Acum este Joi Mar 28, 2024 10:33 am

forum.cursuridecalificareacreditate.ro

Forum Tehnic : Frigotehnisti ,Instalatori ,Electricieni si Sisteme Fotovoltaice

Ce meserie sa aleg

Aici cursanti pot expune ce nelamuri sau intrebari au legat de cursul de Frigotehnie
Avatar utilizator
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:35 pm
Localitate: Pitesti

Ce meserie sa aleg

Mesaj de Catalin » Sâm Mai 09, 2015 3:45 pm

Buna ziua domnul profesor sunt var cu George fost cursant al dumneavoastra , cand ati predat in Pitesti la Uzina Dacia . Am terminat Liceul Teoretic anul trecut din pacate nu am luat Bacul . Ma pricep cat de cat la calculatoare si internet ,cand are George timp mai merg cu el la lucrari , sincer va spun am invatat multe si am capatat incredere in mine .As dori sa invat o meserie sa fiu pe picioarele mele ,am nevoie de niste sfaturi de la dumneavostra Ce vreau sa va intreb mai veniti sa predati in Pitesti , deoarece doresc sa va fiu elev . Mai am o varianta sa fac naveta la Bucuresti cu microbuzul , ma ajuta parintii financiar .Astept parerea dumneavoastra

Avatar utilizator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Mar 05, 2014 7:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Razvan gr 6 » Dum Mai 17, 2015 5:17 pm

Bun venit pe forum Catalin in urma cu aproape 3 ani gandeam ca tine Am lucrat la o spalatorie auto ,apoi am fost distribuitor de apa ,caram la clienti cam 2 tone pe zi si le montam in racitoare pentru 50 lei/zi veneam teapan de spate .M-am imprietenit cu Laurentiu si am mers impreuna si am urmat cursul de Frigotehnisti cu domnul ing Olteanu ,am avut de asteptat cam 2 luni de zile sa inceapa o noua grupa dar a meritat ,Am avut colegi de grupa si din tara (Constanta,Pitesti,Ploiesti ) colegi cu care tinem inca legatura ,cel putin 2-3 sunt pe forum prezenti Merita daca poti face un sacrificiu sa vii la Bucuresti ,faci practica pe bune si carte pe bune ,domnul profesor este foarte rabdator si exigent , face o treaba foarte buna ,vezi si tu pe forum ce spun fostii cursanti
Incet incet noi am inceput sa avem clienteala noastra ,avem si doua siteuri facute de mine le vezi in semnatura mea si la Laurentiu
Parerea mea daca ai aptitudini si vad ca scrii ca te descurci ,merita sa faci un curs de calificare .Vei avea de tras cam un an de zile pana devii stapan pe tine ,apoi poti sa incepi ceva pe cont propriu cum facem si noi .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 1:21 pm
Localitate: Popesti Leordeni

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Damian gr 3 » Sâm Mai 23, 2015 2:44 pm

Buna Catalin este bine sa inveti ceva la care te pricepi si care te atrage ,Meseria de Electrician este o meserie care va fi mereu cautata Nu recomand sa faci cursuri la distanta deoarece pierzi timpul de pomana Meseria de Frigotehnist este foarte ok ,dar si aici ai nevoie de multe cunost de curent electric .
Ca o concluzie merita sa te bagi sa faci cele doua cursuri ,ai mare grija pe mana cui te dai sa te invete.Practica este foarte importanta pentru fixarea notiunilor teoretice .
Cum a spus si Razvan daca-ti permiti merita toti banii sa le faci in Bucuresti Mai asteapta parei si de la alti colegi ,vorbeste si cu domnul profesor

Avatar utilizator
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:32 pm
Localitate: Videle

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Kuki » Sâm Mai 30, 2015 10:36 am

Sal Catalin ,eu la baza sunt electrician ,dar nevoia m.a indemnat sa invat si instalator .Frigul il stapanesc destul de bine Am 3 specializari si merg foarte bine in mentenanta
Ce sfat sa-ti dau ,meseria de electrician este foarte buna si cautata ,daca te axezi numai pe electrice nu depinzi de nimeni .Un frigotehnist trebuie sa stie si ce face un electrician ,cele mai multe defectiuni pe frig sunt de natura electrica .Cum au spus si colegii practica este vitala asa ca vezi unde faci scoala .Recomand si eu pe domnul profesor Olteanu ,merita sa te sacrifici 5 luni de zile .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Ian 07, 2015 7:13 pm
Localitate: Zimnicea

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de iordan.dan » Mar Iun 16, 2015 11:53 am

Salut Catalin
Eu am facut naveta din Zimnicea si a meritat cam 130 Km dus si 130 Km intors ,prindeam ultimul microbuz si ajungeam noaptea acasa ,cand aveam practica ma sculam la 4 dimineata si la 5 eram in autobuz la ora 9-9,30 eram la freon Trading la practica Este adevarat am triplat valoarea cursului dar s-a meritat ,deja am clienteala mea in oras si prin comunele din jur ,am monopolizat si Suhaia .Deja banii investiti in scule drum si curs sunt amortizati de mult si acum merg pe profit
Am ascultat de domnl profesor si mai am o luna de zile si trec in anul II la Carol I Postliceala , am multi colegi din fostii elevi ai domnului profesor ,la inceput eram cam 36 dar 25% au abandonat si le pare rau .Pe timpul scolii stau in Bucuresti am inchiriat o garsoniera in Ap Patriei cam 200-220 eu/luna cu totul platesc (chirie,intret,lumina internet etc ).Cu Denis lucrez in Bucuresti reparam tot ce are compresor ,mi-am facut multi prieteni din fostii colegi .La sf de sapt ma duc acasa si plec la lucrari sa mai scot un ban (am sculele mele ), una peste alta ies foarte ok cum spunea si domnul profesor "meseria si stiinta se platesc "
Eu am facut prima data cursul de electricieni apoi cursul de frigotehnisti si anul trecut am intrat la Carol I la anul ies tehnician adevarat
Voi atasa o poza cu mine in curte inconjurat de scule si una cu Denis la scoala ,poate o sa mai fac o poza de grup cu colegii de la Carol I
Concluzie : investeste in tine si ai de castigat ,faci " scoala pe bune si practica la greu " cum spune Dani alt coleg de scoala

Traseul meu ( http://distanta.ro/bucuresti/zimnicea ) Buc Zimnicea cca 130 km eu faceam cam 3 ore cu microbuzul tu pe autostrada in nici 2 ore ajungi la scoala .
Fişiere ataşate
Daniel 2.jpg
Sculele achizitionate aici am fost ajutat cu alegerea lor de domnul Olteanu si am primit reducere de 10% de la TMD Constanta ,sculele sunt foarte bune ,statia este cumparata din Buc de la Sebastian
Daniel 2.jpg (269.84 KiB) Vizualizat de 4182 ori
daniel 1 a.jpg
Aici reparam in curte un frigider ,eram cu el in probe de etansare
daniel 1 a.jpg (102.47 KiB) Vizualizat de 4182 ori
Denis la Carol I.jpg
Denis colegul meu de banca la Carol I
Denis la Carol I.jpg (181.98 KiB) Vizualizat de 4183 ori
-PFA Zimnicea
-Tehnician Automatizari (Postliceala Carol I)
-Electrician
-Frigotehnist elevul domnului profesor ing . Olteanu Mircea
https://www.cursurifrigotehnisti.ro/curs-electrician/

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 08, 2015 1:21 pm
Localitate: Bolintin Vale

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Adi gr 5 » Mie Iun 17, 2015 12:32 pm

Buna Catalin merita sa faci un curs de calificare in maxim 5 luni ai diploma .La fel ca tine gandeam si eu acum 3 ani ,eu am lucrat pe santier la finisaje ,dar tot carand saci si fainta am dat de necaz cu 2 vertebre tasate ,este clar ca ma terminam Impreuna cu un coleg de liceu am facut in paralel cursul de Frigotehnisti si Electricieni cu domnul profesor Olteanu ,am doua calificari si nu regret se completeaza una pe alta ,la angajare este un mare avantaj deoarece Frigotehnist plus Electrician sunt cei mai cautati .Acum sunt ok lucrez in Intretinere si in timpul liber repar tot ce este pe frig .Este adevarat ajung acasa in sezon si la 11 noaptea dar nu pot sa ma plang .
Recomand si eu sa te califici in Bucuresti, am avut si eu un coleg care facea naveta din Slobozia acum este PFA ,merita si ultimul leu investit sa faci cu domnul profesor Olteanu

Avatar utilizator
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 07, 2015 2:20 pm
Localitate: Constanta

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de George Ct gr 2 » Joi Iun 18, 2015 12:49 pm

Salutari de la mare Catalin
Eu sunt din Constanta si in urma cu 3 ani , impreuna cu alti 3 colegi am facut naveta la Bucuresti , la cursul domnului profesor Olteanu de Frigotehnisti ,din Pitesti am avut 2 colegi ,Robert Pantelica facea naveta din Domnesti de Arges il gasesti si pe forum cel cu reparatia combinei Beco ,din cate stiu a facut tot cu domnul Olteanu si cursul de Electricieni
Veneam din Mangalia cu o Supernova ne costa benzina pe zi cca 50 lei de fiecare.La ora 5 dimineata eram sculat la 5,30 plecam spre Bucuresti .Cursul a meritat toti banii am facut carte nu gluma .Gabriel lucreaza la Termo Dinamic ,Iancu Mihaita este PFA ,domnul Albu este si el PFA ,George este imbarcat pe vas intretine containere frigorifice Pe fratele meu vreau sa il trimit tot la domnul Olteanu ,avem si noi cursuri la Navodari dar ,,,,,,,,,,,,,
Daca ai 2-3 colegi se merita sa bagati benzina si sa veniti la Bucuresti ,120=130 Km bagati benzina cam 16 l vin 20-25 lei de fiecare si ajungeti in conditii foarte bune .
Recomand cele doua cursuri cum a scris si un coleg mai sus ,cursurile sunt complementare pentru un frigotehnist , cursul de electricieni este indispensabil .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 10, 2015 12:01 pm
Localitate: Orsova

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Dan32 » Joi Iun 18, 2015 5:11 pm

Catalin vreau sa il trimit si eu pe fratele meu sa faca cursurile (electrician si frigotehnist) cu domnul profesor Olteanu ,daca te hotarasti eu zic ca este mai bine sa stati 5 luni in gazda ,platiti jumatate jumatate si nu mai umblati pe drumuri Plecati impreuna la scoala/practica va intoarceti amandoi acasa ,va faceti de mancare impreuna , 5 luni nu crapa fierea in voi ,cum se descurca Daniel o sa va descurcati si voi ,poate o sa fiti vecini in bloc .

Avatar utilizator
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 15, 2015 3:12 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Doru » Mie Iul 15, 2015 4:31 pm

iordan.dan scrie:Salut Catalin
Eu am facut naveta din Zimnicea si a meritat cam 130 Km dus si 130 Km intors ,prindeam ultimul microbuz si ajungeam noaptea acasa ,cand aveam practica ma sculam la 4 dimineata si la 5 eram in autobuz la ora 9-9,30 eram la freon Trading la practica Este adevarat am triplat valoarea cursului dar s-a meritat ,deja am clienteala mea in oras si prin comunele din jur ,am monopolizat si Suhaia .Deja banii investiti in scule drum si curs sunt amortizati de mult si acum merg pe profit
Am ascultat de domnl profesor si mai am o luna de zile si trec in anul II la Carol I Postliceala , am multi colegi din fostii elevi ai domnului profesor ,la inceput eram cam 36 dar 25% au abandonat si le pare rau .Pe timpul scolii stau in Bucuresti am inchiriat o garsoniera in Ap Patriei cam 200-220 eu/luna cu totul platesc (chirie,intret,lumina internet etc ).Cu Denis lucrez in Bucuresti reparam tot ce are compresor ,mi-am facut multi prieteni din fostii colegi .La sf de sapt ma duc acasa si plec la lucrari sa mai scot un ban (am sculele mele ), una peste alta ies foarte ok cum spunea si domnul profesor "meseria si stiinta se platesc "
Eu am facut prima data cursul de electricieni apoi cursul de frigotehnisti si anul trecut am intrat la Carol I la anul ies tehnician adevarat
Voi atasa o poza cu mine in curte inconjurat de scule si una cu Denis la scoala ,poate o sa mai fac o poza de grup cu colegii de la Carol I
Concluzie : investeste in tine si ai de castigat ,faci " scoala pe bune si practica la greu " cum spune Dani alt coleg de scoala

Traseul meu ( http://distanta.ro/bucuresti/zimnicea ) Buc Zimnicea cca 130 km eu faceam cam 3 ore cu microbuzul tu pe autostrada in nici 2 ore ajungi la scoala .


Salut Daniel

Sunt din Ploiesti si am 19 ani ,BAC-ul din pacate .......mai am Biologia

Am dexteritate sa repar nu mi-e jena de munca ,acum stau si ma gindesc ce vreau sa fac cu viata mea ,vremea Liceului cand nu ma interesa de nimic a trecut .Citesc postarile tale cu placere si te admir cum te descurci .

As dori sa dau si eu la Postliceala si sa fac in paralel cursul de frigotehnisti si de electricieni

-Cat costa pe an taxa la scoala Postliceala
-Am timp de la ora 17 sa merg la cursuri cu domnul profesor
-Merita sa fac naveta Buc-Ploiesti si retur sau sa caut gazda in Buc

Multumesc pentru amabilitate si numai bine Daniel

Avatar utilizator
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 23, 2015 3:41 pm
Localitate: Plosca , Alexandria

Re: Ce meserie sa aleg

Mesaj de Gabriel gr 1 » Sâm Iul 18, 2015 12:19 pm

O calificare este foarte buna ,dar trebuie sa ai grija la ce scoala mergi ,conteaza mult profesorul care preda ,practica este foarte importanta ,deoarece fixeaza cele invatate si te obisnuieste cu sculele specifice .Meseria de Frigotehnist este o meserie foarte tehnica si ai foarte muulte de invatat ,cum spuneau si colegii este bine sa stii si ce face un electrician deoarece ai cele mai multe defectiuni pe partea electrica .
Obligat cand termini cursul trebuie sa ai multe abilitati practice ,acesteqa se obtin la scoala in orele de practica .Parerea mea este ca se merita efortul sa vii in Buc ,

Următorul

Înapoi la Intrebari, Nelamuriri, Sugestii legate de cursurile de Frigotehnist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori