ma intreb si eu :
Ce se intampla daca incarcam masina exact ca pe Cielo ,mai sarea din flansa si indoia surubul Sculele sunt cele de la Cielo
-Chiar este indicat firmele sa lucreze cu personal necalificat ,Eu ii admir ca se incred in robotel , mai ceva ca in marele lider coreenii
-Unele servis-uri chiar l-au botezat si cand vin la munca ii zic sarut mana sau buna dimineat functie de numele ales
Fişiere ataşate
Testari Refrigeranti ecologici .jpg
graficul cu contaminarea freonului R-1234YF
Testari Refrigeranti ecologici .jpg (83.54 KiB) Vizualizat de 4238 ori
testari frigotehnisti refrigeranti inflamabili inclus R-1234YF.jpg
testari frigotehnisti refrigeranti inflamabili inclus R-1234YF
testari frigotehnisti refrigeranti inflamabili inclus R-1234YF.jpg (111.47 KiB) Vizualizat de 4238 ori
Testari frigotehnisti Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.jpg
Testari frigotehnisti Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF
Testari frigotehnisti Refrigeranti ecologici inclus R-1234YF.jpg (71.08 KiB) Vizualizat de 4238 ori
testari frigotehnisti R-1234YF refrigerant auto.jpg
testari frigotehnisti R-1234YF refrigerant auto
testari frigotehnisti R-1234YF refrigerant auto.jpg (77.75 KiB) Vizualizat de 4238 ori
Manometrul de inflamabili la testari ecologici R-1234YF.jpg
Manometrul de inflamabili la testari ecologici R-1234YF
Manometrul de inflamabili la testari ecologici R-1234YF.jpg (103.29 KiB) Vizualizat de 4238 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:06 pm

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Marian gr 2 » Vin Aug 04, 2017 3:09 pm

Se poate si fara robotel ,uitati ce fac in vest dar sunt calificati ,baga cu cantarul nu baga la japka
Daca faceți o demonstrativa sa ne anunțați si pe noi
Pun o incarcare la un service daca ei pot noi ce avem sa nu putem ,stim toate operatiile ,nu este grupa cu care sa nu fi facut 4-5 aere auto Difera doar nenorocitul de freon Abia astept sa facem o demonstrativa sub indrumarea dvs
Fişiere ataşate
incarcare r-1234yf Este plin forumul de exemple.jpg
domn profesor uitati cum incarca r-1234yf pai noi nu suntem mai prosti ca ei .La fel facem si noi cantar no problem baterie la fel
incarcare r-1234yf Este plin forumul de exemple.jpg (134.28 KiB) Vizualizat de 4703 ori
r-1234 sau Opteon (Small).jpg
r-1234fy sau opteon
r-1234 sau Opteon (Small).jpg (144.24 KiB) Vizualizat de 4703 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 07, 2017 9:02 pm
Localitate: Satucu

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de CostanC » Lun Aug 07, 2017 9:18 pm

Ne chemați pe toți deja umblă vorba ca o sa colaborați cu Ford Romania

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Aug 13, 2017 11:57 am
Localitate: Constanta

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de LiviuPanait » Dum Aug 13, 2017 12:07 pm

M-am uitat sub capota masini si am exact freon 1234yf , este un logan luat de 2 luni si nu m-a avertizat nimeni ce este cu el
Intrebare invat sa fac si aere conditionate auto ?
Fişiere ataşate
Pe sub capota avertizare ca este inflamabil refrigerantul auto.jpg
deschid si ma uit sub capota r-1234yf ecologic inflamabil
Pe sub capota avertizare ca este inflamabil refrigerantul auto.jpg (46.2 KiB) Vizualizat de 4719 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Sep 21, 2015 1:45 pm

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Adrian Ado » Lun Aug 14, 2017 2:18 pm

Sa nu uitati de gr 9 frig venim si noi sa vedem presiunile ca in rest nimic nou , mai inflamabil ca R600 sau R 290 nu cred ca este partea proasta ca ii trec conductele pe langa galerie si daca se fisureaza incepe distractia

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Iun 29, 2015 11:16 am

Re: Refrigerantul ecologic auto R-1234yf este inflamabil

Mesaj de Stelu-45 » Lun Aug 14, 2017 8:09 pm

[* freon 1234yf ,] Un agent de R,,,,,, .iti dai singur foc la valiza ,pe ramura auto. Cine la bagat pe piata ? cred ca au fost multe inerese ,nemtii nu-l acepta. :o

Următorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori