Acum este Joi Mar 28, 2024 10:46 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Eoliana

Clipuri Video si Albume Foto Cursuri Electricieni pe teren la diferite Societati
Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 20, 2017 12:52 am

Re: Eoliana

Mesaj de alyn » Vin Oct 20, 2017 1:08 am

Marian_8 scrie:eolienele din Dobrogea montate la inaltime fac treaba buna dau 100MWh dar una la 5 m peste cosul casei nu o vad sa indemne sa dea curent optez si eu pentru energie fotovoltaica
Poza cu un inverter de eoliana care la vant puternic o franeaza
Invertor eolian Ginlong. este on grid de 1,5kw, peak 1,7kw. Lucreaza cu tensiune de la 30v la 400v dc . franeaza automat la vant puternic, etc.


Prefer si eu tot sistemul cu panouri fotovoltaice ,eoliana are limitari functie de vant ,din ce vad eu si componentele sunt mai scumpe ,trebuie sa opreasca elicea cand sufla uraganuul sa nu puna jos suportul eolianei ;)
Acum ce sa zic sunt eoliane la care elicea schimba inclinatia cu care taie vantul = reglabila ca la avioane , la cele low cost nici vorba

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Oct 24, 2017 8:01 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Mytu » Mar Oct 24, 2017 8:34 pm

Sa fiu sincer prea mare cheltuiala cu o eoliana , si rezultatele sunt cam incerte , controlerul foarte scump mai ales cand trebuie sa blocheze elicea si sa puna rezistentele de balast Banii care ii dau pe el , pun frate 10 panouri de 250W si tot am curent , ma bazez pe 4-5 ore ca sunt eu mai ghinionist dar tot fac treaba Controlerul la o solara costa cam maxim 300 -400 lei un controler MPPT de 80A duce ca popa 4 panouri

Avatar utilizator
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 23, 2017 11:36 am
Localitate: Tunari

Re: Eoliana

Mesaj de Ret » Joi Noi 23, 2017 11:42 am

alyn scrie:
Marian_8 scrie:eolienele din Dobrogea montate la inaltime fac treaba buna dau 100MWh dar una la 5 m peste cosul casei nu o vad sa indemne sa dea curent optez si eu pentru energie fotovoltaica
Poza cu un inverter de eoliana care la vant puternic o franeaza
Invertor eolian Ginlong. este on grid de 1,5kw, peak 1,7kw. Lucreaza cu tensiune de la 30v la 400v dc . franeaza automat la vant puternic, etc.


Prefer si eu tot sistemul cu panouri fotovoltaice ,eoliana are limitari functie de vant ,din ce vad eu si componentele sunt mai scumpe ,trebuie sa opreasca elicea cand sufla uraganuul sa nu puna jos suportul eolianei ;)
Acum ce sa zic sunt eoliane la care elicea schimba inclinatia cu care taie vantul = reglabila ca la avioane , la cele low cost nici vorba


Prefer si eu panouri fotovoltaice de 48V cu controler si inverter ,nu prea ma pot baza pe vant

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 27, 2017 1:31 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Levi » Lun Noi 27, 2017 2:09 pm

Eoliana vs panouri fotovoltaice eu as opina tot pentru panouri ,prea multe piese in miscare la eoliana , prea depinzi de forta vantului O eoliana de max 1000W nu stiu cat ajuta ,poate daca pe afara este uragan sa dea si ea P=1000W , am vazut o poza pe forum cu eoliana cam tandari se gripasera rulmentii si ii sarise elicea
Ridic o poza de pe internet cu o aplecatoare sa tina umbra masinii dar acoperisul este din panouri fotovoltaice deci are dublu rol
Pun poza pentru popularizare , daca contravine politicii forumului rog sa fie stearsa cred ca este de la escoprofit , ro
Fişiere ataşate
Luata de pe internet panouri fotovoltaice pe post de acoperis la o masina tin si umbra dau si curent electric  cred ca sunt de 200W 12V.jpg
energie electrica din surse regenerabile
Luata de pe internet panouri fotovoltaice pe post de acoperis la o masina tin si umbra dau si curent electric cred ca sunt de 200W 12V.jpg (102.55 KiB) Vizualizat de 1383 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Noi 27, 2017 3:10 pm
Localitate: Sinesti

Re: Eoliana

Mesaj de Radu_S » Lun Noi 27, 2017 4:26 pm

tot pentru fotovoltaici vs eoliana votez si eu ,am vazut in multe locuri chestia cu garajul acoperit de panouri ,daca sunt de 200W lejer are omul 1800W in fiecare ora deci in 5 ore ii da 9KWh pai lunar ii baga cam 300KWh cred ca nu ii mai trebuie de la retea

Pun o poza de pe net cu o eoliana de 1500W , nu pot comenta
Fişiere ataşate
nu prea vad cum poate aceasta eoliana sa dea 1500W la 2700 rot pe minut ma crucesc (Small).jpg
2700 rotatii/minut sa dea 1500W poate sa fie uragan dar cum o legi de casa ca pune casa jos
nu prea vad cum poate aceasta eoliana sa dea 1500W la 2700 rot pe minut ma crucesc (Small).jpg (44.95 KiB) Vizualizat de 1377 ori

Avatar utilizator
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Dec 07, 2017 4:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Eoliana

Mesaj de Vasy » Joi Dec 07, 2017 4:17 pm

Radu_S scrie:tot pentru fotovoltaici vs eoliana votez si eu ,am vazut in multe locuri chestia cu garajul acoperit de panouri ,daca sunt de 200W lejer are omul 1800W in fiecare ora deci in 5 ore ii da 9KWh pai lunar ii baga cam 300KWh cred ca nu ii mai trebuie de la retea

Pun o poza de pe net cu o eoliana de 1500W , nu pot comenta

Panourile fotovoltaice vor fi de viitor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Mar 03, 2018 11:25 am

Re: Eoliana

Mesaj de Tevi » Sâm Mar 03, 2018 12:59 pm

Daca nu ai vant permanent cu o amaraciune de eoliana de 1kw ai dat de naiba , prefer sistemele fotovoltaice

Avatar utilizator
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Mar 15, 2018 4:08 pm

Re: Eoliana

Mesaj de Gere » Joi Mar 15, 2018 4:21 pm

Pe bune o pocnitoare de eoliana vs un sistem de ftv nu sufera comparatie

Avatar utilizator
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mar 25, 2018 10:11 am
Localitate: sector 3 buc

Re: Eoliana

Mesaj de Silviu32 » Dum Mar 25, 2018 10:37 am

subreda rau eoliana din plastic si prea esti dependent de viteza vantului , tot la un sistem fotovoltaic as ramane , am vazut calcule facute de colegi si cu un 2000W timp de 4 ore Dispui lunar de o energie de W= 200KWh Am inteles ca s-a modificat legislatia si lasa sa injectezi in retea sub 100KWh lunar , deci te-ai scos

Avatar utilizator
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 28, 2018 1:54 pm
Localitate: Pantelimon

Re: Eoliana

Mesaj de Dini34 » Mie Mar 28, 2018 2:04 pm

alyn scrie:
Marian_8 scrie:eolienele din Dobrogea montate la inaltime fac treaba buna dau 100MWh dar una la 5 m peste cosul casei nu o vad sa indemne sa dea curent optez si eu pentru energie fotovoltaica
Poza cu un inverter de eoliana care la vant puternic o franeaza
Invertor eolian Ginlong. este on grid de 1,5kw, peak 1,7kw. Lucreaza cu tensiune de la 30v la 400v dc . franeaza automat la vant puternic, etc.


Prefer si eu tot sistemul cu panouri fotovoltaice ,eoliana are limitari functie de vant ,din ce vad eu si componentele sunt mai scumpe ,trebuie sa opreasca elicea cand sufla uraganuul sa nu puna jos suportul eolianei ;)
Acum ce sa zic sunt eoliane la care elicea schimba inclinatia cu care taie vantul = reglabila ca la avioane , la cele low cost nici vorba

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Practica Cursuri electricieni video si foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori