Acum este Joi Apr 18, 2024 5:34 pm

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician

Avatar utilizator
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mar 30, 2019 8:37 pm
Localitate: Zambeni

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de VirgilAndronache » Dum Mar 31, 2019 11:32 am

Am terminat cu gr 11 electricieni , este cel mai complex curs din ce am vorbit cu colegii de la firma , Am notiuni de care ei nu aveau habar ca exista Cursul de fotovoltaici te ajuta enorm ,la noi a fost simplu cand preda donul inginer , erau legile curentului continuu , invatam si acumulatorii grad incarcare ,grad descarcare curentul de incarcare si curentul de descarcare Pentru noi datele tehnice ale unui panou fotovoltaic nu sunt o noutate avem habar de curentul in sarcina , curentul in scurt tensiunea masurata in gol tensiunea masurata in sarcina

Avatar utilizator
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 05, 2019 12:09 am
Localitate: Boceni

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de LeandruVasile » Vin Apr 05, 2019 12:10 am

Avem un intreg capitol in care se discuta curbele de functionare ale unui panou fotovoltaic ,Avem un capitol in care se compara cele doua controllere MPPT VS EWM

Avatar utilizator
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Apr 09, 2019 2:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de ManailaPavel » Mar Apr 09, 2019 2:48 pm

Un nestiutor daca citeste atent prin forum invata abc-ul unui sistem fotovoltaic off grid Acum sunt cursant la instalator sisteme fotovoltaice , cursul este foarte complex , noi avem avantajul ca stim cam 70% de la cursul de electrician care are inclus fotovoltaici , prin luna mai dam examen cu comisuie de la ANC

Avatar utilizator
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Apr 14, 2019 10:50 am
Localitate: Rahova

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de Codrinel » Dum Apr 14, 2019 10:53 am

Am terminat modul de calcul al unui sistem fotovoltaic de 1 kw U=24V ,acumulatori U=12V legati in serie ,controler MPPT ,Inverter 1000W sinusoida pura
Iluminat cu lampi led U=24V P=119W
Am uitat am dat si 2 testari

 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 19, 2019 7:49 pm
Localitate: Urlati

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de IonAvram » Vin Apr 19, 2019 7:50 pm

Codrinel scrie:Am terminat modul de calcul al unui sistem fotovoltaic de 1 kw U=24V ,acumulatori U=12V legati in serie ,controler MPPT ,Inverter 1000W sinusoida pura
Iluminat cu lampi led U=24V P=119W
Am uitat am dat si 2 testari

Dupa sarbatori mai dam inca 4 , vezi ca a fost una acum 3 luni cu 86 de intrebari :)

Avatar utilizator
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Apr 22, 2019 6:01 pm
Localitate: Voluntari

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de Avramescu Mihai » Lun Apr 22, 2019 7:49 pm

Cand altii tin cursul de fotovoltaici de 3 zile si te jupoaie de bani , aici la dvs il invata moca , buna treaba pentru cursanti

Avatar utilizator
 
Mesaje: 515
Membru din: Lun Mai 08, 2017 12:11 pm

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de Organizator Cursuri » Vin Mai 10, 2019 3:00 pm

Avramescu Mihai scrie:Cand altii tin cursul de fotovoltaici de 3 zile si te jupoaie de bani , aici la dvs il invata moca , buna treaba pentru cursanti

La noi cursul dureaza aproape 2 luni , cursantii au un anumit numar de ore pe care il respectam

 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 19, 2019 12:07 pm
Localitate: Ulmeni

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de GanescuPetru » Dum Mai 19, 2019 12:09 pm

Ma bucur ca exista firme in Romania care fac scoala
Recomand si eu colegilor sa abordeze cu interes acest domeniu al energiei electrice verzi

 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 08, 2019 5:12 pm
Localitate: titan

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de DanciuVasile » Dum Iun 09, 2019 1:20 am

ManailaPavel scrie:Un nestiutor daca citeste atent prin forum invata abc-ul unui sistem fotovoltaic off grid Acum sunt cursant la instalator sisteme fotovoltaice , cursul este foarte complex , noi avem avantajul ca stim cam 70% de la cursul de electrician care are inclus fotovoltaici , prin luna mai dam examen cu comisuie de la ANC


este bine ca se mai ocupa cineva de cursanti in Romania Felicitari celor implicati

Avatar utilizator
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Iun 10, 2019 10:26 am
Localitate: Bucuresti sect 1

Re: Curs Sisteme Fotovoltaice ,in cursul de Electrician EMJT

Mesaj de Ricki » Lun Iun 10, 2019 10:30 am

VirgilAndronache scrie:Am terminat cu gr 11 electricieni , este cel mai complex curs din ce am vorbit cu colegii de la firma , Am notiuni de care ei nu aveau habar ca exista Cursul de fotovoltaici te ajuta enorm ,la noi a fost simplu cand preda donul inginer , erau legile curentului continuu , invatam si acumulatorii grad incarcare ,grad descarcare curentul de incarcare si curentul de descarcare Pentru noi datele tehnice ale unui panou fotovoltaic nu sunt o noutate avem habar de curentul in sarcina , curentul in scurt tensiunea masurata in gol tensiunea masurata in sarcina

vreau sa pun 4 bucati la o cabana izolata pun date cu panoul ales
Fişiere ataşate
fotovoltaic P=300W u=24V pentru off grid .jpg
fotovoltaic P=300W u=24V pentru off grid
fotovoltaic P=300W u=24V pentru off grid .jpg (53 KiB) Vizualizat de 1505 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Date legate de inscrieri, cursuri , sediu . Politica de Confidentialitate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori