Acum este Vin Mar 29, 2024 6:50 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Aspirația face gheața

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 20, 2017 12:22 pm

Aspirația face gheața

Mesaj de Gladiator » Joi Noi 01, 2018 10:38 pm

Va salut. Am o combina frigo care prezinta mai multe simptome. În primul rand merge continuu. Stiu o sa ziceti ca e termostatul defect dar am constatat ca merge in continuu pentru ca in interiorul frigiderului temp e setata la 5 grade dar in interior sunt 10-11 si normal sa nu se opreasca pt ca nu ajunge la temp setata. Alta problema este ca aspiratia face bruma pe ea de jumatate de cm. Normal ar fi ca are prea mult freon. Am mai scos din freon dar ingheata mai rau. :shock: Am verificat si compresorul si e ok. Poate cineva s.a intalnit cu asemenea situatie. Va multumesc .

 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de RosuFlorian » Sâm Noi 03, 2018 8:42 pm

Capilar prea scurt sau capilar cu diametru prea mare, asta daca s-a mai intervenit la agregat si de catre alte persoane.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 20, 2017 12:22 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de Gladiator » Dum Noi 11, 2018 5:39 pm

Se vede ca s-a intervenit ca e anulata conducta care merge in jurul usii. Capilarul are lungimea de 20-25 cm din filtru pana intra prin aspiratie. Încarcat cu refrigerant la gramaj refularea frige la iesire dar pana ajunge la prima spiră e abia căldută. E posibil compresorul sa fie defect si sa nu mai comprime cum trebuie chiar daca masurat arata ca functioneaza ok?

 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de RosuFlorian » Vin Noi 23, 2018 6:47 pm

In unele cazuri cand un compresor are pierderi de presiune atunci cand este oprit se incalzeste si aspiratia. A-ti masurat presiunea compresorului la refulare( minim 25 bari) sau doar partea electrica a acestuia si e ok, ca nu prea se intelege din descrierea dv. Motorul se poate incinge foarte tare si de la o defectiune aparuta la bobine( spire strapate) si sa va induca in eroare temperatura ridicata la refulare, iar odata cu departarea de compresor sa aveti o temperatura scazuta pana la prima spira a condensatorului.

 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de RosuFlorian » Vin Noi 23, 2018 7:03 pm

Capilarul are POR exact intre portiunea unde este sudat in aspiratie si vaporizator, asta e singurul care ar mai putea face pe aspiratie gheata, nu am intalnit gheata pe aspiratie cand comp nu face presiune.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 20, 2017 12:22 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de Gladiator » Vin Dec 14, 2018 12:21 pm

Revin cu ce am mai mesterit la frigider: am schimbat aspiratia si capilarul de la compresor pana in vaporizator, schimbat filtru, suflat condensatorul si vaporizatorul. Va spun toate astea ca dupa ce a fost incarcat cu freon r6oo a functionat 3 ore pana a ajuns la temp -18 respectiv 5*C s.a oprit, a stat 8 min a lornit iar 6 min ,iar oprit vreo 6. Ce am constatat mai nou este ca nu se egalizeaza presiunile. De la -0.7 0.8 in timpul mersului cand s.a oprit statea in -0.4. L.am scos din priza si abia dupa vreo 2 ore pres era la 0 si abia a doua zi crescuse la 1. Acum nu inteleg de ce sta in vaccum si nu revine.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Sâm Feb 02, 2019 6:01 pm

Gladiator scrie:Revin cu ce am mai mesterit la frigider: am schimbat aspiratia si capilarul de la compresor pana in vaporizator, schimbat filtru, suflat condensatorul si vaporizatorul. Va spun toate astea ca dupa ce a fost incarcat cu freon r6oo a functionat 3 ore pana a ajuns la temp -18 respectiv 5*C s.a oprit, a stat 8 min a lornit iar 6 min ,iar oprit vreo 6. Ce am constatat mai nou este ca nu se egalizeaza presiunile. De la -0.7 0.8 in timpul mersului cand s.a oprit statea in -0.4. L.am scos din priza si abia dupa vreo 2 ore pres era la 0 si abia a doua zi crescuse la 1. Acum nu inteleg de ce sta in vaccum si nu revine.


In mod normal presiunea ar trebui sa se egalizeze dupa cca 20 min ,Vad ceva de purjat traseul frigorific , dar cu ce ????
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de RosuFlorian » Dum Feb 03, 2019 10:23 am

Ing. Olteanu Mircea scrie:
Gladiator scrie:Revin cu ce am mai mesterit la frigider: am schimbat aspiratia si capilarul de la compresor pana in vaporizator, schimbat filtru, suflat condensatorul si vaporizatorul. Va spun toate astea ca dupa ce a fost incarcat cu freon r6oo a functionat 3 ore pana a ajuns la temp -18 respectiv 5*C s.a oprit, a stat 8 min a lornit iar 6 min ,iar oprit vreo 6. Ce am constatat mai nou este ca nu se egalizeaza presiunile. De la -0.7 0.8 in timpul mersului cand s.a oprit statea in -0.4. L.am scos din priza si abia dupa vreo 2 ore pres era la 0 si abia a doua zi crescuse la 1. Acum nu inteleg de ce sta in vaccum si nu revine.


In mod normal presiunea ar trebui sa se egalizeze dupa cca 20 min ,Vad ceva de purjat traseul frigorific , dar cu ce ????

O intrebare de 100 de puncte!

 
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:51 pm

Re: Aspirația face gheața

Mesaj de RosuFlorian » Dum Feb 03, 2019 10:40 am

Apa in instalatie, o varianta " babeasca" ar fi sa-l lasati sa functioneze cu usile deschise cateva ore pt. a "plimba" vaporii de apa prin instalatie si sa-i capteze filtrul, dar si filtrul are o limita si retine umiditatea in timp si o cantitate mica,... daca este prea multa umiditate se astupa si el. In situatia de fata face dop de gheata la iesirea din capilar, iar pana nu se topeste acel dop nu se egalizeaza presiunile. Domnul ing. Olteanu a pus o intrebare foarte buna, adica a-ti purjat cu azot sau cu aer comprimat?


Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator