Acum este Vin Apr 19, 2024 3:33 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Practica electricieni oct

Clipuri Video si Albume Foto Cursuri Electricieni pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 10, 2017 1:58 am

Practica electricieni oct

Mesaj de Deni24 » Mar Oct 10, 2017 2:03 am

Un curs foarte complex ,ridic poze de la practica cu grupa mea Am invatat sa calculez o instalatie electrica cap coada folosind normativele ,totul dupa proiectul care se preda la Facultatea de instalatii La tabla am facut aplicatii practice pe care le dau la examen inginerii pentru autorizare grad 2 ANRE 5 luni de scoala de 3-4 ori pe saptamana ,12-16 ore sapatamanal Alex seful de grupa a renuntat sa mearga la mare sa nu piarda calculul la trifazici O sala plina de cursanti
Pun aparatele de masura si functia lor ,erau si clamp meter care masoara indirect curentul prin metoda inductiei magnetice
am invatat ce face un senzor de succesiune faze
avem la dispozitie aparat masurat succesiune faze ,bun la motoare trifazice.sa nu se roteasca motorul invers ca are fazele
Fişiere ataşate
aparatul indica 0,4A.jpg
aparatul de masura digital indica 0,4A
aparatul indica 0,4A.jpg (104.39 KiB) Vizualizat de 1770 ori
Aparatul de masura are si senzor de temperatura.jpg
Aparatul de masura digital are si senzor de temperatura.
Aparatul de masura are si senzor de temperatura.jpg (173.04 KiB) Vizualizat de 1770 ori
aparat masurat succesiune faze ,bun la motoare trifazice.jpg
avem la dispozitie aparat masurat succesiune faze ,bun la motoare trifazice.sa nu se roteasca motorul invers ca are fazele inversate
aparat masurat succesiune faze ,bun la motoare trifazice.jpg (191.7 KiB) Vizualizat de 1770 ori
Ultima oară modificat de Deni24 pe Mar Oct 10, 2017 2:16 am, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 10, 2017 1:58 am

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de Deni24 » Mar Oct 10, 2017 2:10 am

Mai ridic inca un rand de poze sus cu ele
Colegii iau notite si la practica utila este sa faci o schema monofilara sa ai dupa ce executa o instalatie electrica
La Instalatia electrica am montat si un contor electric monofazat U=230 V I=40A Am montat lustra cu un singur bec in plafonul fals
Fişiere ataşate
cu caietul si la practica facem schema monofilare a circuitului de iluminat.jpg
Luam notite si la practica utila este sa faci o schema monofilara sa ai dupa ce executa o instalatie electrica
cu caietul si la practica facem schema monofilare a circuitului de iluminat.jpg (154.91 KiB) Vizualizat de 1764 ori
contor monofazat U=230V montat pe placa de contor.jpg
am montat si un contor electric monofazat U=230 V I=40A
contor monofazat U=230V montat pe placa de contor.jpg (101.27 KiB) Vizualizat de 1764 ori
carligul de la lustra montat in plafon.jpg
montam lustra pe circuitul de lumina ,lustra este montata in plafonul fals
carligul de la lustra montat in plafon.jpg (57.89 KiB) Vizualizat de 1764 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 10, 2017 1:58 am

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de Deni24 » Mar Oct 10, 2017 2:21 am

Inca un rand de poze de la practica sus cu ele ;) masuram cu aparatul de masura digital curentul consumat 0,41 A
Fara notite si fara sa desenezi schema monofilara nu se poate
interesant de vazut Detaliu in care am executat legaturile la un tablou electric
Fişiere ataşate
detaliu executie tablou electric.jpg
Detaliu in care am executat legaturile la un tablou electric
detaliu executie tablou electric.jpg (74.2 KiB) Vizualizat de 1760 ori
curentul consumat 0,417A.jpg
masuram cu aparatul de masura digital curentul consumat 0,41 A
curentul consumat 0,417A.jpg (109.04 KiB) Vizualizat de 1760 ori
cu caietul si la practica facem schema monofilare a circuitului de iluminat.jpg
Fara notite si fara sa desenezi schema monofilara nu se poate
cu caietul si la practica facem schema monofilare a circuitului de iluminat.jpg (154.91 KiB) Vizualizat de 1760 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 10, 2017 1:58 am

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de Deni24 » Mar Oct 10, 2017 2:25 am

Alte poze cu colegii Am executat impreuna o instalatie electrica de lumina si prize ,este realizata de noi dupa schema monofilara propusa de domnul inginer olteanu
Noi am trasat circuitele noi am montat doze ,am facut legaturi am izolat conductoare
Fişiere ataşate
executie circuit de iluminat cu aprindere lampa din 3 locuri.jpg
Circuite de iluminat aprindem lampa din 3 locuri
executie circuit de iluminat cu aprindere lampa din 3 locuri.jpg (115.55 KiB) Vizualizat de 1759 ori
doza de trecere.jpg
doze de trecere mod executie
doza de trecere.jpg (101.57 KiB) Vizualizat de 1759 ori
dezizolat conductoare sa facem legaturi in doze.jpg
executie doza de trecere dezizolat conductoare
dezizolat conductoare sa facem legaturi in doze.jpg (153.86 KiB) Vizualizat de 1759 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 12, 2017 8:15 pm

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de EmyP » Joi Oct 12, 2017 8:25 pm

Masurare curent consumat cu clamp metrul o scula profesionala :D masuram pe un circuit al unei lampi led de 7W
Fişiere ataşate
Masuram cu clamp metrul curentul consumat de 2 lampi led 230V 7W.jpg
Masuram cu clamp metrul curentul consumat de 2 lampi led 230V 7W Aparatul este profesional
Masuram cu clamp metrul curentul consumat de 2 lampi led 230V 7W.jpg (114.63 KiB) Vizualizat de 1740 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 14, 2017 12:10 pm

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de AdiSan » Sâm Oct 14, 2017 12:15 pm

Ridic poze de la practica electricieni a fost o zi poate cea mai buna , am refacut legaturi in doze am inceput sa ne experimentam
Fişiere ataşate
Aplica 7W cu lampa led la 230V.jpg
Poza cu legaturile electrice aplica led 7W 230V
Aplica 7W cu lampa led la 230V.jpg (115.33 KiB) Vizualizat de 1739 ori
Alex electricianul invata meserie.jpg
Alex invata meseria de electrician izoleaza conductoare cu izolier band
Alex electricianul invata meserie.jpg (126.72 KiB) Vizualizat de 1739 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de Organizator Cursuri » Sâm Oct 14, 2017 2:20 pm

Avem in vedere sa achizitionam o trusa de electrician profesionala ,pentru cursanti la practica

Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Oct 19, 2017 7:38 pm

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de Marian_8 » Joi Oct 19, 2017 7:44 pm

iuliana SC MIPP scrie:Avem in vedere sa achizitionam o trusa de electrician profesionala ,pentru cursanti la practica

Am avut la dispozitie 4 truse au venit colegii cu ale lor sa le faca proba ,clesti patenti surubelnite avem la firma sunt de buna calitate ,poate un cleste de dezizolat conductoare si un letcon mai puternic
Am pregatit pentru mine sa montez acasa cu Claudiu un tablou electric cu 9 circuite
Fişiere ataşate
tablou electric cu circuite de lumina 6A si disjunctor diferential16A la30mA pe prize 16A.jpg
Echipat tablou electric 9 circuite tablou electric cu circuite de lumina 6A si disjunctor diferential16A la30mA pe prize 16A
tablou electric cu circuite de lumina 6A si disjunctor diferential16A la30mA pe prize 16A.jpg (39.09 KiB) Vizualizat de 1716 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 20, 2017 12:52 am

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de alyn » Vin Oct 20, 2017 1:04 am

Deni24 scrie:Un curs foarte complex ,ridic poze de la practica cu grupa mea Am invatat sa calculez o instalatie electrica cap coada folosind normativele ,totul dupa proiectul care se preda la Facultatea de instalatii La tabla am facut aplicatii practice pe care le dau la examen inginerii pentru autorizare grad 2 ANRE 5 luni de scoala de 3-4 ori pe saptamana ,12-16 ore sapatamanal Alex seful de grupa a renuntat sa mearga la mare sa nu piarda calculul la trifazici O sala plina de cursanti
Pun aparatele de masura si functia lor ,erau si clamp meter care masoara indirect curentul prin metoda inductiei magnetice
am invatat ce face un senzor de succesiune faze
avem la dispozitie aparat masurat succesiune faze ,bun la motoare trifazice.sa nu se roteasca motorul invers ca are fazele

Salut Dan
Cred ca nu puteam sa descriu mai bine asa ca te citez ,pun si eu poze de la practica curs electrician ,am unele de la montat tablou electric echipat cu disjunctoare
Fişiere ataşate
tabloul electric cu 3 disjunctoare.jpg
tabloul electric cu 3 disjunctoare
tabloul electric cu 3 disjunctoare.jpg (49.24 KiB) Vizualizat de 1725 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 144
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 8:57 pm
Localitate: Ciolpani

Re: Practica electricieni oct

Mesaj de Lascu » Dum Oct 22, 2017 6:08 pm

10 pentru tot profesor organizator colegi instalatia electrica monofazata facuta de noi a fost ,explicita noi am tras cu mana noastra circuite electrice , am fixat tablouri electrice comutatoare , conductoare circuite de priza
Am invatat la scoala executia unei instalatii electrice ,am invatat la practica cum sa le execut
Am aplicat ce am invatat si uitati montajul unui tablou cu senzor de 32A
Nota 10 pentru curs
Fişiere ataşate
Tablou electric prevazut cu senzor de supratensiune 230V 32A cum am invatat la practica.jpg
Am aplicat acasa ce am invatat la scoala tablou electric echipat cu senzor de supratensiune de 32A
Tablou electric prevazut cu senzor de supratensiune 230V 32A cum am invatat la practica.jpg (134.09 KiB) Vizualizat de 1715 ori

Următorul

Înapoi la Practica Cursuri electricieni video si foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori