Acum este Joi Mar 28, 2024 10:40 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Pot face un fruigider solar

Discutii despre scule ,carti de specialtate tot ce are legatura cu meseria de Frigotehnist,electrician instalatori etc
Avatar utilizator
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mai 09, 2017 11:52 am

Pot face un fruigider solar

Mesaj de Gaby 21 » Mar Mai 09, 2017 12:23 pm

Ma bate gandul daca este posibil un frigider care sa nu consume curent electric

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 09, 2017 2:16 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de V Mihnea » Mar Mai 09, 2017 2:33 pm

Se poate face un frigider de rulota sa functioneze cu solara dar investitia nu se merita
Ai aici sude de explicatii si calcule facute de forumisti viewtopic.php?f=12&t=917

 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 09, 2017 8:51 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Ghe Laurentiu » Mar Mai 09, 2017 9:12 pm

Pai poti sa il faci dar cum ghidezi caldura solara la frigiderul cu amoniac cum era Framul pe vremuri sau cum sunt la rulote Alta varianta ca trebuie sa mearga 24/24 este cu o fotovoltaica si cu rezistenta electrica exact cum avea Framul
Dar este bine de luat in calcul ce zic baietii pe aici pe la fotovoltaici ca o scoti la cap cu un frigider cu compresor si 4 acumulatori si ai curent de la soare
Mai poti face o chestie strangfi lumanari din cimitir si le pui unde este rezistenta dar dai foc la casa ca nu ai controlul flacarii
Eu zic sa fii mai explicit

 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 10, 2017 2:13 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Liviu gr 7 » Mie Mai 10, 2017 2:24 pm

Gaby 21 scrie:Ma bate gandul daca este posibil un frigider care sa nu consume curent electric

Cum spun si colegii este mai mare daraua ca ocaua .ia un frigider normal si gata ,poti sa il cuplezi la o solara dar ai nevoie de acc si controler si inverter asa ca mai bine te lasi pagubas cu 300 lei gasesti frigider SH cu R600

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 13, 2017 1:08 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Leon gr 4 » Sâm Mai 13, 2017 1:12 pm

Daca tot vrei sa faci ceva eco mai bine incalzesti apa cu panouri solare le poti face chiar tu din teava de cuprul de 15 si 22 Pui si un ventil automat de awerrisire dar trebuie sa respecti niste normative vas expansiune ,pompe etc o automatizare

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Noi 19, 2015 3:14 pm
Localitate: Calugareni

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Relu5 » Vin Aug 11, 2017 1:07 pm

Leon gr 4 scrie:Daca tot vrei sa faci ceva eco mai bine incalzesti apa cu panouri solare le poti face chiar tu din teava de cuprul de 15 si 22 Pui si un ventil automat de awerrisire dar trebuie sa respecti niste normative vas expansiune ,pompe etc o automatizare

poti pune si niste panouri ftv cu acumulatori cu tot ai o pagina scuze sunt cam 10 descrieri tot facute de colegi ,nu merita sa investesti doar pentru asta Poti gasi un fram vechi pe amoniac sa ii inlocuiesti rezistenta cu o sursa calda dar este interzis asta ca nu ai controlul flacarii ca la rulotele cu frigider pe gpl

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Oct 24, 2017 8:01 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Mytu » Mar Oct 24, 2017 8:46 pm

Stiu ca ne spunea domnul profesor la curs ca exista si aceasta posibilitate dar ce faci daca nu ai soare , poti face ceva cu ftv , trebuie doar sa calculezi ca frigiderul cu compresor functioneaza 12 ore / zi cel putin deci trage din inverter si inverterul din acumulatori ,

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Organizator Cursuri » Joi Mar 08, 2018 11:27 am

Stiu de la domnul inginer ca exista ,problema se pune cand sunt nori sau nu este soare , nu va functioneaza frigiderul

Avatar utilizator
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Mar 15, 2018 4:08 pm

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Gere » Joi Mar 15, 2018 4:27 pm

O sa ai frig mumai cand este soare afara , tot cu panouri ftv este mai bine

Avatar utilizator
 
Mesaje: 144
Membru din: Sâm Sep 02, 2017 8:57 pm
Localitate: Ciolpani

Re: Pot face un fruigider solar

Mesaj de Lascu » Mar Apr 10, 2018 5:05 pm

Se poate dar nu se merita sa pun panouri fotovoltaice sa dea curent

Următorul

Înapoi la Subiecte diverse Frigotehnist , Electrician , instalator

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori