Acum este Joi Mar 28, 2024 10:42 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Vin Mar 20, 2015 5:06 pm

Prelucrarea datelor cu caracter personal.POLITICA DE PRELUCRARE A DATELOR CU CARACTER PERSONAL .Datele dvs personale sunt in siguranta la noi , pentru detalii click aici https://www.cursuridecalificareacreditate.ro/prelucrarea-datelor-cu-caracter-personal/

Deschidere Cursuri Sesiunea de vara 2024
Frig gr 24A Iulie-2024 =>Luni/Marti 17-20:30 (21:00)
Electric 20A =>Iulie-2024 =>Miercuri/Joi 17-20:30 (21:00)
Electric 20B =>Iulie-2024=>Vineri 17-20:30 (21:00) /Sambata de la ora 10:00-14:00


Manualul Frigotehnistului prezentare video
https://www.youtube.com/watch?v=pZ7mE2b4ZHA

Manualul Electricianului ultma editie ,VS cel german
https://www.youtube.com/watch?v=HZznKZlKPfo

Cea mai plina sala la Frigotehnisti

Distribuire Manuale



Cursuri finalizate 2022

-Frigotehnisti gr 20 A+20B
-Electrician gr 16 A+16 B
--Curs perfectionare Sisteme fotovoltaice respectiv ( instalator sisteme fotovoltaice ) Mai 2022 Rezervat gr 16 A+B

Cursuri in derulare 2021 =FINALIZATE
-Electricieni gr 15 (INCLUS SISTEME FOTOVOLTAICE ) -FINALIZAT

-Curs perfectionare Sisteme fotovoltaice respectiv ( instalator sisteme fotovoltaice ) GR 15 FINALIZAT .Se da examen separat cu Comisie ANC si MMJS ,diploma valabila in 75 de tari

-Curs Instalator : Sanitare,Camalizari,Gaze +INCALZIRI =>CEL MAI UNIVERSAL INSTALATOR Desch curs-dec 2022
PRIORITATE AU FOSTII MEI CURSANTI



-Puteti solicita rezervarea unui loc indicand grupa dorita folosind : cursuridecalificareacreditate@gmail.com ,


SUPUN ATENTIEI FRIGOTEHNISTILOR PREGATITI DE MINE

CURSUL DE ELECTRICIAN
CE FACE SPECIAL ACEST CURS :
-NIVELUL FOARTE RIDICAT DE PREGATIRE, DOBANDIT IN NISTE SUTE DE ORE 5 LUNI 12 ORE/SAPT
-PESTE ORICE POSTLICEALA DE 9 LUNI
-ENERGIA REGENERABILA OBTINUTA CU SISTEME FOTOVOLTAICE
-PRACTICA ADEVARATA
Prioritate au Frigotehnistii mei
Electricianul de exploatare si intretinere medie si joasa tensiune ( EMJT) ,este cel mai universal electrician
Pentru competente comentate (nu stiti ce pierdeti ) http://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs ... -tensiune/
Pentru a vedea structura cursului http://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs-electrician/
Ca nivel de pregatire sunteti cu mult peste electricianul in constructii ( de santier )

Discutii si detalii : La sala de curs ,pe maill sau privat

De ce un curs de Electrician :
In perioadele de stagnare economica, domeniul care este afectat cel mai mult este cel al locurilor de munca. Persoanele care au calificari in mai multe domenii de activitate , au cele mai multe sanse de a-si mentine locul de munca sau sa-si gaseasca noi oportunitati
-Cel mai cautat pe piata fortei de munca este Frigotehnist+Electrician
-Toate masinile frigorifice functioneaza cu curent electric,vei fi cel mai bun
-Ca nivel de pregatire veti fi cu mult peste Electricianul de santier .
-Pentru cei din Mentenanta ,cursul este ideal
-Cel mai cautat in Mentenanta este Electrician +instalator +Frigotehnist
-Exista capitole speciale,introduse suplimentar ,dedicate problemelor care le intampina Frigotehnistii in act lor
-O singura data pe an prof.ing Olteanu Mircea ,preda acest curs numai pentru Frigotehnisti


Fişiere ataşate
20190823_184955 (Custom).jpg
sala de curs cu manualele pe masa
20190823_184955 (Custom).jpg (89.04 KiB) Vizualizat de 15833 ori
Curs electrician exploatare medie si joasa tensiune  .jpg
Manualul electricianului editie 2019
Manualul Electricianului
aut ing.Olteanu Mircea

Un manual de exceptie Peste 500 de pagini ,50 de capitole ,16 capitole fotovoltaici Ca nivel de informatie peste ce invata "astia mici " la Colegiu si nu glumesc
Parerea lui Adrian Margarit (discutie privata)
Daca e vreunu care vrea sa faca treaba serioasa o sa se mai uite prin manual si mai tarziu cand s-o lovi de ele. Si ia de unde nu-i nimic. E rau sa te lovesti de noutati si sa nimeresti intr-o firma unde nu te invata nimeni decat in bascalie.
Curs electrician exploatare medie si joasa tensiune .jpg (30.68 KiB) Vizualizat de 16122 ori
Primul care a tinut in mana Manualul Frigotehnistului este seful de grupa Ovidiu Hodut.jpg
Primul care a tinut Manualul in mana a fost Ovidiu Seful gr 9
Primul care a tinut in mana Manualul Frigotehnistului este seful de grupa Ovidiu Hodut.jpg (266.72 KiB) Vizualizat de 24337 ori
Manual primit de gr 9.jpg
Toti cursantii de la gr 9 au primit Manualul
Manual primit de gr 9.jpg (283.67 KiB) Vizualizat de 24337 ori
Certificat.jpg
Certificat de calificare SPECIMEN
Certificat.jpg (628.61 KiB) Vizualizat de 25107 ori
ing.Olteanu Mircea...JPG
Ing Olteanu Mircea
ing.Olteanu Mircea...JPG (106.28 KiB) Vizualizat de 25567 ori
Scule..jpg
Scule si consumabile pentru dumneavoastra
Scule..jpg (98.51 KiB) Vizualizat de 25670 ori
AC auto.jpg
AC auto
AC auto.jpg (102.48 KiB) Vizualizat de 25671 ori
Servisare AC.jpg
Servisatul unui AC este foarte simplu ,cu noi vei fi cel mai bun
Servisare AC.jpg (106.08 KiB) Vizualizat de 25671 ori
P01-07-15_10.18 (Custom).jpg
Reparatia unui frigider este simpla
P01-07-15_10.18 (Custom).jpg (136.77 KiB) Vizualizat de 25673 ori
P01-07-15_11.31 (Custom).jpg
Cu putin antrenament argintati si cu statia Oxigen/Butan
P01-07-15_11.31 (Custom).jpg (103.62 KiB) Vizualizat de 25673 ori
Copy of P24-06-15_11.45 (Custom).jpg
Meseria de Frigotehnist poate fi invatata si de fete
Copy of P24-06-15_11.45 (Custom).jpg (111.23 KiB) Vizualizat de 25674 ori
Daniel la FT (Custom).JPG
Daniel la practica
Daniel la FT (Custom).JPG (68.65 KiB) Vizualizat de 25675 ori
Sala este plina.jpg
Clasa este plina de cursanti , deci este o prezenta foarte buna .Caietele pentru notite nu lipsesc Cursul este foarte interesant si usor de inteles
Sala este plina.jpg (110.56 KiB) Vizualizat de 26190 ori
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 23, 2015 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Sorin » Lun Mar 23, 2015 2:18 pm

Am facut si eu o rapandula de curs ,Au zis ca invat tot ,din contra ca fac si practica
Am platit 800 lei sa ne plangem de mila in grup Cred ca am avut "profesor" pe unul care nu a schimbat nici un bec in viata lui, si nici mari lucrari in domeniu nu are.
Daca fac un bilant circa 2 luni protectia mincii , igiena personala ,salopete ,bocanci sosoni ,spalat pe maini ,sapatura cu sprijiniri de maluri
Restul de curs asa zisa specialitate ,din grupa mai ramasesem 11 .A fost vai si amar de biata grupa .Nici vorba de tabla aveam un Flipchart cat o masa de bucatarie pusa in picioare ,din spate nu vedeam ce scrie pe hartie.
Am invatat doar diferenete circuite inchis/deschis si serie/paralel . Dar aceste cunostinte sunt suficiente pentru realizarea unei instalatii electrice simple in care ai doar becuri si prize monofazice. Iar pentru asta nu iti trebuie curs, inveti prin clasele 5-8 la fizica. Partea buna ea acum sunt firele colorate si sunt usor de descalcit.
Concluzie am sa fac cursul iar

Avatar utilizator
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Dec 17, 2014 3:16 am
Localitate: Ploiesti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Cosmin » Lun Mar 23, 2015 2:48 pm

As dori sa il trimit pe cumnatul meu sa faca frigul cu dvs ,este tanar si poate face naveta din Ploiesti Cursurile tot asa le tineti de la ora 17 -21 si practica numai dimineata de la ora 9-10 .Mai bine face un efort si invata o meserie ,il iau pe langa mine si fcem echipa ,o sa dea si de permis de conducere Poate il bag si la electricieni cu dvs ,trage 4 luni de zile dar este un om facut

Va urez numai bine

Avatar utilizator
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 24, 2015 2:42 pm
Localitate: Pitesti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Ene Costel » Mie Noi 25, 2015 7:20 pm

Buna seara domnul inginer Olteanu

Sunt mecanic auto in Pitesti vreau sa vin la cursul de Frigotehnisti cu varul meu ,facem naveta cu masina avem GPL Pe unde se tin cursurile ma refer la zona sa vedem cum putem ajunge ca este mare nebunie pe sosele in Buc

O seara buna

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mie Noi 25, 2015 8:47 pm

Sorin scrie:Am facut si eu o rapandula de curs ,Au zis ca invat tot ,din contra ca fac si practica
Am platit 800 lei sa ne plangem de mila in grup Cred ca am avut "profesor" pe unul care nu a schimbat nici un bec in viata lui, si nici mari lucrari in domeniu nu are.
Daca fac un bilant circa 2 luni protectia mincii , igiena personala ,salopete ,bocanci sosoni ,spalat pe maini ,sapatura cu sprijiniri de maluri
Restul de curs asa zisa specialitate ,din grupa mai ramasesem 11 .A fost vai si amar de biata grupa .Nici vorba de tabla aveam un Flipchart cat o masa de bucatarie pusa in picioare ,din spate nu vedeam ce scrie pe hartie.
Am invatat doar diferenete circuite inchis/deschis si serie/paralel . Dar aceste cunostinte sunt suficiente pentru realizarea unei instalatii electrice simple in care ai doar becuri si prize monofazice. Iar pentru asta nu iti trebuie curs, inveti prin clasele 5-8 la fizica. Partea buna ea acum sunt firele colorate si sunt usor de descalcit.
Concluzie am sa fac cursul iar


Salut Sorin
Nu pot evalua eu ce fac altii
Eu te sfatuiesc sa te inscrii din timp ,grupa se va completa rapid

O seara buna
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mie Noi 25, 2015 8:52 pm

Cosmin scrie:As dori sa il trimit pe cumnatul meu sa faca frigul cu dvs ,este tanar si poate face naveta din Ploiesti Cursurile tot asa le tineti de la ora 17 -21 si practica numai dimineata de la ora 9-10 .Mai bine face un efort si invata o meserie ,il iau pe langa mine si fcem echipa ,o sa dea si de permis de conducere Poate il bag si la electricieni cu dvs ,trage 4 luni de zile dar este un om facut

Va urez numai bine


Buna seara dl Cosmin

Orarul cursurilor va tine cont de programul dvs Este bine sa faca si cursul de electricieni deoarece il ajuta foarte mult Poate sa faca naveta Buc-Ploiesti ,dar daca face simultan doua cursuri recomand sa stea in Buc ,poate gaseste alt coleg sa plateasca impreuna o gazda Este un efort financiar dar daca se tine de treaba merita fiecare leu investit


Cu stima

ing Olteanu Mircea
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 593
Membru din: Dum Feb 23, 2014 8:51 am
Localitate: Bucuresti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Ing. Olteanu Mircea » Mie Noi 25, 2015 8:54 pm

Ene Costel scrie:Buna seara domnul inginer Olteanu

Sunt mecanic auto in Pitesti vreau sa vin la cursul de Frigotehnisti cu varul meu ,facem naveta cu masina avem GPL Pe unde se tin cursurile ma refer la zona sa vedem cum putem ajunge ca este mare nebunie pe sosele in Buc

O seara buna


Buna seara

Va sfatuiesc sa urmariti acest forum si sa va inscrieti pentru grupa din 2016 ,cursul doresc sa inceapa dupa Sf Ioan

O seara buna

ing.Olteanu Mircea
Lector Inginer Olteanu Mircea
Formator si Indrumator Cursuri de Calificare Frigotehnisti,Instalatori si Electricieni
http://www.cursuridecalificareacreditate.ro
http://www.cursurifrigotehnisti.ro/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 27, 2015 5:26 pm
Localitate: Targoviste

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Mihai Tg » Sâm Noi 28, 2015 2:59 pm

Buna ziua domnule inginer. Ma numesc Mihai. Am tot respectul pentru ceea ce sunteti si ceea ce faceti. Lucrez in prezent la o firma de montaje si reparatii A/Ac, frigidere si masini de spalat dar, fara acte de specialitate. Am inceput sa lucrez in domeniul frigului afara , cel mai mult furand meseria si incercand singur. Am continuat in tara studiul individual, am reusit sa ma angajez la o firma de specialitate avand in spate experienta acumulata in afara tarii, insa am multe nelamuriri legate de frig. Experienta acumulata din practica este eclipsata pe alocuri de lacune teoretice. Am incercat sa ma inscriu la un curs de frigotehnisti dar timpul de curs, aproximativ 6 luni, si mai ales pretul au fost un impediment pentru mine. Am studiat forumul dumneavoastra si explicatiile date, contin foarte multe informatii care aprofundeaza practica mea. As aprecia foarte mult si v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati spune cum sa procur cartea dumneavoastra despre tehnica frigului. Sunt din Runcu, Dambovita si firma la care lucrez este din Targoviste. Dorinta mea este sa stiu si sa invat cat mai mult din tehnica frigului.
Va multumesc.

Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 17, 2015 12:35 pm
Localitate: Ploiesti

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Dima George » Joi Dec 17, 2015 12:37 pm

Buna ziua domnul profesor

Intrebare : suportul de curs il primim in format electronic

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:10 pm

Re:DESCHIDERE CURSURI FRIG/ELECTRICENI/INSTALATORI

Mesaj de Sebastian TJ » Vin Dec 25, 2015 1:28 pm

Vreau si eu o rezervare cum pot sa fac , deoarece ma intorc in tara in luna februarie

Sarbatori fericite domnul inginer

Următorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori