Acum este Mie Mai 01, 2024 11:51 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R600A

Albume Foto Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 01, 2018 9:47 am
Localitate: Popesti Leordeni

Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R600A

Mesaj de IordacheVasile » Joi Feb 01, 2018 9:47 am

Voi ridica poze de la practica cu gr 13 Am venit la cele 4 zile din ac saptamana , cam saracie cu pozele , ridic ce gasesc
Doamna Elena a reparat la practica impreuna cu colegii primul frigider functionand cu refrigerant ecologic R600A au fost trecute in revista toate operatiile , inlocuit filtru deshidrator , argintat nol filtru argintat capilar verificat calitatea argintarilor cu oglinda
vacumat 30 min
incarcat cu cantarul
pe eticheta scria R600A 35 gr
Fişiere ataşate
incarcam cu cantarul cu precizie de 1 gram.jpg
cantarul cu care facem incarcarea are precizia de 1 gram , 35 gr R600A
incarcam cu cantarul cu precizie de 1 gram.jpg (79.3 KiB) Vizualizat de 1723 ori
Incarcare frigider cu R600A.jpg
Incarcare frigider cu doua compartimente refrigerare / congelare refrigerant R600A
Incarcare frigider cu R600A.jpg (90 KiB) Vizualizat de 1726 ori
Am extras filtrul deshidrator , curatam conducta condensatorului la luciu metalic.jpg
gata am scos filtrul deshidrator , curatam cu smirghel conducta condensatorului la luciu metalic sa putem arginta noul filtru
Am extras filtrul deshidrator , curatam conducta condensatorului la luciu metalic.jpg (91.07 KiB) Vizualizat de 1726 ori
se observa eticheta compresorului care avertizeaza freon  R600A inflamabil.jpg
este bine sa identificati eticheta care indica cu ce refrigerant lucreaza compresorul ,
se observa eticheta compresorului care avertizeaza freon R600A inflamabil.jpg (89.89 KiB) Vizualizat de 1726 ori
practica frigotehnisti frigider cu un singur compresor refrigerant R600A demontare filtru deshidrator.jpg
practica frigotehnisti frigider cu refrigerant ecologic R600A inflamabil , filtrul a fost taiat si se scoate , nu mai exista freon pe circuit
practica frigotehnisti frigider cu un singur compresor refrigerant R600A demontare filtru deshidrator.jpg (102.83 KiB) Vizualizat de 1726 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 144
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 8:57 pm
Localitate: Ciolpani

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Lascu » Sâm Feb 03, 2018 4:54 pm

Domnul inginer pune accentul pe refrigerenții noi Foarte important la R600A sa respecți ordinea operațiilor ,vedeți ce a pățit cel de la tv când a făcut praf un apartament ,i,a explodat butelia ca a pus foc pe ea Alții scot direct filtrul cu stația de sudura

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Feb 04, 2018 3:06 pm
Localitate: Lujerului

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de VasileAmaitei » Dum Feb 04, 2018 4:08 pm

Ridic si eu op poza de la practica
Am avut la dispozitie scule de frigotehnist consumabile electrozi de argint , baterie de ecologici , baterie normala , tot 2 mapp- gazuri
curs de nota 10
Fişiere ataşate
argintare filtru deshidrator cu mapp gazul.jpg
argintam cu mapp-ul filtru in condensator
argintare filtru deshidrator cu mapp gazul.jpg (118.81 KiB) Vizualizat de 1704 ori
sectionare filtru frigider care functioneaza cu freon R600A.JPG
Sectionare filtru deshidrator refrigerant R600A folosim clestele taietor cu rola
sectionare filtru frigider care functioneaza cu freon R600A.JPG (69.07 KiB) Vizualizat de 1705 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 07, 2018 1:04 pm
Localitate: Bucurestii noi

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Medis » Mie Feb 07, 2018 1:18 pm

IordacheVasile scrie:Voi ridica poze de la practica cu gr 13 Am venit la cele 4 zile din ac saptamana , cam saracie cu pozele , ridic ce gasesc
Doamna Elena a reparat la practica impreuna cu colegii primul frigider functionand cu refrigerant ecologic R600A au fost trecute in revista toate operatiile , inlocuit filtru deshidrator , argintat nol filtru argintat capilar verificat calitatea argintarilor cu oglinda
vacumat 30 min
incarcat cu cantarul
pe eticheta scria R600A 35 gr


Important este sa ne descurcam sa masuram la condensatorul masinii frigorifice temperatura de condensare si presiunea de condensare care sunt direct proportionale
Pun o poza cum am rezolvat ca vine zapada pe aspuiratia compresorului
Fişiere ataşate
Inca o masuratoare a temperaturii condensatorului.jpg
masuram temperatura la condensatorul frigiderului care functioneaza cu refrigerant r600A
Inca o masuratoare a temperaturii condensatorului.jpg (81.33 KiB) Vizualizat de 1685 ori
deja se vede zapada pe aspiratie am bagat mult freon sa stim cum rezolvam situatia.jpg
A aparut zapada pe aspiratia compresorului , prea mult freon in circuitul frigorific
deja se vede zapada pe aspiratie am bagat mult freon sa stim cum rezolvam situatia.jpg (80.7 KiB) Vizualizat de 1685 ori
A urcat temperatura la 32 grade.jpg
Pe moment ce compresorul frigiderului incepe sa lucreze creste temperatura pe refulare vapori saturati supraincalziti
A urcat temperatura la 32 grade.jpg (77.91 KiB) Vizualizat de 1685 ori
emjt 8 / frig 13

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Feb 07, 2018 4:10 pm
Localitate: Bragadiru

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Lucy » Mie Feb 07, 2018 4:24 pm

Pe aspiratia compresorului coborase temperatura sub -5C nu am poze dar ridic si eu una
Fişiere ataşate
temperatura pe aspiratie deja a coborat la 2 grade celsius.jpg
cele doua vaporizatoare fac frig la greu temperatura pe aspiratie deja a coborat la 2 grade celsius
temperatura pe aspiratie deja a coborat la 2 grade celsius.jpg (81.69 KiB) Vizualizat de 1684 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Feb 09, 2018 6:01 pm

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Sam » Vin Feb 09, 2018 6:38 pm

R600 este un freon inflamabil dar foarte performant , este bine ca invatati sa reparati cu ecologici ,Are dreptate domnul inginer sa puna accentul pe asa ceva

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Feb 17, 2018 4:06 pm

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de DicuCostel » Sâm Feb 17, 2018 4:31 pm

Sam scrie:R600 este un freon inflamabil dar foarte performant , este bine ca invatati sa reparati cu ecologici ,Are dreptate domnul inginer sa puna accentul pe asa ceva


Toata gr stim sa reparam un agregat care functioneaza cu freon inflamabil R600a , la fel se face si cu R290a ,

Avatar utilizator
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Feb 21, 2018 3:11 pm

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Moshu59 » Mie Feb 21, 2018 3:21 pm

IordacheVasile scrie:Voi ridica poze de la practica cu gr 13 Am venit la cele 4 zile din ac saptamana , cam saracie cu pozele , ridic ce gasesc
Doamna Elena a reparat la practica impreuna cu colegii primul frigider functionand cu refrigerant ecologic R600A au fost trecute in revista toate operatiile , inlocuit filtru deshidrator , argintat nol filtru argintat capilar verificat calitatea argintarilor cu oglinda
vacumat 30 min
incarcat cu cantarul
pe eticheta scria R600A 35 gr


calibrare conducta de cupru sa prelungim traseul frigorific
Fişiere ataşate
Elena calibreaza prima conducta de cupru.jpg
calibrare cu trusa conducta de cupru sa prelungim traseul frigorific
Elena calibreaza prima conducta de cupru.jpg (121.95 KiB) Vizualizat de 1646 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Mar 09, 2018 3:58 pm

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Luca32 » Vin Mar 09, 2018 4:20 pm

IordacheVasile scrie:Voi ridica poze de la practica cu gr 13 Am venit la cele 4 zile din ac saptamana , cam saracie cu pozele , ridic ce gasesc
Doamna Elena a reparat la practica impreuna cu colegii primul frigider functionand cu refrigerant ecologic R600A au fost trecute in revista toate operatiile , inlocuit filtru deshidrator , argintat nol filtru argintat capilar verificat calitatea argintarilor cu oglinda
vacumat 30 min
incarcat cu cantarul
pe eticheta scria R600A 35 gr

R600a cel mai răspândit freon

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Practica gr 13 frig invatam sa servisam un frigider cu R

Mesaj de Organizator Cursuri » Lun Mar 12, 2018 12:35 pm

Luca32 scrie:
IordacheVasile scrie:Voi ridica poze de la practica cu gr 13 Am venit la cele 4 zile din ac saptamana , cam saracie cu pozele , ridic ce gasesc
Doamna Elena a reparat la practica impreuna cu colegii primul frigider functionand cu refrigerant ecologic R600A au fost trecute in revista toate operatiile , inlocuit filtru deshidrator , argintat nol filtru argintat capilar verificat calitatea argintarilor cu oglinda
vacumat 30 min
incarcat cu cantarul
pe eticheta scria R600A 35 gr

R600a cel mai răspândit freon

In total cred ca avem peste 6 frigidere ,racitor apa , aere conditionate 3 bucati ,tot ce trebuie

Următorul

Înapoi la Practica Cursuri Frigotehnisti Albume foto Practica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator